مقام سازمان ملل: هیچ مکان امنی در غزه وجود ندارد

کد خبر: 1254444

هماهنگ کننده ویژه سازمان ملل متحد در گفتگویی به شرایط فاجعه بار نوار غزه تحت حملات رژیم صهیونیستی پرداخته و با تاکید بر اینکه هیچ مکان امنی در این منطقه وجود ندارد، از وضعیت بد بیماران با توجه به غیر فعال شدن بسیاری از بیمارستان‌ها خبر داد.

 مقام سازمان ملل: هیچ مکان امنی در غزه وجود ندارد

"لین هستینگز"، معاون هماهنگ کننده ویژه سازمان ملل متحد برای روند صلح خاورمیانه در گفتگویی با نشریه "دی سایت" آلمان به شرایط فاجعه بار نوار غزه در سایه حملات وحشیانه رژیم صهیونیستی پرداخته و با اشاره به تصاویر وحشتناک ویرانی ها در اردوگاه جبالیه در نوار غزه گفت: تخریب به این بزرگی تک تک ساکنان را تحت تاثیر قرار می دهد. جبالیا بزرگترین کمپ از میان هشت اردوگاه پناهجویان غزه است و در 24 ساعت دو بار مورد حمله قرار گرفت. همکاران ما گزارش می دهند که بخش زیادی از این اردوگاه ویران شده است، بسیاری از ساختمان های مسکونی دیگر، و همچنین یک مدرسه UNRWA (آژانس امداد و کار سازمان ملل برای آوارگان فلسطینی در خاورمیانه) آسیب دیده است. مدتی طول می کشد تا میزان دقیق خسارات به طور دقیق مشخص شود، اما ما در حال حاضر گزارش هایی از تعداد زیادی کشته و تعداد زیادی دیگر که در زیر آوار مدفون شده اند داریم.

وی در ادامه به آمار بالای قربانیان زن و کودک در نوار غزه در اثر حملات رژیم صهیونیستی اشاره کرده و گفت: در غزه 35 بیمارستان با ظرفیت بستری وجود دارد که 16 مورد آن دیگر فعال نیستند. تقریباً 50000 زن باردار وجود دارد که 5500 نفر از آنها در چند روز و هفته آینده زایمان خواهند کرد. ما تخمین می زنیم که 840 نفر از این زنان و نوزادانشان با توجه به این وضعیت دچار عوارض خواهند شد. در این شرایط حدود 9 هزار بیمار سرطانی وجود دارد که جان آنها در خطر قریب الوقوع است، 1000 بیمار دیالیزی، 130 نوزاد نارس و بیمارانی در بخش های مراقبت های ویژه هستند. کل سیستم بهداشتی متکی به سوخت برای ژنراتورها و دسترسی به آب سالم است، اما از زمان شروع جنگ، این منابع تا حد زیادی مختل شده است. وضعیت بدتر می شود زیرا آب موجود بدون تصفیه فاضلاب بیشتر و بیشتر آلوده می شود.

این مقام سازمان ملل در بخش دیگری ازاین گفتگو تاکید کرد: نوار غزه به مدت 16 سال در محاصره بوده است. زیرساخت ها همچنان رو به وخامت گذاشته و دسترسی بسیار کمی به اقلام عادی روزمره وجود دارد. حتی قبل از جنگ هم این منطقه یکی از پرجمعیت ترین مکان های جهان بود. اکنون بیش از نیمی از جمعیت آن به منطقه ای حتی کوچکتر منتقل شده اند. ما بارها به این موضوع اشاره کرده‌ایم که هیچ مکان امنی در غزه وجود ندارد. ما آمار دقیقی نداریم، اما مردم همچنین در مسیرهای فرار به سمت جنوب کشته شدندو وقتی به آنجا می رسند، هیچ عرضه ای وجود ندارد، زیرا همه کمپ ها بیش از حد شلوغ است. منابع مصرف شده و دیگر هیچ منبع آب آشامیدنی تمیزی وجود ندارد.

وی در ادامه کمک ها به نوار غزه را به هیچ عنوان کافی ندانسته و گفت: نوار غزه از سال 2007 محاصره شده است و حتی بدون درگیری نیز یک بحران انسانی طولانی مدت در آن وجود دارد. تا 7 اکتبر، روزانه 450 کامیون حامل کمک های بشردوستانه وارد این منطقه می شد. ما غذا، خدمات پزشکی و آموزش را به مردم ارائه کرده ایم. ما همچنین کارخانه های نمک زدایی برای تولید آب آشامیدنی تمیز ساختیم - همه اینها بخشی از اقدامات بشردوستانه بود. با توجه به تخریب های اخیر نیازهای فعلی بسیار فراتر از آن چیزی است که قبلا انجام داده ایم.

وی از شرایط ناایمن برای کمک رسانی به نوار غزه خبر داده و در بخش دیگری از این گفتگو تصریح کرد: کمک های بشردوستانه و همچنین آزادی گروگان ها باید بدون قید و شرط انجام شود. ما در حال حاضر با کشورهای عضو سازمان ملل برای آزادی آنها کار می کنیم.

وی بازسازی مجدد نوار غزه با توجه به خرابی های به بار آمده را بسیار دشوار ارزیابی کرده و گفت: روند بازسازی دشوار است زیرا نمی دانیم که میزان تخریب در نهایت چقدر خواهد بود. اما قطعاً این امر به یک تلاش جهانی نیاز دارد. اسرائیل باید از بازسازی غزه حمایت کند تا اطمینان حاصل شود که غزه مکانی امن برای زندگی است. این امر شامل مشارکت سازمان های ملل متحد، سازمان های غیردولتی بین المللی و فلسطینی، بخش های دولتی و خصوصی می شود. نمی توانم بگویم این مدت چقدر طول می کشد زیرا شرایط غزه از سال 2008 بهبود نیافته است./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها