شروع کارزار انتخاباتی توسط نتانیاهو!

کد خبر: 1261988

تاریخ انتخابات بعدی در سرزمین‌های اشغالی هنوز مشخص نیست و با واقع‌بینی می‌توان انتظار برگزاری آن در مقطعی در اواسط سال ۲۰۲۴ را داشت. با این وجود کارزار تبلیغات این انتخابات روز ۱۲ دسامبر در شصت‌وهفتمین روز جنگ با گروه‌های مقاومت فلسطین آغاز شد.

شروع کارزار انتخاباتی توسط نتانیاهو!

تاریخ انتخابات بعدی در سرزمین‌های اشغالی هنوز مشخص نیست و با واقع‌بینی می‌توان انتظار برگزاری آن در مقطعی در اواسط سال ۲۰۲۴ را داشت. با این وجود کارزار تبلیغات این انتخابات روز ۱۲ دسامبر در شصت‌وهفتمین روز جنگ با گروه‌های مقاومت فلسطین آغاز شد.

روزنامه هاآرتص در تحلیلی درباره وضعیت بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی در آینده، ابتدا به ویدئویی که اخیرا نتانیاهو در رسانه‌های اجتماعی برای اعلام آغاز کارزار تبلیغات انتخاباتی خود منتشر ساخت و اذعان او به وجود اختلافش با دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا بر سر برنامه‌هایی که آنها برای غزه در نظر گرفته‌اند، پرداخته است.

به نوشته این نشریه، تعارض دولت آمریکا با نتانیاهو بر سر برنامه‌ای است که واشنگتن برای روی کار آوردن تشکیلات خودگردان فلسطین به رهبری جنبش فتح در غزه بعد از پایان جنگ در نظر دارد.

هاآرتص می‌نویسد: «آمریکایی‌ها به او تصریح کرده‌اند که اهمیتی به دیدگاه‌های او نمی‌دهند و در پشت صحنه و بی سر و صدا، یک تیم از مقامات دولت نتانیاهو شامل ران درمر، وزیر امور استراتژیک و تزاخی هانگبی، رئیس شورای امنیت داخلی این دولت در حال بحث درباره اینکه چطور تشکیلات خودگردان فلسطین نهایتا بر غزه حاکم شود هستند. نتانیاهو می‌داند هر دولتی که در اسرائیل روی کار باشد، انتخابی بجز پذیرفتن برنامه آمریکا برای غزه نخواهد داشت. پس چرا نتانیاهو سر و صدا به پا کرد؟ چرا او در زمانی که دولت بایدن تبدیل به تنها عضو مخالف قطعنامه برقراری آتش بس در غزه در شورای امنیت سازمان ملل شد، از این اختلافات حرف زد؟  آن هم در زمانی که اسرائیل نیاز به مهمات آمریکایی برای ادامه دادن به جنگ و حضور گروه‌های رزمی ناوهای هواپیمابر آمریکایی در منطقه برای بازداشتن حزب‌الله و دیگر گروه‌های نیابتی از پیوستن به این جنگ دارد؟»

هاآرتص خاطرنشان می‌کند: «پیامی که نتانیاهو در این ویدیو فرستاد مخاطبش گوش‌های جو بایدن نبود. ویدئوی او به زبان عبری بود و مصرف داخلی داشت. البته این حقیقت که آمریکایی‌ها می‌توانند آن را ترجمه کنند تاثیری در بهبود روابط متشنج دو طرف ندارد اما نتانیاهو نگرانی‌های فوری‌تری دارد. او می‌داند به مجرد این که اسرائیل حمله زمینی خود در غزه را به پایان برساند، نخواهد توانست در برابر سیل سیاسی علیه خود مقاومت کند: دولت ائتلافی او در آینده‌ای که نه چندان دور نیست، اکثریت پارلمانی خود را در کنست از دست خواهد داد و این مجلس منحل خواهد شد. او تلاش دارد تا آن لحظه را به تاخیر بیندازد اما غرایز سیاسی‌اش به او می‌گویند به زودی مجبور به نبرد انتخاباتی خواهد شد در حالی که در همه نظرسنجی‌ها با اختلاف زیادی شکست می‌خورد. بنا بر این او تلاش می‌کند خط مشی‌هایی برای مبارزه انتخاباتی خود ترسیم کند.»

این نشریه عبری در پایان نتیجه گیری می‌کند: «در دو ماه گذشته و تقریبا بلافاصله بعد از هفتم اکتبر، نتانیاهو تلاش کرد کارزارش را پیرامون مسئولیت تشکیلات امنیتی در قبال شکست در پیش‌گیری از حمله هفتم اکتبر شکل دهد. او حتی شخصا در پستی در رسانه‌های اجتماعی (که بالاجبار بلافاصله پاک کرد) روسای اطلاعاتی را مقصر دانست.  نایب‌های مسموم و سخنگوهای متعفن او در رسانه‌های راست افراطی همچون کانال ۱۴ به بدنام ساختن ژنرالها و تبرئه رهبر ابدی خود ادامه دادند. اما جایگاه نتانیاهو در نظرسنجی‌ها ذره‌ای به نفع او تغییر نکرد.

اسرائیلی‌ها کاملا می‌دانند که رهبران نظامی آنها از بابت فاجعه چه مسئولیت سنگینی دارند. اما همه مطالعه‌ها نشان می‌دهند آنها هنوز ترجیح می‌دهند به ارتش اسرائیل و فرمانده آن به جای نخست وزیر کاملا بی اعتبار شده خود اعتماد کنند. نتانیاهو به فرافکندن تقصیرش ادامه خواهد داد، اما در این میان او نیازمند یک روایت دیگر برای کارزارش است و در این راستا توافقات دهه ۱۹۹۰ اسلو که مدتها پیش دچار مرگ شده را احیا کرده است. این تنها مساله مضحک در رابطه با شروع کارزار انتخاباتی نتانیاهو نیست. مضحک‌ترین چیز همین اجرای تبلیغات انتخاباتی توسط او است؛ اینکه او هنوز فکر می‌کند شانسی برای بقا بعد از تبعات هفتم اکتبر دارد؛ همینکه او هنوز فکر می‌کند اسرائیلی‌ها نهایتا ممکن است متقاعد شوند تا به مردی که نهایتا مسئول بدترین مصیبت تاریخ اسرائیل است یک دوره دیگر را بدهند؛ مردی که همچنان که اسرائیل در جنگ است یک کارزار انتخاباتی اختلاف برانگیز را مدیریت می‌کند! اما این بار احتمالا دیگر برای نتانیاهو خیلی دیر شده است. اسرائیلی‌ها سرانجام صبرشان از او لبریز شده است. اما او هنوز تلاش می‌کند به هر شکل ممکن به قدرت چنگ بزند، در زمان جنگ اختلاف افکنی کند و ائتلاف استراتژیک اسرائیل با آمریکا را در این فرآیند به خطر بیندازد.»/ایسنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها