«فردا» گزارش می‌دهد

طناب کشی انتخاباتی در سنا / تصویب بودجه دولتی آمریکا بدون کمک به تل آویو و کی یف

کد خبر: 1256986

دامنه منازعات جاری میان مجلس نمایندگان و کاخ سفید روز به روز بیشتر می شود. همان گونه که مشاهده می شود، راهکارهای میانی نیز در مواجهه با این منازعات پاسخگو نیست و صرفا صحنه منازعه را پیچیده تر و ابعاد آن را مبهم تر می سازد.

طناب  کشی انتخاباتی در سنا / تصویب بودجه دولتی آمریکا بدون کمک به تل آویو و کی یف

گروه بین‌الملل سایت فردا - این روزها تقابل نمایندگان و سناتورهای دو حزب دموکرات  و جمهوریخواه در کاپیتال هیل ( مقر کنگره آمریکا) به نقطه اوج خود رسیده است. بسیاری از تحلیلگران معتقدند طی ماههای آتی این منازعه معطوف به انتخابات ریاست جمهوری آبان ماه سال آینده تشدید خواهد شد. نکته مهه تر اینکه اکثریت مجلس سنا اکنون در کنترل دموکراتهاست و اکثریت مجلس نمایندگان در کنترل جمهوریخواهان! همین مسئله منجر به بروز کشمکش های پایداری میان دو حزب سنتی آمریکا شده و بر حوزه سیاست داخلی و خارجی این کشور تاثیرگذاشته است. 

جوبایدن، رئیس جمهور آمریکا و اطرافیانش نیز طی سه سال اخیر نشان داده اند که قدرت تنظیم مناسبات سنا و مجلس نمایندگان را ندارند و حتی در مدیریت حداقلی حوزه اقتصاد و سیاست خارجی کشورشان نیز عاجز هستند. بی دلیل نیست که طی هفته های اخیر شاهد افت شدید موقعیت بایدن در نظرسنجی ها هستیم. در چنین صحنه و محیطی، دیگر خبری از منازعات مدیریت شده و قابل پیش بینی در فضای سیاسی و اجتماعی آمریکا نیست و هر لحظه ممکن است منازعه ابعادی گسترده و پیش بینی ناپذیر پیدا کند. این قاعده دربالاترین سطوح قدرت در آمریکا، یعنی کنگره و کاخ سفید و حتی سازمانهای مانند  آژانس امنیت ملی آمریکا نیز به چشم می خورد. 

اخیرا سنای آمریکا به لایحه تامین مالی دولت بدون کمک های بیشتر به رژیم اشغالگر قدس  و اوکراین رای داد.پیش از این، مجلس نمایندگان سندی ارائه شده توسط مایک جانسون، رئیس این مجلس درباره تأمین دو مرحله‌ای موقت مخارج دولت ون اختصاص بودجه برای کمک به اوکراین و اسرائیلرا تصویب کرد. این لایحه برای تصویب نیاز به رای دو سوم نمایندگان مجلس داشت. 336 موافق و 95 مخالف بودند.در خبر شبکه تلویزیونی سی ان ان آمده است: "سنا لایحه ای را برای ادامه کار دولت تصویب کرد."

کنگره قبلاً بودجه ای را تصویب کرده بود که کار دولت را تا 17 نوامبرتأمین می کند. علاوه بر تخصیص بودجه برای نیازهای خود دولت ، نمایندگان کنگره با مسئله ارائه کمک های وعده داده شده توسط دولت به کیف و تل آویو روبرو هستند. بایدن برای این کار 106 میلیارد دلار درخواست کرده بود، اما هیچ حمایت واضحی از این درخواست در کنگره وجود نداشت.مجلس نمایندگان تحت کنترل جمهوری خواهان پس از انتصاب رئیس جدید، به تخصیص کمک به رژیم صهیونیستی  بدون بودجه درخواستی کاخ سفید برای اوکراین و سایر اهداف رای داد. محافظه کاران ابتکار مشابهی را در سنا ارائه کردند، اما حزب دموکرات که این مجلس را کنترل می کند، مانع شد. بایدن قبلاً اعلام کرده بود که در صورت تصویب چنین سندی توسط کنگره، چنان لایحه ای را امضا نمی کند که تنها به رژیم صهیونیستی  بدون اوکراین کمک می کند.

در هر حال، دامنه منازعات جاری میان مجلس نمایندگان و کاخ سفید روز به روز بیشتر می شود. همان گونه که مشاهده می شود، راهکارهای میانی نیز در مواجهه با این منازعات پاسخگو نیست و صرفا صحنه منازعه را پیچیده تر و ابعاد آن را مبهم تر می سازد. این بحرانی است که مصادیق و نمادهای آن را طی ماههای منتهی به انتخابات ریاست جمهوری سال 2024 میلادی ( انتخابات سال آینده ) بیشتر مشاهده خواهیم کرد....

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها