کشف یک تونل؛ وقتی نماد پیروزی صهیونیست‌ها به رسوایی بزرگ تبدیل می‌شود

کد خبر: 1262643

با وجود آن که رژیم صهیونیستی تلاش کرد تا کشف یکی از تونل‌های مقاومت در غزه را به نماد یک پیروزی برای خود تبدیل کند، اما به یک رسوایی بزرگ برای عملکرد این رژیم تبدیل شد.

کشف یک تونل؛ وقتی نماد پیروزی صهیونیست‌ها به رسوایی بزرگ تبدیل می‌شود

بعد از آن که رسانه‌های عبری زبان به جزئیاتی از این تونل کشف شده پرداختند، حتی حضور سراسیمه یوآف گالانت وزیر جنگ رژیم صهیونیستی در این تونل هم نتوانست سایه خود را  بر ناکارآمدی ارتش رژیم صهیونیستی بیاندازد.

به نوشته این رسانه‌ها بعد از هفتاد و چند روز از جنگ زمینی در نوار غزه، ارتش اسرائیل به تازگی متوجه وجود دهانه یک تونل آن هم در 400 متری دیواری حایل شده است، این به آن معنی است که از لحظه ورود ارتش اسرائیل به نوار غزه، این منطقه تحت کنترل اسرائیل قرار داشته و اسرائیل باید از مدتها قبل این منطقه را پاکسازی می‌کرده است.

به نوشته واللا نیوز، ارتش اسرائیل یک تونل بزرگ را با استفاده از فناوری‌های پیشرفته و نیز همکاری نیروی هوایی و یگان مهندسی کشف کرده است.

به اعتراف این رسانه عبری زبان، در داخل این تونل که در عمق 50 متری از سطح زمین احداث شده، مقادیری سلاح، مهمات و کمی آذوقه کشف شده است.

به زعم این رسانه این تونل به چندین فرعی منتهی شده طول آن حدود 400 متر بوده و مجهز به سیم کشی برق و تلفن است و در چند نقطه نیز به سطح زمین می‌رسد.

تصاویر منتشر شده از این تونل حکایت از آن دارند که تونل مذکور قابلیت حرکت خودرو را هم در داخل خود دارد.

ارتش رژیم صهیونیستی همچنین ادعا می‌کند که این تونل با فناوری‌های قابل توجه و با استفاده از دستگاه‌های حفاری که ظاهرا به داخل نوار غزه قاچاق شده است، حفر شده و محمد السنوار برادر یحیی السنوار بر احداث آن نظارت داشته است.

در این بین پایگاه عبری زبان وای نت کشف این تونل را شکست بزرگی برای ارتش رژیم صهیونیستی و سامانه اطلاعاتی این رژیم توصیف کرده و یواف زیتون یکی از نویسندگان این گزارش در مقدمه آن نوشت: بعد از سال‌ها کوری و نابینایی ساختار اطلاعاتی اسرائیل، نیروهای حماس تحت فرماندهی و هدایت برادر یحیی السنوار موفق شدند، این پروژه عظیم که بزرگترین تونل تهاجمی کشف شده تا کنون است را احداث کنند، در این تونل مکان‌‌هایی برای سکونت چند ماهه، لوله‌هایی برای پمپاژ آب‌های زیر زمینی به طول حدود 4 کیلومتر آن هم در عمق 50 متری سطح زمین احداث شده است، عرض این تونل بین 5 تا 6 متر است، یکی از دهانه‌های این تونل در فاصله چند متری از منازل شهرک نتیف هتارا و در فاصله کوتاهی از پایگاه نظامی ایرز واقع است.

 در ادامه این گزارش آمده است: با وجود طول 4 کیلومتری این تونل و حجم این پروژه سرویس اطلاعات اسرائیل سالها از وجود آن بی اطلاع بود، چون اگر از آن اطلاع داشت آن را مورد حمله قرار می‌داد، سال‌ها پیش ارتش اسرائیل در جریان عملیات نگهبان دیوار در سال 2021 اعلام کرده بود که تمامی تونل‌های حماس را از بین برده است، اما سرویس‌های اطلاعاتی اسرائیل تا زمان جنگ از انتقال هزاران متر مکعب خاک و سنگ از داخل این تونل به خارج از آن بی اطلاع مانده و حتی در زمان احداث درپوش‌های آهنین، سنگین و مستحکم آن هم مطلع نشد./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها