واکنش آمریکا به تبادل اسرا بین باکو و ایروان

کد خبر: 1262044

وزارت خارجه آمریکا چهارشنبه شب در واکنش به آزادی اسرای جمهوری آذربایجان و ارمنستان اعلام کرد که به همکاری با این دو کشور برای برقراری صلح ادامه خواهد داد.

 واکنش آمریکا به تبادل اسرا بین باکو و ایروان

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به تبادل اسرا بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان اظهار داشت که برای برقراری صلح دو طرف باید پیگیر مذاکرات باشند.

به گزارش خبرگزاری «ترند»، «متیو میلر» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا چهارشنبه شب به وقت تهران در نشست خبری گفت که ایالات متحده از تبادل اسرای ارمنستان و جمهوری آذربایجان استقبال می‌کند.

میلر گفت: «ما هر دو دولت صحبت کرده‌ایم و آن‌ها را تشویق کرده‌ایم. ما از بازگشت اسرای ارمنی و آذربایجانی استقبال می‌کنیم. ما به همکاری با ارمنستان و جمهوری آذربایجان برای پیشبرد روند ادامه خواهیم داد. صلح در صورتی امکان پذیر است که هر دو طرف مایل به پیگیری آن باشند.»

این مبادله شامل آزادی ۳۲ ارمنی توسط جمهوری آذربایجان بود این افراد اواخر سال ۲۰۲۰ اسیر شده بودند. در مقابل، ارمنستان ۲ نظامی جمهوری آذربایجان را تحویل داد. دو کشور پرسنل نظامی بازداشت شده را در مجاورت روستای «بالا جعفرلی» در جمهوری آذربایجان نزدیک مرز با ارمنستان مبادله کردند.

این دو کشور همسایه قفقاز جنوبی در ۳۰ سال گذشته دو جنگ بر سر قره باغ کوهستانی انجام داده اند. جمهوری آذربایجان در ماه سپتامبر قره باغ را در یک حمله برق آسا بازپس گرفت و باعث شد اکثر ۱۲۰۰۰۰ ارمنی به ارمنستان فرار کنند.

سفیر روسیه در ارمنستان اخیرا با انتقاد از سیاست‌های غرب در منطقه اظهار داشت، سیاست آمریکا در منطقه «قفقاز» مبارزه با ایران و روسیه است.

«ماریا زاخاروا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت:«روسیه از ابتکار مشترک باکو و ایروان برای عادی سازی روابط و امضای توافقنامه صلح استقبال می‌کند.»

وی گفت: «بیانیه مشترک صادر شده توسط باکو و ایروان راه‌های جدیدی را برای نزدیکی باز می کند. زمان امضای معاهده صلح توسط خود طرفین تعیین می‌شود. ما نیز به نوبه خود آماده کمک به شرکای خود در دستیابی به یک توافق عادلانه هستیم.»

فارس

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها