ادعای آمریکا: ۲۴ موشک و پهپاد نیروهای یمنی را ساقط کردیم

کد خبر: 1267563

مقامات پنتاگون ادعا کرده‌اند که نیروی دریایی آمریکا ۲۴ موشک و پهپاد نیروهای یمنی را که از یمن پرتاب شده بودند، رهگیری و ساقط کرد.

ادعای آمریکا: ۲۴ موشک و پهپاد نیروهای یمنی را ساقط کردیم

نیروی دریایی آمریکا ادعا کرده است که ۲۴ موشک و پهپاد نیروهای یمنی را که از یمن پرتاب شده بودند، رهگیری و ساقط کرده است.

به گزارش سی ان ان، مقامات پنتاگون ادعا کرده‌اند که نیروی دریایی آمریکا ۲۴ موشک و پهپاد نیروهای یمنی را که از یمن پرتاب شده بودند، رهگیری و ساقط کرد.

یک مقام آمریکایی هم روز سه‌شنبه در گفتگو با فاکس نیوز ادعا کرده بود که یک کشتی نیروی دریایی آمریکا در دریای سرخ چند پهپاد و موشک را که از مناطق تحت کنترل یمن شلیک شده بودند، سرنگون کرد.

فرماندهی مرکزی آمریکا در منطقه موسوم به سنتکام نیز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که نیروهای یمن، شامگاه سه‌شنبه حمله پیچیده‌ای را با هواپیماهای بدون سرنشین و موشک‌های ضد کشتی انجام دادند.

به گفته فرماندهی مرکزی آمریکا، هواپیماها، کشتی‌ها و یک کشتی انگلیسی ۱۸ پهپاد پرتاب شده توسط نیروهای یمن را سرنگون کردند.

فرماندهی مرکزی آمریکا همچنین افزود که دو موشک کروز و یک موشک ضدکشتی را که یمنی‌ها به سمت دریای سرخ شلیک کردند، ساقط کردیم.

براساس گزارش فرماندهی مرکزی آمریکا، نیروهای یمنی حمله خود را در جنوب دریای سرخ به سمت خطوط کشتیرانی بین‌المللی آغاز کردند و این حمله بیست و ششمین حمله‌ای است که نیروهای یمن به خطوط کشتیرانی در دریای سرخ از ۱۹ نوامبر انجام می‌دهند.

ساعاتی پیش از این نیز، یک منبع نظامی یمنی به شبکه الجزیره گفته بود که نیروهای یمن یک کشتی را در دریای سرخ هدف قرار دادند.

همزمان اداره عملیات تجارت دریایی انگلیس با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که گزارشی درباره فعالیت واحدهای گشت زنی در دریای سرخ در نزدیکی یمن دریافت کردیم.

سازمان عملیات تجارت دریایی انگلیس در این ارتباط اعلام کرد که گزارشی مبنی بر وقوع یک حادثه در ۵۰ مایل دریایی تا بندر الحدیده یمن دریافت کردیم.

به جزئیات بیشتری در این گزارش اشاره نشده است، اما با توجه به خبر اولیه شبکه الجزیره به نظر می‌رسد این حادثه مرتبط با گزارش چند ساعات پیش باشد که در آن به نقل از مقام یمنی حمله به یک کشتی در دریای سرخ تأیید شده بود.

این در حالی است که روز گذشته وزیر دفاع انگلیس گفته بود که کشتی «اچ‌ام‌اس ریچموند» به‌عنوان بخشی از تلاش‌ها برای مقابله با حملات نیروهای یمنی به سمت دریای سرخ در حرکت است.

پیشتر نیز، «محمد عبدالسلام»، رئیس هیأت مذاکره کننده صنعا در سخنانی تاکید کرده بود که اظهارات مقامات آمریکایی درباره تحولات دریای سرخ با هدف منحرف کردن توجه افکار عمومی جهانی از کشتار شهروندان در غزه است.

به گفته این مقام یمنی، آمریکا باید بداند که نظامی‌سازی دریای سرخ مانع از ادامه عملیات‌های حمایتی یمن از مقاومت فلسطین در غزه نخواهد شد و یمن همچنان به حمایت خود از نیروهای مقاومت فلسطین در غزه ادامه خواهد داد.

مجلس نمایندگان یمن هم چند روز پیش در بیانیه‌ای اعلام کرد: ما مغالطه‌ها و دروغ‌های خلاف واقعی را که پیرامون رخ‌دادهای دریای سرخ در بیانیه ائتلاف آمریکایی آمده است رد می‌کنیم.

این نهاد یمنی تاکید کرد: ما نسبت به تداوم سیاست استانداردهای دوگانه و اجرای گزینشی قوانین بین‌المللی و حقوق بشری در جهت منافع رژیم صهیونیستی ابراز انزجار می‌کنیم.

در ادامه این بیانیه آمده است: ما بر توجه و پافشاری خود نسبت به امنیت دریانوردی در منطقه تاکید می‌کنیم و تنها کشتی‌هایی که به سوی بندرهای فلسطین اشغالی در حرکت هستند تا زمان برقراری آتش‌بس در امنیت نخواهند بود.

مجلس نمایندگان یمن بیان کرد: ما بر حق یمن و نیروهای مسلح در دفاع از حق حاکمیت یمن و انجام وظیفه‌های خود در دفاع از ملت فلسطین دوباره تاکید می‌کنیم.

این نهاد یمنی اعلام کرد: ما مسؤولیت جنایت پاک‌سازی نژادی ملت فلسطین و تلاش برای نظامی‌سازی دریای سرخ را متوجه ائتلاف آمریکایی می‌دانیم.

مهر

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نیازمندیها

  تازه های سایت

  سایر رسانه ها

   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد