عضو ارشد حماس از احتمال تمدید آتش‌بس خبر داد

کد خبر: 1258734

عضو ارشد حماس از احتمال تمدید آتش‌بس موقت در غزه به مدت یک روز دیگر در ازای آزادی ۱۰ اسیر صهیونیست خبر داد.

عضو ارشد حماس از احتمال تمدید آتش‌بس خبر داد

عضو ارشد حماس از احتمال تمدید آتش‌بس موقت در غزه به مدت یک روز دیگر در ازای آزادی ۱۰ اسیر صهیونیست خبر داد.

به نقل از اسپوتنیک «اسامه حمدان» عضو ارشد جنبش مقاومت اسلامی فلسطین حماس امروز دوشنبه طی سخنانی اعلام کرد که ممکن است در ازای آزادی ۱۰ اسیر صهیونیست دیگر، آتش‌بس موقت در غزه به مدت یک روز تمدید شود.

این عضو ارشد حماس افزود: اگر حماس یا گردان‌های قسام (شاخه نظامی جنبش حماس) از وجود اسیران دیگر آگاه شوند،‌ به ازای آزادی هر ۱۰ نفر از آن‌ها آتش‌بس به مدت یک روز تمدید خواهد شد.

حمدان تاکید کرد که تمدید آتش‌بس به تعداد اسیرانی که آزاد می‌شوند وابسته خواهد بود.

کمی پیش‌تر نیز خلیل الحیه یکی از رهبران جنبش حماس در گفت‌وگو با شبکه خبری الجزیره تاکید کرد که این جنبش با روند تبادل اسیران به صورت مثبت تعامل کرده است. وی ابراز داشت: ما از همان روز اول به دنبال بازگرداندن زنان و کودکان اسیر به خانواده‌های آنان بودیم.

وی با اشاره به این که حماس به دنبال توقف تجاوز ضدملت فلسطین و ورود کمک‌های انسانی به نوار غزه است، تصریح کرد: منتظر به روز رسانی اطلاعات از سوی برادرانمان در نوار غزه در خصوص تعداد افراد بازداشتی هستیم. ما در رسیدن به توافق فراگیر برای تبادل کامل اسرا جدی هستیم.

جنبش حماس دیشب همچنین با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که در تلاش خواهد بود آتش‌بس موقت را پس از پایان مدت ۴ روزه همان‌طور که در این توافق ذکر شده، از طریق مذاکره جدی جهت آزادکردن تعداد بیشتری از اسیران صهیونیست، تمدید کند./مهر

نارضایتی حماس از فهرست ارائه شده توسط رژیم اشغالگر

منابع از نارضایتی جنبش حماس از لیست ارائه شده توسط رژیم صهیونیستی و درخواست آن برای آزادی شش تن از اسرای زن قدیمی خبر دادند.

به گزارش ایسنا، منابع فلسطینی اعلام کردند که یکی از نقاط اختلاف میان رژیم صهیونیستی و جنبش حماس بر سر لیست اسرا و بازداشتی‌هایی است که امروز آزاد خواهند شد و آن لیست مربوط به شش اسیر زن امنیتی است که قبل از هفتم اکتبر بازداشت شده‌ و هنوز از زندان‌های رژیم اشغالگر آزاد نشده‌اند.

براساس گزارش خبرگزاری فلسطینی «معا»، یک منبع آگاه تأکید کرد که هم جنبش حماس و هم رژیم صهیونیستی از وجود مشکلاتی در لیست اسرای هر دو طرف که قرار است امروز منتشر شود، آگاه هستند و هر دو طرف از این موضوع راضی نیستند. قطری‌ها در حال گفت‌وگو هستند.

منابع اعلام کردند که دیروز نام آنها در لیستی که رژیم صهیونیستی تحویل داده، درج نشده و مشخص نیست که امروز آزاد می‌شوند یا خیر. تا هفتم اکتبر، ۳۸ اسیر زن فلسطینی در زندان‌های رژیم اشغالگر بودند که ۳۲ نفر از آنها آزاد شده بودند. علاوه بر این شش زندانی زن، ده‌ها زن فلسطینی نیز هستند که پس از هفتم اکتبر دستگیر شدند که برخی در بازداشت اداری‌اند. جنبش حماس از رژیم اشغالگر می‌خواهد که «اصل سابقه» را اجرا کند، به این معنی که ابتدا قدیمی‌ترین اسرای زن آزاد شوند.

منابع فلسطینی گزارش دادند که حماس همچنین نارضایتی خود را از عدم تمایل رژیم صهیونیستی به آزادی نفود حمد (۱۶ ساله) از الشیخ جراح ابراز کرد که هفته گذشته به ۱۲ سال حبس محکوم شد.

منابع مذکور گزارش دادند، انتظار می‌رود حمد به همراه سایر اسرای زن سابق آزاد شود و قدوره فارس، رئیس باشگاه اسیران، گفته بود که انتظار می‌رود او آزاد شود. منابع می‌گویند که خانواده او از آنچه برای وی اتفاق افتاده خبر ندارند.

آتش‌بس در غزه که از روز جمعه آغاز شده، ساعت ۲۴ امشب به پایان می‌رسد. این آتش‌بس شامل چهار مرحله تبادل اسرا میان حماس و رژیم صهیونیستی است. در روزهای جمعه، شنبه و یکشنبه در هر روز ۳۹ اسیر فلسطینی در ازای ۱۳ اسیر صهیونیست آزاد شدند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی اخیراً بعد از اینکه نتوانست هدف خود یعنی نابودی حماس را محقق کند مجبور به پذیرفتن شروط مقاومت فلسطین شد.

رسانه‌های عبری گزارش دادند که تل‌آویو فهرستی از اسامی اسرا را دریافت کرده که انتظار می‌رود در مرحله چهارم توافق تبادل اسرا با جنبش مقاومت اسلامی (حماس) آزاد شوند.

جنبش حماس لیستی شامل ۱۱ اسیر از جمله هشت کودک و سه زن را به رژیم صهیونیستی تحویل داده که قرار است امروز در راستای سری چهارم و آخر مرحله معامله تبادل اسرا آزاد شوند.

توافق آتش‌بس شامل آزادی ۵۰ اسیر اسرائیلی از غزه، در ازای آزادی ۱۵۰ فلسطینی از زنداهای اشغالگران و ورود صدها کامیون حامل کمک‌های بشردوستانه، امدادی، پزشکی و سوخت به تمام مناطق نوار غزه است. این در حالی است که بنیامین نتانیاهو روز یکشنبه از احتمال آزادی ۱۰ اسیر به ازای هر روز آتش‌بس اضافی در نوار غزه استقبال کرد.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها