مقام سابق آمریکایی: مقابل ایران هیچ منزلتی نداریم

کد خبر: 1253857

سفیر سابق آمریکا در فلسطین اشغالی گفته که کشورش هیچ منزلتی مقابل ایران ندارد.

 مقام سابق آمریکایی: مقابل ایران هیچ منزلتی نداریم

دیوید فریدمن، سفیر سابق آمریکا در فلسطین اشغالی از سیاست‌های جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا در قبال ایران انتقاد کرد و تصریح کرد ایالات متحده مقابل ایران هیچ منزلتی ندارد.

فریدمن در مصاحبه با فاکس‌نیوز، با اشاره به اینکه ایران امروز پنجشنبه ریاست مجمع اجتماعی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد را در دست گرفته است گفت: «ایران دارد یک توهین ملی عظیم را نثار ایالات متحده می‌کند.»

وی اضافه کرد: «منظورم این است که هنگامی که بحث از ایران به میان می‌آید ما الان فاقد منزلت هستیم. آنها از زمان آغاز جنگ ۲۸ بار به پایگاه‌های ما حمله کردند. پاسخ ما شلیک دو موشک به انبارهای خالی و عذرخواهی بعد از آن بود.»

فریدمن اضافه کرد: «سابقه حقوق بشری آنها شرم‌آور است. اما ما وزیر خارجه ایران را در کشورمان پناه می‌دهیم. از او محافظت می‌کنیم. او مقابل سازمان ملل می‌ایستد و ایالات متحده و اسرائیل را موعظه می‌کند. ما را تهدید می‌کند. حالا هم که رئیس (مجمع اجتماعی) سازمان ملل شده‌اند. این زننده است.»

دیوید فرید من از اقدام جو بایدن در بازگرداندن سیاست دونالد ترامپ در خصوص خروج از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد هم انتقاد کرد.

او گفت: «می‌دانید در دولت ترامپ، یادم هست که بحث ما با رئیس‌جمهور و نیکی هیلی (نماینده اسبق آمریکا در سازمان ملل) درباره چه بود. ما شورای حقوق بشر را ترک کردیم چون نمی‌خواستیم با عضویت در آن نهاد به آن عزت و احترام بدهیم.»

فریدمن اضافه کرد: «حالا دولت بایدن انتخاب کرده که به این شورا باز گردد. حالا آنها باید در شورای حقوق بشری بنشینند که ریاست آن را جمهوری اسلامی ایران به عهده دارد که یکی از بدترین ناقضان حقوق بشر است. ما با مشارکت در این وضعین مضحک هر آنچه عزت ملی داشتیم را از دست دادیم.»

رئیس شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد اردیبهشت‌ماه سال جاری نماینده جمهوری اسلامی ایران را برای ریاست مجمع اجتماعی این شورا انتخاب کرد. نخستین جلسه این مجمع امروز با موضع استفاده از فناوری برای ارتقا حقوق بشر برگزار شد.

نیروهای آمریکایی در منطقه غرب آسیا در هفته‌های گذشته و پس از حمایت‌های بی‌دریغ آمریکا از جنایت‌های رژیم اسرائیل در غزه بارها مورد حملات گروه‌های مخالف با حضور آمریکا در منطقه قرار گرفته‌اند.

«پاتریک رایدر» سخنگوی وزارت دفاع آمریکا پنجشنبه گذشته گفت: «می‌توانم به شما بگویم بین ۱۷ تا ۲۶ اکتبر، نیروهای آمریکا و ائتلاف ۱۲ بار به صورت جداگانه در عراق و ۴ بار در سوریه توسط پهپادها و راکت‌ها مورد حمله قرار گرفته‌اند».

یک روز پیش از آن نیز، یک مقام وزارت دفاع آمریکا به پولیتیکو گفت ۱۹ نظامی این کشور در عراق و سوریه در نتیجه حملات پهپادی و راکتی یک هفته اخیر به ضربه مغزی (TBI) مبتلا شده‌اند.

وی تصریح کرد ۱۵ نفر از نظامیان آمریکا در منطقه التنف سوریه و ۴ نظامی در عین‌الاسد عراق مبتلا به «آسیب مغزی تروماتیک» (ضربه مغزی) تشخیص داده شده‌اند.

گروه‌های مقاومت عراق که در واکنش به حملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه و بمباران مناطق مسکونی و کشتار غیرنظامیان فلسطینی برای مداخله مستقیم در تقابل با صهیونیست‌ها و در حمایت از مقاومت فلسطین به نبرد طوفان الاقصی پیوسته‌اند، طی چند روز اخیر بارها مواضع نیروهای آمریکایی در پایگاه الحریر در شمال عراق و پایگاه عین الاسد در غرب این کشور را هدف حملات پهپادی و راکتی قرار داده‌اند.

پایگاه التنف در شرق سوریه و پایگاه آمریکایی در میدان گازی کونیکو در شمال شرق سوریه از جمله مقرهایی است که طی این روزها از سوی مقاومت عراق هدف حمله پهپادی یا راکتی قرار گرفته است./فارس

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها