حذف نام ترامپ از برگه‌های رأی ایالت «مِین»| کلرادو حامی ترامپ

کد خبر: 1264906

مقام ارشد انتخاباتی ایالت مین آمریکا، ساکن پیشین کاخ سفید را از حضور در انتخابات مقدماتی این ایالت محروم کرد.

حذف نام ترامپ از برگه‌های رأی ایالت «مِین»| کلرادو حامی ترامپ

«شِنا بِلوز» وزیر امور داخلی ایالت مین بامداد جمعه اعلام کرد «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور پیشین آمریکا نمی‌تواند در انتخابات مقدماتی ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ در این ایالت شرکت کند.

پس از کلرادو، مین دومین ایالتی است که حضور ترامپ در انتخابات را به چالش می‌کشد. ترامپ در بیش از ۳۰ ایالت با چالش‌هایی مشابه مواجه است اما بسیاری از این پرونده‌ها مورد پذیرش دادگاه‌ها واقع نشده‌اند. در نهایت، سرنوشت ترامپ و حضور یا غیبت او در برگه‌های رأی هر ایالت در دست قضات دادگاه عالی آن ایالت خواهد بود.

مقام دموکرات مین با استناد به متمم ۱۴ قانون اساسی آمریکا که درباره «منع شورش‌گر» است، می‌گوید نامزد پیشتاز جمهوری‌خواهان در انتخابات سال آتی به دلیل تحریک به شورش و ادعای تقلب در انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا و همچنین درخواست از هوادارانش برای حمله به کنگره آمریکا حق شرکت در انتخابات در این ایالت را ندارد.

وبگاه شبکه سی‌ان‌ان نوشت تصمیم بلوز می‌تواند برای تجدیدنظر به دادگاه ایالتی برود و ترامپ مطمئنا آن را به چالش خواهد کشید.

کمپین انتخاباتی ترامپ نیز بلافاصله پس از انتشار این خبر، آن را «سرقت انتخابات» خواند و اعلام کرد به این حکم اعتراض می‌کند.

پیش از این، دبیرکل ایالت کلرادو اعلام کرده بود برخلاف رأی دادگاه عالی این ایالت، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا تا پنجم ژانویه و زمان صدور تایید اسامی نامزدها، می‌تواند در انتخابات مقدماتی حزب جمهوری‌خواه در کلرادو شرکت کند.

این در حالی است که ۱۹ دسامبر دادگاه عالی ایالت کلرادو اعلام کرد نام ترامپ نباید در این ایالت روی برگه‌های رای بیاید زیرا اقدامات او در وقایع ششم ژانویه ۲۰۲۱ و حمله هوادارانش به گنگره، مصداق شورش است.

روز چهارشنبه گذشته هم دادگاه عالی ایالت میشیگان اعلام کرد ترامپ می‌تواند در انتخابات درون‌حزبی این ایالت شرکت کند.

بازگشت نام ترامپ به برگه‌های رأی انتخابات در کلرادو

وزیر امور داخلی ایالت کلرادو اعلام کرد برخلاف رأی دادگاه عالی این ایالت، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا فعلا می‌تواند در انتخابات مقدماتی حزب جمهوری‌خواه در کلرادو شرکت کند.

دفتر «جینا گریسولد» وزیر امور داخلی ایالت کلرادو آمریکا اعلام کرد «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور پیشین این کشور می‌تواند با وجود رأی دادگاه عالی این ایالت، در انتخابات درون‌حزبی جمهوری‌خواهان در سال ۲۰۲۴ شرکت کند.

این در حالی است که ۱۹ دسامبر دادگاه عالی ایالت کلرادو اعلام کرد نام ترامپ نباید در این ایالت روی برگه‌های رای بیاید زیرا اقدامات او در وقایع ششم ژانویه ۲۰۲۱ و حمله هوادارانش به گنگره، مصداق شورش است.

در بیانیه دفتر گیسولد آمده است: «حزب جمهوری‌خواه کلرادو به رأی دادگاه عالی ایالت اعتراض و خواستار تجدیدنظر در دیوان عالی آمریکا شده است. وقتی که این درخواست ثبت شد، ترامپ در بین نامزدهای انتخابات مقدماتی کلرادو تا زمان صدور تاییدیه در تاریخ پنجم ژانویه ۲۰۲۵ حاضر خواهد بود، مگر اینکه دیوان عالی آمریکا از رسیدگی به پرونده خودداری کند و یا حکم دادگاه عالی کلرادو را تایید کند».

در این بیانیه همچنین آمده گریسولد تا پنجم ژانویه فرصت خواهد داشت تا اسامی و وابستگی‌های حزبی نامزدها را برای رأی‌گیری مقدماتی انتخابات ۲۰۲۴ تایید کند. دادگاه عالی آمریکا نیز جلسه‌ای را برای همین روز برنامه‌ریزی کرده تا رأی خود را اعلام کند.

انتخابات مقدماتی در ایالت کلرداو روز پنجم ماه مارس برگزار می‌شود اما برگه‌های رأی باید در روز بیستم ژانویه برای نظامیان و رأی‌دهندگان در خارج ارسال شود.

ترامپ در بیش از ۳۰ ایالت با چالش‌هایی مشابه مواجه است اما بسیاری از این پرونده‌ها مورد پذیرش دادگاه‌ها واقع نشده‌اند. در نهایت، سرنوشت ترامپ و حضور یا غیبت او در برگه‌های رأی هر ایالت در دست قضات دادگاه عالی آن ایالت خواهد بود.

روز چهارشنبه اما دادگاه عالی ایالت میشیگان اعلام کرد ترامپ می‌تواند در انتخابات درون‌حزبی این ایالت شرکت کند.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها