ادعای کاخ سفید علیه ایران

کد خبر: 1266474

هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید با بیان اینکه روسیه از موشک های بالستیک کره شمالی علیه اوکراین استفاده کرده است، ادعا کرد که روسیه به دنبال دستیابی به موشک‌های بالستیک کوتاه برد ایران است.

ادعای کاخ سفید علیه ایران

هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید با بیان اینکه روسیه از موشک های بالستیک کره شمالی علیه اوکراین استفاده کرده است، ادعا کرد که روسیه به دنبال دستیابی به موشک‌های بالستیک کوتاه برد ایران است.

جان کربی هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید روز پنجشنبه به وقت محلی به خبرنگاران گفت: نیروهای روسیه در ۳۰ دسامبر ۲۰۲۳ و ۲ ژانویه ۲۰۲۴ موشک‌های بالستیک کره شمالی را به سمت اوکراین پرتاب کردند.

این سخنگوی دولت جو بایدن در تداوم هراس آمریکا از همکاری ایران و روسیه پس از ماجراهای پهپادی، ادعای موشک های بالستیک کوتاه برد را در سال جدید میلادی (۲۰۲۴) مطرح کرد اما در عین حال گفت: درحال حاضر ما معتقدیم ایران موشک های بالستیک کوتاه برد به روسیه ارائه نکرده است اما مذاکره کنندگان روس درحال پیشبرد این امر هستند.

کربی با ابراز هراس آمریکا از همکاری های روسیه و ایران مدعی شد که واشنگتن از مذاکرات تهران - مسکو در این زمینه نگران است.

وی ادعا کرد: بر اساس گزارش‌ها، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در سپتامبر ۲۰۲۳ میزبان سرگئی شایگو وزیر دفاع روسیه بود که موشک های بالستیک کوتاه برد خود از جمله ابابیل و دیگر سیستم های موشکی را به نمایش گذاشت. این اولین نمایش عمومی موشک بالستیک ایران به یک مقام ارشد روس از سال ۲۰۲۲ است.

این سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا در ادامه مدعی شد: ما ارزیابی می کنیم که روسیه به دنبال خرید موشک از ایران است.

کربی در خصوص اقدام آمریکا در قبال همکاری های دفاعی روسیه با کره شمالی و ایران گفت: در پاسخ، ما درحال انجام یک سری اقدامات با همکاران و شرکای خود هستیم.

این سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا اضافه کرد: " کنگره باید درخواست کمک مالی تکمیلی ما برای اوکراین را بدون تاخیر تایید کند. ایران و کره شمالی در کنار روسیه ایستاده اند؛ اوکراینی ها سزاوار این هستند که بدانند دولت و مردم آمریکا همچنان در کنار آنها خواهند ایستاد."

کربی پیش از این نیز گفته بود: آمریکا بودجه  موجود برای کمک نظامی به اوکراین را به اتمام رسانده است و "هیچ منبع جادویی دیگری برای استفاده وجود ندارد" مگر اینکه کنگره تصمیم بگیرد بسته جدیدی را تصویب کند.

روزنامه آمریکایی «وال‌استریت ژورنال»روز پنجشنبه به نقل از مقامات آمریکایی مدعی شد که روسیه در حال برنامه‌ریزی برای خرید موشک‌های بالستیک کوتاه‌برد از ایران است.

این رسانه آمریکایی برغم اظهارات ایران مبنی بر عدم ارائه موشک‌ و پهپاد به روسیه برای استفاده در جنگ علیه اوکراین، ادعا کرد دریافت این موشک‌ها، توانایی روسیه را برای هدف قرار دادن زیرساخت‌های اوکراین  افزایش می‌دهد.

این روزنامه آمریکایی نوشت که روس‌ها اواسط ماه دسامبر از یک منطقه آموزشی در ایران بازدید کردند تا شاهد آزمایش‌های موشکی سپاه از جمله با موشک کوتاه‌برد «ابابیل» باشند.

پیش از این کاخ سفید ادعا کرده بود که ایران ممکن است در حال بررسی ارسال موشک‌های بالستیک به روسیه برای استفاده در جنگ این کشور علیه اوکراین باشد. جان کربی هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا گفته بود که دولت آمریکا بر همکاری میان روسیه و ایران نظارت می‌کند و در صورت لزوم اقدام خواهد کرد.

 وزارت امور خارجه آمریکا در ۲۷ دسامبر ۲۰۲۳ یک بسته کمک نظامی ۲۵۰ میلیون دلاری به اوکراین را اعلام و به این ترتیب تمام بودجه درنظر گرفته شده آمریکا برای اوکراین را استفاده کرد. جمهوری خواهان سنای آمریکا در اوایل ماه دسامبر ۲۰۲۳ لایحه ای شامل ۶۱.۴ میلیارد دلار کمک به اوکراین را مسدود کردند زیرا این لایحه حاوی تدابیر سختگیرانه در مورد سیاست مرزی و مهاجرت آمریکا نبود.

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا از کنگره خواسته است کمک دیگری به ارزش ۶۱ میلیارد دلار به اوکراین اختصاص دهد اما جمهوری‌خواهان از تصویب آن بدون توافق با دموکرات ها برای تشدید اقدامات امنیتی در مرز آمریکا و مکزیک خودداری کرده اند. کنگره از زمان حمله روسیه به اوکراین، بیش از ۱۱۰ میلیارد دلار برای این کشور تصویب کرده است اما از زمانی که جمهوری‌خواهان کنترل مجلس نمایندگان را از دموکرات ها در ژانویه ۲۰۲۳ گرفتند، هیچ بودجه‌ای را تایید نکرده‌اند.

به گزارش ایرنا، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه روز ۲۱ فوریه سال ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوهانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.

سه روز پس از آن یعنی پنجشنبه پنجم اسفند سال ۱۴۰۰، پوتین عملیاتی نظامی که آن را «عملیات ویژه» خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو - کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد و این جنگ همچنان ادامه دارد.

ضد حمله تابستان اوکراین در پایان سال ۲۰۲۳ نتیجه چندانی به همراه نداشت و حالا با وجود خستگی اوکراین و عدم تمایل کشورهای غربی برای حمایت از کی‌یف باید انتظار یک جنگ طولانی را کشید. کشورهای اتحادیه اروپا متعهد شده اند تا پایان سال آینده میلادی حدود یک میلیون گلوله توپخانه در اختیار اوکراین قرار دهند که با وجود تبدیل شدن جنگ به جنگی فرسایشی عملی شدن این وعده بعید به نظر می‌رسد./ایرنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها