کناره گیری ناگهانی ملکه دانمارک از سلطنت

کد خبر: 1265487

ملکه دانمارک در سخنرانی تلویزیونی خود به مناسبت سال نو به صورت غافلگیر کننده از کناره گیری خود از سلطنت این کشور خبر داد.

کناره گیری ناگهانی ملکه دانمارک از سلطنت

به نقل از روزنامه "زوددویچه سایتونگ"، مارگرت دوم، ملکه دانمارک اعلام کرد که می خواهد از سلطنت کناره گیری کند. این زن 83 ساله طور کاملاً غیرمنتظره در سخنرانی سال نو تلویزیونی خود گفت که می خواهد در 14 ژانویه ( 24 دی ماه ) از سمت خود استعفا کند. این استعفا مصادف است با پنجاه و دومین سالگرد سلطنت او.

مارگرت دوم گفت: من تصمیم گرفته ام که اکنون زمان مناسبی است.

ملکه مارگرت در سخنرانی سالانه خود در شب سال نو، که همیشه توسط دانمارکی ها به دقت دنبال می شود، در مورد عمل جراحی کمر خود در سال جاری صحبت کرد. به گفته وی این عمل به لطف کارکنان بهداشتی به خوبی انجام شد، اما باعث شد او به آینده خود به عنوان ملکه فکر کند. او اعلام کرد که تاج و تخت را به پسرش، ولیعهد فردریک، واگذار خواهد کرد.

وی که طولانی ترین دوره پادشاهی جهان را دارد سخنرانی خود را با نظراتی در مورد جنگ غزه و اوکراین آغاز کرد و سپس در مورد بحران آب و هوا و هوش مصنوعی بحث کرد.

مارگرت دوم با اعلام کناره گیری خود گفت: حمایت و کمکی که در طول سال‌ها دریافت کرده‌ام در انجام نقشم بسیار مهم بوده است. ملکه دانمارک گفت: امیدوارم زوج سلطنتی جدید همان اعتماد و محبتی را که به من نشان داده شد دریافت کنند.

رسانه های دانمارکی این اعلامیه را "کاملا تاریخی" توصیف کردند. پس از اعلام این خبر، تشویق های خودجوش در میان تماشاچیانی که در میدان کاخ مقابل کاخ آمالینبورگ تجمع کرده بودند به راه افتاد. مارگرت همیشه تاکید کرده بود که می‌خواهد تا زمان مرگش بر تخت سلطنت بماند، اما در 31 دسامبر سال جاری باعث شگفتی بزرگ شد.

ملکه دانمارک پس از مرگ پدرش فردریک نهم، تاج و تخت را در 14 ژانویه 1972 به دست گرفت. از زمان مرگ الیزابت دوم، ملکه بریتانیامارگرت به عنوان طولانی ترین پادشاه روی زمین محسوب می شود./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها