«فردا» گزارش می‌دهد

بایدن سرانجام زلنسکی را قربانی کرد/ معامله در واشنگتن بر سر اوکراین

کد خبر: 1256988

به نظر می رسد هشدار پشت پرده مقامات آمریکایی و اروپایی علیه اوکراین در خصوص ادامه جنگ و تاکید آنها بر لزوم به کارگیری راهکارهای دیپلماتیک ( مذاکره کی یف و مسکو )، بی دلیل نبوده است! غرب دیگر توان حمایت بیشتر از اوکراین را ندارد .

بایدن سرانجام زلنسکی را قربانی کرد/ معامله در واشنگتن بر سر اوکراین

گروه بین‌الملل سایت فردا - در حالی که مقامات کاخ سفید به زلنسکی رئیس جمهور اوکراین ، قول تصویب فوری کمکهای مالی به کی یف را داده بودند، این موضوع تحت تاثر معامله سیاسی میان جمهوریخواهان و دموکراتها به تاخیر افتاد.رئیس جمهور آمریکا جهت جلوگیری از تعطیلی دولت این کشور از طرح دو مرحله‌ای رئیس مجلس نمایندگان جهت تصویب بودجه موقت حمایت و آن را برای تبدیل شدن به قانون، امضا کرد.در حقیقت، بایدن  لایحه دو مرحله‌ای «مایک جانسون» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا را جهت تصویب بودجه امضا کرده و با توقف برخی از هزینه‌ها از تعطیلی دولت آمریکا جلوگیری کرد. این طرح بر خلاف درخواست دموکرات‌ها، ۱۰۶ میلیارد دلار درخواستی برای کمک به اوکراین و رژیم صهیونیستی را شامل نمی‌شود.به عبارت بهتر، جمهوریخواهان با بهره گیری از اکثریت بسیار شکننده در مجلس نمایندگان، توانستند نظر خود را بر کرسی بنشانند!  همین مسئله منجر به نارضایتی برخی سناتورهای دموکرات( در مجلس سنا) از بایدن شده است. 

اما آنچه بایدن را در خصوص همراهی با طرح رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا همراه کرد، همراهی برخی دموکراتها با وی بود. برخی از دموکراتهای کنگره معتقدند که سیاستهای دولت آمریکا در کی یف بر مبنای مداخله گرایی حداکثری و بیش از حد تعریف شده و این اقدامات نیاز به مهار دارد. لایحه بودجه موقت مذکور بر خلاف مخالفت برخی از نمایندگان به ویژه جمهوری‌خواهان هزینه مربوط به مسائلی مانند سقط جنین، امنیت مرکزی و کمک‌های خارجی بیشتر به اوکراین، رژیم صهیونیستی و هر کشور دیگری را شامل نمی‌شود و در عوض بر فعال نگه داشتن ادارات دولتی تمرکز می‌کند.

به موجب طرح مذکور، دو لایحه موقت جهت تصویب بودجه طراحی شده است که اولی تا ۱۹ ژانویه و دومی تا ۲ فوریه تامین می شود. «چاک شومر» رهبر اکثریت دموکرات‌های سنا پس از رای گیری‌های انجام گرفته شده و تصویب نهایی لایحه عنوان کرد: ما دولت را بدون وارد کردن هیچ آسیبی به برنامه‌های حیاتی کشورمان همچنان فعال نگه داشته و از تعطیلی آن جلوگیری کردیم و این یک نتیجه عالی برای مردم آمریکاست.

اما این اتفاق یک شکست بزرگ برای زلنسکی رئیس جمهور اوکراین محسوب می شود! زلنسکی اکنون شاهد معامله سیاسی دو حزب سنتی آمریکا بر سر به تعویق انداختن بررسی اعطای کمکهای مالی به کی یف است. این به معنای نگاه ابزارگرایانه کاخ سفید و کنگره نسبت به اوکراین می باشد. به نظر می رسد هشدار پشت پرده مقامات آمریکایی و اروپایی علیه اوکراین در خصوص ادامه جنگ و تاکید آنها بر لزوم به کارگیری راهکارهای دیپلماتیک ( مذاکره کی یف و مسکو )، بی دلیل نبوده است! غرب دیگر توان حمایت بیشتر از اوکراین را ندارد .در این مسیر، ابایی از قربانی کردن زلنسکی نیز از سوی بایدن و همراهانش مانند بلنکن و سالیوان وجود ندارد، خصوصا آنکه در نظرسنجی های عمومی و ایالتی، هر دو جنگ غزه و اوکراین تبدیل به نمادهای ناکارآمدی و بی درایتی دولت بایدن شده اند. 

منازعه بر سر کمک به اوکراین روز به روز جدیت بیشتری در واشنگتن پیدا می کند. تحت تاثیر مسئله اوکراین موضوع حمایت و یا عدم حمایت از آن در جنگ با روسیه، آشفتگی سیاسی در آمریکا طی ماه سپتامبر بیشتر شده و منجر به برکناری بی سابقه «کوین مک کارتی»،رئیس پیشین مجلس نمایندگان آمریکا شد. مخالفان مک کارتی وی را متهم به همدستی‌های محرمانه با کاخ سفید کردند تا به رغم مخالفت‌های جمهوری‌خواهان از کی‌یف حمایت مالی به عمل آورند.هم اکنون نیز برخی از جمهوری‌خواهان، خواهان بازنگری در ماجرای کمک به اوکراین بوده و استدلال می‌کنند،کمک‌های بیشتر به این کشور شفافیت‌های لازم را نداشته و اکنون هم دیگر اولویت‌های ایالات متحده مهم‌تر از حمایت‌های مالی این کشور از اوکراین است.

 

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها