چین: شورای امنیت نقشه راه «واقعی» برای حل عادلانه مساله فلسطین ارائه دهد

کد خبر: 1259366

چین از شورای امنیت سازمان ملل خواست تا یک جدول زمانی و نقشه راه «واقعی» برای راه حل دو دولتی برای دستیابی به حل و فصل «جامع، عادلانه و پایدار» موضوع فلسطین تدوین کند.


چین: شورای امنیت نقشه راه «واقعی» برای حل عادلانه مساله فلسطین ارائه دهد

چین از شورای امنیت سازمان ملل خواست تا یک جدول زمانی و نقشه راه «واقعی» برای راه حل دو دولتی برای دستیابی به حل و فصل «جامع، عادلانه و پایدار» موضوع فلسطین تدوین کند.

این پیشنهاد در مقاله‌ای مطرح شد که در آن موضع چین در مورد حل و فصل مناقشه فلسطین و رژیم صهیونیستی توسط وزارت خارجه چین و زمانی که چین ریاست دوره‌ای شورای امنیت را در ماه نوامبر به عهده گرفته، منتشر شده است.

در این مقاله آمده است: شورای ۱۵ عضوی باید میانجیگری دیپلماتیک خود را تشدید کند، راه حل دو دولتی را مجدداً فعال کند و یک کنفرانس بین‌المللی صلح «معتبرتر و موثرتر» را در اسرع وقت برگزار کند.

از شورای امنیت خواسته شده تا به درخواست عمومی جامعه بین‌المللی برای «آتش بس فراگیر» برای توقف درگیری‌ها توجه کند.

از زمان آغاز درگیری ها در ماه اکتبر، پکن از محکوم کردن حماس خودداری کرده و اعلام کرده با اقداماتی که به غیرنظامیان آسیب می‌زند مخالف است و به دنبال کاهش تنش و راه حل دو دولتی است.

وانگ یی، وزیر امور خارجه چین که روز چهارشنبه در نیویورک ریاست جلسه شورای امنیت در سطح عالی درباره درگیری غزه را برعهده داشت، خواستار آتش بس پایدار در منطقه مورد مناقشه شد و نسبت به سرایت درگیری به کل منطقه خاورمیانه هشدار داد.

خبرگزاری رسمی چین به نقل از وانگ گفت: صلح نمی‌تواند محدود شود و آتش‌بس نمی‌تواند تاریخ انقضا داشته باشد.

وی در دیدار با خبرنگاران گفت: زمانی که پنجره فرصت باز شد، نباید آن را بست و پس از خاموش شدن آتش، نمی‌توان دوباره آن را شعله‌ور کرد.

وانگ همچنین گفت که چین مجموعه جدیدی از تجهیزات اضطراری بشردوستانه را به غزه ارائه خواهد کرد.

درخواست‌های بین‌المللی از رژیم صهیونیستی و حماس برای تمدید بیشتر آتش‌بس در غزه تشدید شده است. مقامات بهداشتی در غزه می‌گویند حمله اسرائیل تاکنون بیش از ۱۵۰۰۰ نفر را در این منطقه کشته است.

شی جین پینگ، رئیس‌جمهور چین نیز امروز (پنجشنبه) بر حمایت پکن از تلاش فلسطینیان برای تشکیل کشور تاکید کرد.

شی در پیامی به کنفرانس بزرگداشت روز جهانی همبستگی با فلسطینیان گفت: «نکته مهم در مناقشه فلسطین و اسرائیل تأخیر در تحقق حقوق مشروع ملی مردم فلسطین برای ایجاد یک کشور مستقل است. درس های تلخ چرخه درگیری فلسطین و اسرائیل به طور کامل نشان می‌دهد که تنها با حفظ مفهوم امنیت مشترک می‌توان به امنیت پایدار دست یافت.»

وی از شورای امنیت خواست که مسئولیت‌های خود را پذیرفته و برای پایان دادن به جنگ، حفاظت از امنیت غیرنظامیان و توقف فاجعه انسانی تلاش کند./ایسنا

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها