هشدار کمیسر اروپایی درباره خطر روی کار آمدن مجدد ترامپ برای ناتو و اروپا

کد خبر: 1267969

کمیسر بازار داخلی اتحادیه اروپا در سخنانی با اشاره به اظهارات دونالد ترامپ در دوران ریاست جمهوری بر آمریکا در سال ۲۰۲۰ و در گفتگو با رئیس کمیسیون اروپایی مبنی بر عدم کمک به اروپا در صورت حمله به ناتو، درباره خطرات روی کار آمدن مجدد وی هشدار داد.

هشدار کمیسر اروپایی درباره خطر روی کار آمدن مجدد ترامپ برای ناتو و اروپا

کمیسر بازار داخلی اتحادیه اروپا در سخنانی با اشاره به اظهارات دونالد ترامپ در دوران ریاست جمهوری بر آمریکا در سال ۲۰۲۰ و در گفتگو با رئیس کمیسیون اروپایی مبنی بر عدم کمک به اروپا در صورت حمله به ناتو، درباره خطرات روی کار آمدن مجدد وی هشدار داد.

نشریه دی سایت در مطلبی نوشت: آیا آمریکا در صورت حمله به اروپا به این اتحادیه کمک خواهد کرد؟ در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ در آمریکا در این مورد تردیدهایی وجود داشت. به گفته یک کمیسر اتحادیه اروپا، این موضع با سخنان خود ترامپ قابل توجیه است.

گفته می شود که "دونالد ترامپ"، رئیس جمهور سابق ایالات متحده در دوران ریاست جمهوری خود تهدید کرده بود که در صورت حمله به اروپا کمک نظامی نمی کند و در نتیجه تعهدات ناتو را نادیده می گیرد.

"تیری برتون"، کمیسر بازار داخلی اتحادیه اروپا در یک میزگرد در پارلمان اتحادیه اروپا گفت که ترامپ این اظهارات را در سال 2020 در گفتگو با اورزولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا در مجمع جهانی اقتصاد در داووس گفت. برتون گفت که او خودش آنجا بود. وی افزود: این مکالمه برای او یک "صدای بیدارباش بلند" بود.

به گفته این مقام اروپایی این مسئله که ترامپ تعهدات اتحاد ناتو و مشارکت با اروپا را در درجه دوم اهمیت قرار می دهد معروف بود. با این حال، ترامپ در این گفتگو قاطعانه این گونه کمک را رد کرد و گفت: «شما باید بدانید که ما هرگز به شما کمک نمی‌کنیم و در صورت حمله به اروپا هرگز از شما حمایت نخواهیم کرد». وی ادامه داد: اتفاقا ناتو مرده است و ما آن را ترک خواهیم کرد، از ناتو خارج خواهیم شد.

به گفته برتون ترامپ همچنین درخواست صریحی را در این سخنان از آلمان داشت. برتون به نقل از رئیس جمهور وقت آمریکا ادامه داد: شما 400 میلیارد دلار به من بدهکار هستید زیرا شما آلمانی ها آنچه را که باید برای دفاع هزینه می کردید، پرداخت نکردید. ترامپ به هدف ناتو اشاره کرد که هر کشور عضو باید سالانه دو درصد از تولید اقتصادی خود را صرف دفاع کند. آلمان برای سال‌ها از این امر پیروی نمی‌کرد، چیزی که ترامپ در دوران ریاست‌جمهوری خود اغلب علناً از آن انتقاد کرده بود.

ترامپ در حال حاضر نامزد اصلی جمهوری خواهان در مبارزات انتخاباتی داخلی این حزب برای نامزدی ریاست جمهوری در انتخابات نوامبر است. طبق نتایج نظرسنجی FiveThirtyEight، او اخیراً با تقریباً 62 درصد پیشتاز بود. ران دیسانتیس فرماندار فلوریدا و نیکی هیلی سفیر سابق سازمان ملل به ترتیب با 11 و 12 درصد عقب‌تر هستند. بر اساس این پرتال نظرسنجی، در نظرسنجی هایی که پیروزی ترامپ در انتخابات مقدماتی جمهوری خواهان و متعاقب آن کمپین ترامپ علیه جو بایدن، رئیس جمهور کنونی آمریکا را فرض می کند، اخیرا ترامپ و بایدن رقابت تنگاتنگ و نزدیکی دارند.

در ادامه این مطلب آمده است: اگر ترامپ در انتخابات نوامبر پیروز شود، باید بیم آن داشت که حمایت آمریکا از اروپا دوباره زیر سوال برود. اما این بار شرایط نسبت به دور قبل متفاوت است چرا که امنیت اروپا علاوه بر این با جنگ روسیه علیه اوکراین و تهدیدهای مسکو علیه کشورهای اروپایی در معرض خطر قرار دارد.

ترامپ در یک رویداد تبلیغاتی گفته است که به عنوان رئیس جمهور می تواند جنگ اوکراین را ظرف 24 ساعت پایان دهد - که به طور گسترده به عنوان نشانه ای از همکاری با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه برای یافتن راه حلی بدون توجه به اوکراین و کشورهای اروپایی ناتو و در راستای منافع روسیه می تواند تعریف شود. ترامپ چندین بار به عنوان رئیس جمهور و پس از دوران ریاست جمهوری درباره رابطه خوب خود با پوتین رجزخوانی کرده بود.

اعضای کنگره آمریکا نزدیک به ترامپ مرتبا خواستار پایان دادن به حمایت آمریکا از اوکراین هستند. نه تنها اوکراین، بلکه کشورهای اروپایی ناتو نیز در صورت خروج ایالات متحده به دلیل مسائل امنیتی اروپا به شدت تضعیف خواهند شد: طبق اطلاعات این ائتلاف نظامی، دو سوم هزینه های دفاعی ناتو در سال 2023 به ایالات متحده اختصاص یافته است./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها