پیام پوتین برای گروه بریکس در سال ۲۰۲۴

کد خبر: 1265683

ولادیمیر پوتین امروز دوشنبه گفت، روسیه در حین ریاست دوره‌ای گروه بریکس به تلاش‌هایش در سه جهت از جمله سیاست و امنیت، اقتصاد و فرهنگ ادامه خواهد داد.

پیام پوتین برای گروه بریکس در سال ۲۰۲۴

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه به مناسبت آغاز ریاست این کشور در گروه بریکس در سال ۲۰۲۴ عنوان کرد: به طور کلی، روسیه به تلاش‌ها برای تقویت همکاری و شراکت در گروه بریکس در سه جهت کلیدی از جمله سیاست و امنیت، اقتصاد و مالی، فرهنگی و ارتباطات بشردوستانه ادامه خواهد داد.

طبق گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، رئیس‌جمهور روسیه با اشاره به چالش‌ها و تهدیدات منطقه‌ای و بین‌المللی تصریح کرد: طبیعتا تلاش اصلی ما افزایش هماهنگی میان کشورهای عضو است و به طور مشترک به دنبال پاسخ‌های موثر برای چالش‌ها و تهدیدات علیه ثبات و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی هستیم.

وی افزود: ریاست روسیه در بریکس در سال ۲۰۲۴ با شعار «تثبیت چندجانبه‌گرایی برای توسعه و امنیت جهانی عادلانه» و همچنین با تمرکز بر همکاری مثبت و خلاق با همه کشورهای ذینفع انجام خواهد شد.

پوتین در پایان خاطرنشان کرد: روسیه تلاش خواهد کرد تا همکاری‌های مثبت و سازنده‌ای را در گروه بریکس ترویج دهد و به کشورهای تازه عضو شده کمک کند تا به تمامی فعالیت‌های این بلوک ملحق شوند. روسیه همچنین به تحقق عملی «استراتژی مشارکت اقتصادی بریکس ۲۰۲۵» و «برنامه نوآوری بریکس از سال ۲۰۲۱ الی ۲۰۲۴»، تضمین انرژی و امنیت غذایی، ارتقای نقش بریکس در سیستم مالی بین‌المللی، همکاری بانک‌ها و تجارت متقابل کمک خواهد کرد.

گروه بریکس که متشکل از بزرگ‌ترین اقتصادهای درحال‌توسعه جهان - یعنی چین، هند، روسیه، برزیل و آفریقای جنوبی - است، نشست امسال خود را در اوایل شهریور در آفریقای جنوبی برگزار کرد. در این نشست، از عربستان، امارات، ایران، اتیوپی، مصر و آرژانتین دعوت شد تا به عضویت این گروه درآیند.

سرانجام قرار بر این شد که از اول ژانویه ۲۰۲۴ (۱۱ دی) عربستان سعودی، ایران، امارات متحده عربی، آرژانتین، مصر و اتیوپی به صورت رسمی به گروه بریکس بپیوندند؛ اما «خاویر میلی» رئیس‌جمهوری جدید آرژانتین روز جمعه در نامه‌ای به روسای جمهور روسیه و چین به صورت رسمی اعلام کرد که قصد عضویت در گروه بریکس را ندارد./ایسنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها