روسیه خواستار برگزاری نشست شورای امنیت شد

کد خبر: 1265215

درحالیکه سخنگوی وزارت خارجه روسیه از درخواست کشورش از شورای امنیت برای تشکیل نشستی به‌منظور بررسی حمله اوکراین به بلگورود خبر داد،نمایندگی مسکو در سازمان ملل زمان این جلسه را امشب اعلام کرد.

روسیه خواستار برگزاری نشست شورای امنیت شد

درحالیکه سخنگوی وزارت خارجه روسیه از درخواست کشورش از شورای امنیت برای تشکیل نشستی به‌منظور بررسی حمله اوکراین به بلگورود خبر داد،نمایندگی مسکو در سازمان ملل زمان این جلسه را امشب اعلام کرد.

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه امروز شنبه در واکنش به گلوله باران بلگورود در این کشور از سوی اوکراین در بیانیه ای اعلام کرد: حمله تروریستی به بلگورود موضوع رسیدگی در شورای امنیت سازمان ملل متحد خواهد بود. روسیه درخواست نشست کرده است.

در بیانیه صادره از سوی سخنگوی وزارت خارجه روسیه در این خصوص آمده است: انگلیس پشت حمله تروریستی به بلگورود است که با هماهنگی ایالات متحده، رژیم کی یف را به اقدامات تروریستی تحریک می کند. مسوولیت حمله تروریستی به بلگورود برعهده کشورهای تامین کننده تسلیحات برای کی یف است.

در همین ارتباط و به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، درخواست برگزاری جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد در رابطه با گلوله باران بلگورود برای ساعت ۲۳:۰۰ به وقت مسکو ارایه شده است.

دیمیتری پولیانسکی، معاون نماینده روسیه در سازمان ملل امروز شنبه گفت: به وقت مسکو ساعت ۲۳:۰۰ (۲۰:۰۰ به وقت بین المللی) روسیه خواستار مشارکت نماینده جمهوری چک برای ارایه توضیحات در مورد ارسال تسلیحات به کی یف شده است.

وزارت دفاع روسیه امروز شنبه در واکنش به گلوله باران بلگورود در این کشور از سوی اوکراین در بیانیه ای اعلام کرد: امروز رژیم کی‌ یف با ۲ راکت «اولخا» (Olkha)، با مهمات ممنوعه خوشه‌ ای و همچنین سیستم راکت انداز MLRS به شهر بلگورود روسیه حمله کرد.

بیانیه صادره از سوی وزارت دفاع روسیه ادامه داد: سیستم‌ های دفاع هوایی روسیه، راکت‌ های خون آشام MLRS را رهگیری کردند. چندین راکت و قطعات خوشه‌ ای از راکت‌ های ساقط شده اولخا به شهر بلگورود اصابت کرد. در نتیجه تاکنون ۱۲ نفر و ۲ کودک جان خود را از دست داده اند و ۱۰۸ نفر مجروح شده اند. در صورت اصابت مستقیم راکت‌ های اولخا با مهمات خوشه‌ ای به شهر، عواقب آن بی اندازه شدیدتر بود.

بیانیه مذکور اضافه می کند: رژیم کی‌ یف با ارتکاب به این جنایت، سعی می کند توجه افکار عمومی را از شکست های خود منحرف کرده، ما را به اقدامات مشابه تحریک کند. ما تاکید می کنیم که نیروهای مسلح روسیه فقط علیه تاسیسات نظامی اوکراین و زیرساخت های مرتبط با آن عمل می کنند.

وزارت دفاع روسیه تصریح کرد: حمله به بلگورود بدون مجازات نخواهد ماند./مهر

مسکو: انگلیس در پس حمله به بلگورود است/ اوکراین از بمب خوشه‌ای استفاده کرد

مسکو می‌گوید حمله امروز (شنبه) نیروهای مسلح اوکراین به شهر بلگورود روسیه با استفاده از بمب‌های خوشه‌ای انجام شده و انگلیس در پشت آن قرار دارد.

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد اوکراین در حمله امروز (شنبه) به شهر بلگورود از موشک‌های «ویلخا» که مجهز به مهمات خوشه‌ای است و همچنین راکت‌هایی که از سامانه پرتاب چندگانه «ومپایر RM-70» ساخت جمهوری چک شلیک می‌شود، استفاده کرده است.

این وزارتخانه از رهگیری ۲ موشک‌ مجهز به مهمات خوشه‌ای و بیشتر راکت های شلیک‌شده از سامانه‌ ومپایر خبر داد اما اعلام کرد چند راکت و بقایای ۲ موشک رهگیری شده، به شهر ولگورود برخورد کرده است.

مسکو گفته اگر کی‌یف با این حمله قصد داشته «توجهات را از شکست‌ها در خط مقدم جنگ منحرف و همچنین روسیه برای انجام اقدامات مشابه تحریک کند».

وزارت دفاع روسیه تاکید کرده نیروهای مسلح این کشور تنها اهداف نظامی اوکراین را هدف قرار می‌دهد و «این جرم بدون کیفر نخواهد ماند».

همچنین وزارت حوادث غیرمترقبه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که در این حمله ۱۴ نفر، از جمله ۲ کودک کشته شده‌اند. همچنین ۱۰۸ نفر از جمله ۱۵ کودک مجروح هستند.

در اوایل سال جاری، واشنگتن از تصمیم خود برای ارسال مهمات خوشه‌ای به اوکراین خبر داد تا کی‌یف از آن‌ها در ضدحمله علیه روسیه استفاده کند. آمریکا دلیل این کار را کمبود مهمات غیرخوشه‌ای در انبارهای خود عنوان کرد.

مهمات خوشه‌ای از صدها بمب کوچک نارنجک‌مانند تشکیل شده‌اند که از هواپیما یا توپخانه پرتاب می‌شوند. پس از پرتاب یا شلیک و با رسیدن به فاصله معینی از هدف، پوسته خارجی این بمب‌ها جدا شده و صدها بمب کوچک بر فراز مساحتی معادل چندین زمین فوتبال گسترده می‌شوند.

این مهمات سلاح‌های خطرناکی هستند، زیرا احتمال خطا در آن‌ها بالاست. اگر این بمب‌ها از هواپیما رها شوند، عملاً سقوط آزاد دارند و ممکن است با تغییر مسیر به مناطق غیرنظامی اصابت کنند. علاوه بر این، حتی اگر هدف‌گیری کاملاً دقیق انجام شده و تمامی این صدها بمب به هدف اصابت کنند، باز هم ممکن است بمب‌ها به‌صورت عمل‌نکرده در میدان‌های نبرد باقی‌مانده و تا چندین دهه بعد از پایان جنگ همچنان جان غیرنظامیان را تهدید کنند.

«ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه پیش‌تر اعلام کرده است که استفاده از بمب‌های خوشه‌ای را یک جنایت جنگی و حق پاسخ متقابل را برای خود محفوظ می‌داند.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه نیز در واکنش به حمله امروز گفت: انگلیس پشت حمله تروریستی به بلگورود است که با هماهنگی آمریکا، کی‌یف را به اقدامات تروریستی تحریک می‌کند.

«ماریا زاخارووا» گفت مسئولیت حمله به بلگورود برعهده کشورهای تامین‌کننده تسلیحات برای اوکراین است.

او همچنین خبر داد حمله تروریستی به بلگورود موضوع رسیدگی در شورای امنیت سازمان ملل خواهد بود و روسیه درباره بررسی این موضوع درخواست نشست کرده است./ایسنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها