در دیدار بلینکن با فیدان چه گذشت؟

کد خبر: 1254586

وزیر خارجه آمریکا در سخنانی در فرودگاه آنکارا اعلام کرد که با همتای ترکیه‌ای خود درباره تلاش برای برقراری صلح پایدار در خاورمیانه رایزنی کرده است.

در دیدار بلینکن با فیدان چه گذشت؟

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در گفت‌وگو با خبرنگاران در فرودگاه آنکارا در این باره اظهار کرد: من با وزیر امور خارجه ترکیه درباره تلاش‌ها برای گسترش کمک‌های بشردوستانه و جلوگیری از تشدید و گسترش درگیری در غزه صحبت کردم.

طبق گزارش شبکه الجزیره، بلینکن گفت: ما سخت تلاش می‌کنیم تا کمک های بشردوستانه بیشتری به نوار غزه برسانیم و به خارج کردن افراد از آن ادامه دهیم. من فکر می‌کنم در روزهای آینده خواهیم دید که کمک‌ها می‌تواند به روش‌های قابل توجهی گسترش یابد. آمریکا نگران وضعیت نوار غزه است و با اسرائیلی‌ها برای انجام اقداماتی جهت «به حداقل رساندن تلفات غیرنظامیان» گفتگوهایی داشته است.

وزیر خارجه آمریکا افزود: در آنکارا درباره بحران غزه، کمک رسانی و جلوگیری از گسترش درگیری‌ها گفتگو کردیم. هر کاری از دستمان بر می‌آید برای آزادی بازداشت شدگان توسط حماس (اسرای صهیونیست در غزه) انجام می‌دهیم.

وی ادامه داد: تلاش‌های ما برای دستیابی به آتش‌بس در غزه با افزایش تعداد قربانیان در میان زنان و کودکان ادامه دارد. ما از میزان نگرانی‌ها در مورد تعداد زیاد قربانیان زن و کودک آگاه هستیم و این چیزی است که ما هر روز با اسرائیلی‌ها درباره آن در ارتباط هستیم.

بلینکن همچنین اعلام کرد: ما در حال ارتباط با اسرائیلی‌ها هستیم تا اقداماتی را برای کاهش تلفات غیرنظامیان انجام دهیم و برای رساندن کمک‌ها به غزه تلاش می‌کنیم.

بلینکن ظهر امروز با هاکان فیدان، همتای ترکیه‌ای خود در مقر وزارت خارجه ترکیه در آنکارا دیدار و گفت‌وگو کرد.

برخی منابع رسانه‌ای هدف از این سفر را آرام کردن موضع ترکیه در قبال جنایات رژیم صهیونیستی در نوار غزه ارزیابی کرده‌اند.

با این حال برخی گزارش‌ها و تصاویر منتشره از این دیدار حاکی از آن است که وزیر خارجه ترکیه از در آغوش گرفتن بلینکن خودداری کرده که همین امر ناخرسندی و خشم وزیر خارجه آمریکا را موجب شده است./ایسنا

 فیدان در دیدار با بلینکن بمباران اهداف غیرنظامی در غزه را غیرقابل قبول خواند

وزیر امور خارجه ترکیه در دیدار با همتای آمریکایی خود بر لزوم جلوگیری از حملات علیه غیرنظامیان و برقراری فوری آتش‌بس کامل در غزه تاکید کرد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از آناتولی، هاکان فیدان وزیر امور خارجه ترکیه در دیدار با آنتونی بلینکن همتای آمریکایی خود در آنکارا که امروز دوشنبه انجام گرفت، بر لزوم جلوگیری از حملات علیه غیرنظامیان و برقراری فوری آتش‌بس کامل در غزه تاکید کرد.

بر اساس اعلام منابع دیپلماتیک، در دیدار فیدان و بلینکن در وزارت امور خارجه ترکیه، تحولات منطقه به ویژه غزه و روابط دوجانبه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در این دیدار هر دو طرف تایید کردند که بر سر عدم آسیب به غیرنظامیان و ارسال مستمر و بدون وقفه کمک‌های بشردوستانه توافق دارند.

وزرای خارجه ترکیه و آمریکا در نشست امروز بر لزوم همکاری برای راه‌حل دو دولتی در مسئله فلسطین و اسرائیل تاکید کردند.

فیدان در این دیدار به بلینکن بیان کرد که بمباران اهداف غیرنظامی و تخریب زیرساخت ها در غزه غیرقابل قبول است.

در این دیدار روند گسترش ناتو در چارچوب عضویت سوئد و مسائل دوجانبه و منطقه‌ای نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

فیدان و بلینکن در وزارت امور خارجه ترکیه دیدارهای انفرادی و بین هیئتی داشتند که تقریباً 2.5 ساعت به طول انجامید.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها