اردوغان: ترکیه و یونان به دوستی نیاز دارند نه دشمنی

کد خبر: 1260661

رئیس جمهور ترکیه روز چهارشنبه پیش از سفر مهم خود به یونان اظهار داشت که ترکیه و یونان به دوستی نیاز دارند نه دشمنی.

 اردوغان: ترکیه و یونان به دوستی نیاز دارند نه دشمنی

رئیس جمهور ترکیه روز چهارشنبه پیش از سفر به «آتن» پایتخت یونان در مصاحبه با یکی از رسانه‌های این کشور گفت، مشکلات ترکیه و یونان حل شدنی است.

به نوشته روزنامه «دیلی صباح»، «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه در گفت‌و‌گو با روزنامه «کاثیمرینی» گفت:«ما در یک منطقه جغرافیایی، در یک دریای مشترک  و زیر یک آسمان هستیم. گذشته ما به هم گره خورده است. ما از مشکلات آگاه هستیم، اما این در دست خودمان است که از تبدیل آن به تنش یا اختلاف بین دولت‌ها و ملت‌هایمان جلوگیری کنیم.»

ترکیه و یونان بر سر مرزهای دریایی در اژه و مدیترانه شرقی باهم اختلاف دارند. مشکل قبرس و دیگر مسائل منطقه‌ای به ویژه جنگ روسیه با اوکراین نیز در دستور کار آنها خواهد بود. روابط  این دو کشور همسایه زمانی بهبود یافت که یونان یکی از اولین کشورهایی بود که نیروهای امدادی خود را برای  کمک به زلزله زدگان ترکیه به این کشور اعزام کرد.

اردوغان در این گفت‌و‌گو اظهار داشت که ترکیه و یونان به دوستی و نه به دشمنی نیاز دارند.او مدعی شد که ترکیه هرگز یونان را به عنوان دشمن یا رقیب نمی‌داند.

رئیس جمهور ترکیه گفت: «به همتای یونانی خود گفته‌ام که  اگر ما را تهدید نکنید، ما نیز شما را  تهدید نمی‌کنیم. بیایید اعتماد بینکشورهایمان را تقویت کنیم. بیایید همکاری‌ها را در بخش اقتصاد، حمل و نقل، بهداشت و آموزش افزایش دهیم.»

یک مقام ارشد دولت یونان نیز بر مزایای روابط بهتر با ترکیه بدون نادیده گرفتن اختلافات اساسی تاکید کرد.«جورج گراپتریتیس» وزیر امور خارجه یونان گفت مسیر‌های ارتباط سیاسی یونان و ترکیه در ماه‌های اخیر ایجاد شده و سطح درک متقابل را تقویت کرده است.

اردوغان درباره همکاری‌های انرژی با یونان نیز گفت: «دریای مدیترانه و اژه از نظر منابع طبیعی غنی هستند و امکانات و فرصت‌هایی برای همکاری بین دو کشور همسایه وجود دارد.»

روزنامه «کاثیمرینی» نوشت، ۳۵۰۰ مامور امنیتی، ده‌ها تک تیرانداز و ناوگان‌های پهپادی یونان حین سفر  رئیس جمهور ترکیه به آتن برای برقراری امنیت در حالت آماده باش قرار دارند./فارس

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها