نشست اضطراری دولت انگلیس درباره تحولات دریای سرخ

کد خبر: 1268046

منابع خبری انگلیس پنجشنبه شب اعلام کردند که دولت این کشور برای بررسی آخرین تحولات در دریای سرخ، جلسه اضطراری تشکیل خواهد داد.

نشست اضطراری دولت انگلیس درباره تحولات دریای سرخ

منابع خبری انگلیس پنجشنبه شب اعلام کردند که دولت این کشور برای بررسی آخرین تحولات در دریای سرخ، جلسه اضطراری تشکیل خواهد داد.

به نقل از رسانه‌های انگلیس، دولت لندن نگران است که حملات علیه کشتی‌های اسرائیلی باعث گسترش جنگ غزه در کل منطقه است. بر اساس گزارش‌ها این جلسه اضطراری امشب (پنجشنبه به وقت محلی) در دفتر نخست وزیر انگلیس تشکیل می‌شود.

این درحالیست که ارتش ملی یمن طی هفته‌های گذشته در حمایت از مقاومت ملت فلسطین در نوار غزه چند کشتی صهیونیستی یا کشتی‌های عازم سرزمین‌های اشغالی را در دریای سرخ و تنگه باب‌المندب هدف قرار داده است.

نیروهای یمنی متعهد شده‌اند تا زمانی که رژیم اسرائیل حملات خود به غزه را متوقف نکند، حملات به کشتی‌های این رژیم یا کشتی‌های عازم سرزمین‌های اشغالی را در دریای سرخ ادامه خواهد داد.

آمریکا چندی پیش مدعی شد که یک ائتلافی دریایی برای مقابله با عملیات ارتش یمن در دریایی سرخ ایجاد کرده است؛ اما دیری نپایید که فرانسه، اسپانیا و ایتالیا با تائید خروج خود از این ائتلاف، از تحویل کشتی‌های جنگی خود به فرماندهی ایالات متحده خودداری کردند.

وزیر دفاع انگلیس دوشنبه هفته پیش در حمایت از ائتلاف آمریکا ادعا کرد که لندن در اقدام مستقیم علیه حوثی‌ها برای جلوگیری از حمله به کشتی‌ها تردید نخواهد کرد. گرنت شپس در یادداشتی برای روزنامه دیلی‌تلگراف مدعی شد: حوثی‌ها نباید دچار سوء‌تفاهم شوند زیرا ما آنها را در قبال تصرف و حملات به کشتی‌ها در دریای سرخ مسئول می‌دانیم.

او امروز (پنجشنبه) در گفت‌وگو با خبرنگاران، ادعا کرد که پاسخ ائتلاف دریایی آمریکا علیه نیروهای ارتش یمن، اجتناب ناپذیر است. شپس مدعی شد: «نمی‌توانم وارد جزئیات شوم، اما می‌توانم بگویم که بیانیه مشترکی که ما صادر کردیم، مسیر بسیار روشنی را مشخص کرده است که اگر اقدامات حوثی‌ها متوقف نشود، دست به‌کار خواهیم شد.»

وزیر دفاع انگلیس سپس ادعاهای نخ‌نما درباره حمایت ایران از عملیات ارتش یمن را که بارها از سوی مقام‌های کشورمان رد شده است تکرار کرد و گفت: «بدون شک ایران آنچه را که در دریای سرخ می‌گذرد، هدایت می‌کند. ایران نه تنها تجهیزات در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد که برای زمینه حملات آن ها را فراهم می‌کند.»

این ادعاها در حالی مطرح می‌شود که جمهوری اسلامی ایران ادعای دخالت در تحولات فلسطین را رد و تاکید کرده است که هیچ گروه نیابتی در منطقه ندارد. حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان چندی پیش در گفت‌وگو با نشریه فایننشال تایمز تصریح کرد: ما هیچ گروه نیابتی در منطقه نداریم. این‌ها گروه‌هایی هستند که خود تصمیم می‌گیرند و خود اقدام می‌کنند.‌

دیروز سخنگوی نیروهای مسلح یمن در سخنانی از هدف قرار دادن یک کشتی آمریکایی در دریای سرخ خبر داد. سرتیپ یحیی سریع سخنگوی نیروهای مسلح یمن در این باره اعلام کرد: یک کشتی آمریکایی که از رژیم صهیونیستی پشتیبانی می‌کرد را با تعداد زیادی موشک بالستیک و دریایی و پهپاد هدف قرار دادیم.

وی گفت: عملیات هدف قرار دادن ناو آمریکایی پاسخ اولیه به حمله خائنانه نیروهای دشمن آمریکایی به نیروی دریایی ما است. سریع تاکید کرد: کشتی آمریکایی در عملیات مشترک نیروی دریایی، موشکی و نیروی هوایی هدف قرار گرفت. ما از برخورد مناسب با تمامی تهدیدات خصمانه در چارچوب حق دفاع مشروع از کشور، مردم و ملت خود تردید نخواهیم کرد.

وی در عین حال بر امن بودن دریانوردی در دریای سرخ برای سایر کشتی ها به جز کشتی های صهیونیستی و کشتی های عازم سرزمین های اشغالی تاکید کرد./ایرنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها