بی‌اعتنایی چین به آمریکا درباره کمک به ائتلاف دریای سرخ

کد خبر: 1263540

درخواست آمریکا از چین برای کمک به ائتلاف چندین کشور در دریای سرخ با پاسخ سر بالای پکن مواجه شد.

بی‌اعتنایی چین به آمریکا درباره کمک به ائتلاف دریای سرخ

سخنگوی وزارت خارجه چین در نشست خبری امورز پنجشنبه به درخواست آمریکا برای مشارکت در تأمین امنیت کشتی‌رانی در دریای سرخ واکنش نشان داد.

یک رسانه آمریکایی اظهارات وانگ ون‌بین، سخنگوی دستگاه دیپلماسی چین در واکنش به درخواست آمریکا را «شانه بالا انداختن چین» (برای ابراز تردید، بی‌اعتنایی یا بی‌تفاوتی) تعبیر کرده است.

پایگاه خبری پولیتیکو نوشته به نظر می‌رسد دولت چین درخواست «آنتونی بلینکن»، وزیر خارجه آمریکا برای مشارکت پکن در ائتلاف بین‌المللی آمریکا جهت محافظت از کشتی‌های تجاری در دریای سرخ را نادیده گرفته است.

طبق این گزارش، چین این پیام را ارسال کرد که علاقه‌ای برای ملحق شدن به ائتلاف پنتاگون متشکل از چندین کشور اعم از کانادا، انگلیس و بحرین برای محافظت از کشتی‌های باری در برابر حملات گروه انصارالله یمن ندارد.

وانگ در پاسخ به سوال یک خبرنگار در خصوص اینکه واکنش چین به درخواست آمریکا برای ایفای نقش در امنیت دریای سرخ چیست گفت: «ما معتقدیم که طرف‌های مرتبط به ویژه کشورهای بزرگ دارای نفوذ لازم است نقش سازنده و مسئولانه‌ای در ایمن نگاه داشتن خطوط کشتی‌رانی در دریای سرخ ایفا کنند.»

انصارالله یمن که در حال حاضر کنترل بخش زیادی از این کشور را در اختیار دارد از زمان آغاز حملات اسرائیل در غزه اعلام کرده کشتی‌های تحت مالکیت یا تحت پرچم و یا عازم اسرائیل را در دریای سرخ هدف حمله قرار می‌دهد. انصارالله با وجود این تصریح کرده که دریای سرخ برای سایر کشتی‌ها امن است.

پایگاه خبری آکسیوس نزدیک به منابع آمریکایی و صهیونیستی هفته پیش گزارش داده بود تهدیدها و حملات ارتش یمن در روزهای گذشته موجب طولانی‌تر و گران‌تر شدن سفر کشتی‌های اسرائیلی شده است.

به نوشته آکسیوس در چند هفته گذشته کشتی‌هایی که عازم دیگر بنادر در خارج از اسرائیل بوده‌اند هم مجبور شده‌اند از مسیرهای طولانی‌تری استفاده کنند تا هدف حملات یمنی‌ها واقع نشوند.

در هفته‌های اخیر، به موازات شدت گرفتن حملات اسرائیل در غزه، ارتش یمن نیز عرصه را بر کشتی‌های اسرائیلی که قصد عبور از تنگه باب‌المندب در دریای سرخ دارند تنگ‌تر کرده است.

مقام‌های آمریکا و اسرائیل تا کنون نتوانسته‌اند راهکاری برای مقابله با ارتش یمن پیدا کنند. پایگاه آکسیوس در گزارش دو هفته پیش خود به نقل از یک مقام ارشد اسرائیلی مدعی شده بود کابینه جنگی نتانیاهو تصمیم گرفته فعلاً از دادن پاسخ نظامی به اقدامات انصارالله یمن در دریای سرخ علیه کشتی‌های اسرائیلی خودداری کند.

دولت «جو بایدن»، رئیس‌جمهور آمریکا از چندین کانال برای انصارالله پیام فرستاده و از آنها خواسته حمله به کشتی‌ها در دریای سرخ را متوقف کنند.

اما نوشته مقام‌های آمریکایی اذعان می‌کنند که این هشدارها تا کنون تأثیری بر روی حوثی‌ها (انصارالله) نداشته و آنها از شدت حملات خود نکاسته‌اند.

تشکیل یک ائتلاف جدید دریایی از جمله دیگر گزینه‌هایی است که آمریکا و اسرائیل با تشکیل آن قصد دارند به مقابله با ارتش یمن بپردازند. با وجود این، عدم مشارکت عربستان سعودی و امارات موجب شده موفقیت این طرح نیز در هاله‌ای از ابهام قرار بگیرد.

محمد عبدالسلام، سخنگوی جنبش انصارالله روز سه‌شنبه گفت که حملات نیروهای مسلح یمن صرفنظر از اینکه ائتلاف آمریکایی تشکیل شود یا خیر ادامه خواهد یافت. حدود ۱۵ درصد از تجارت جهانی از طریق دریای سرخ انجام می‌شود.

آنتونی بلینکن چند روز پیش در یک مکالمه تلفنی با وزیر خارجه چین حملات انصارالله در دریای سرخ را «تهدیدی غیرقابل قبول برای امنیت دریایی و قانون بین‌المللی» توصیف کرده بود.

متیو میلر، سخنگوی وزرت خارجه آمریکا در نشست خبری روز سه‌شنبه از چین خواسته بود در نظارت بر دریای سرخ به ائتلاف آمریکا کمک کند./فارس

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها