ماجرای ورود نیروهای خارجی بیشتر به خاک عراق

کد خبر: 1268751

رئیس ستاد اطلاع‌رسانی امنیتی عراق در واکنش به اخبار منتشرشده در برخی رسانه‌ها درباره اعزام نظامیان خارجی به خاک عراق، این گزارش را تکذیب کرد.

ماجرای ورود نیروهای خارجی بیشتر به خاک عراق

«تحسین الخفاجی» رئیس ستاد اطلاع‌رسانی امنیتی عراق، بعدازظهر امروز (دوشنبه)، به گزارش رسانه‌های آمریکایی درباره قصد آمریکا برای اعزام نیروهای بیشتر به سوریه و عراق واکنش نشان داد.

شبکه آمریکایی «سی بی سی نیوز» به‌تازگی در گزارشی مدعی شد که واشنگتن قصد دارد گروه بزرگی از نظامیان خود را به عراق و سوریه اعزام کند.

طبق گزارش خبرگزاری رسمی عراق (واع)،‌ تحسین الخفاجی ضمن تکذیب اخبار منتشرشده درباره ورود نیروهای جدید به عراق، گفت عراق هیچ نیازی به نیروهای خارجی ندارد و حضور نیروهای ائتلاف بین‌المللی در عراق محدود به آموزش و مشاوره‌دهی به نظامیان عراقی است.

شبکه سی بی سی در گزارش خود مدعی شده بود که گروه نظامی‌ای که قرار است به عراق اعزام شود، شامل ۱۵۰۰ سرباز از نیروهای گارد ملی ایالت نیوجرسی است که در ائتلاف بین‌المللی موسوم به ضدداعش در سوریه و عراق ادغام خواهند شد.

رئیس ستاد اطلاع‌رسانی امنیتی عراق در واکنش به این گزارش همچنین  به نزیک بودن زمان آغاز فعالیت کمیته مشترک عراق و ائتلاف بین‌المللی اشاره کرد که یکی از برنامه‌های آن زمان‌بندی برای خروج ائتلاف از عراق و بازنگری شکل کلی روابط این گروه نظامی با طرف عراقی است.

الخفاجی در این باره گفت: «چشم‌اندازی در خصوص امضای یادداشت‌های دوجانبه و توافقات [جدید] میان عراق و برخی اعضای ذیربط ائتلاف درباره مسلح‌سازی، آموزش و تبادل اطلاعات وجود دارد».

واشنگتن و بغداد در دوره نخست‌وزیری «مصطفی الکاظمی» بر سر محدود شدن فعالیت نظامیان آمریکایی در خاک عراق به مشاوره‌دهی و آموزش نیروهای عراقی توافق کردند. این توافق به دنبال مخالفت گروه‌های عراقی با حضور نیروهای بیگانه در خاک عراق بعد از شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی فرمانده شهید نیروی قدس سپاه و ابومهدی المهندس نایب رئیس شهید سازمان الحشدالشعبی عراق منعقد شد.

با این حال، نیروهای عراقی همواره تاکید داشتند که آمریکایی‌ها به توافق با طرف عراقی پایبند نبوده‌اند و همچنان نیروهای رزمی آن‌ها در خاک عراق حضور دارند.

«محمد شیاع السودانی» نخست‌وزیر عراق چند روز پیش در مصاحبه با خبرگزاری «رویترز» گفته بود که عراق در تلاش است تا نیروهای ائتلاف بین‌المللی را به‌شکلی سریع و سازمان‌دهی‌شده از کشور خارج کند.

نخست‌وزیر عراق با آنکه در این مصاحبه حضور نیروهای آمریکایی در خاک عراق در شرایط جنگی کنونی در نوار غزه را بی‌ثبات‌کننده خوانده بود؛ اما اشاره‌ای به زمان خروج نیروهای آمریکایی از عراق نکرد./فارس

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها