هشدار آمریکا به کشتی‌ها برای عبور از جنوب دریای سرخ

کد خبر: 1268852

نیروی دریایی آمریکا روز دوشنبه به کشتی ها و شرکت های کشتیرانی خود هشدار داد که خطر تردد کشتی‌های تجاری در جنوب دریای سرخ ، بسیار زیاد است.

هشدار آمریکا به کشتی‌ها برای عبور از جنوب دریای سرخ

نیروی دریایی آمریکا روز دوشنبه به کشتی ها و شرکت های کشتیرانی خود هشدار داد که خطر تردد کشتی‌های تجاری در جنوب دریای سرخ ، بسیار زیاد است.

به گزارش "الجزیره انگلیسی", فرماندهی مرکزی نیروی دریایی آمریکا در این بیانیه اعلام کرد: «در حالی که تصمیم برای عبور بر عهده کشتی‌ها و شرکت‌ها است، توصیه می‌شود که کشتی‌ها با پرچم و یا متعلق به آمریکا, در شمال دریای سرخ باقی بمانند و در منطقه جنوبی این دریا رفت و آمد نکنند.»

فرماندهی مرکزی آمریکا در منطقه موسوم به سنتکام اعلام کرد: حوثی‌ها (انصارالله یمن) به یک کشتی کانتینری متعلق به ایالات متحده آمریکا و تحت پرچم جزایر مارشال حمله کردند.

فرماندهی مرکزی آمریکا روز دوشنبه به وقت محلی در بیانیه‌ای اعلام کرد: در ۱۵ ژانویه تقریباً ساعت ۴ بعد از ظهر (به وقت صنعا) ، حوثی‌های (انصارالله) مورد حمایت ایران یک موشک بالستیک ضد کشتی را از مناطق تحت کنترل خود در یمن شلیک کردند و به کشتی کانتینری «گیبرالتار ایگل» متعلق به آمریکا و تحت پرچم جزایر مارشال، حمله کردند.

سنتکام مدعی شد: این کشتی تلفات جانی یا خسارت قابل توجهی گزارش نکرده و به سفر خود ادامه داده است.

در بیانیه سنتکام همچنین آمده است: اوایل روز، تقریباً ساعت ۲ بعد از ظهر (به وقت صنعا) ، نیروهای آمریکایی یک موشک بالستیک ضد کشتی را شناسایی کردند که به سمت خطوط کشتیرانی تجاری دریای سرخ جنوبی شلیک شد. این موشک در مسیر خود شکست خورد و در یمن سقوط کرد. از انفجار این موشک میز تلفات یا خسارتی گزارش نشده است.

پیش از این سازمان تجارت دریایی انگلیس اعلام کرد که گزارشی مبنی بر وقوع یک حادثه دریایی در نزدیکی سواحل شهر عدن در جنوب یمن دریافت کرده است.

در همین راستا، محمد عبدالسلام رئیس هیات مذاکره کننده دولت نجات ملی یمن به رویترز گفت: حملات به کشتی‌های اسرائیلی که به سمت سرزمین‌های اشغالی در دریای سرخ حرکت می‌کنند، ادامه خواهد داشت.

وی گفت: موضع ما در قبال وقایع فلسطین و تجاوز به غزه نه پس از حمله آمریکا و نه پس از تهدیدها تغییر نکرده و نخواهد شد. حملات برای جلوگیری از حرکت کشتی‌های اسرائیلی به سمت بنادر فلسطین اشغالی ادامه دارد.

درخواست ما پایان دادن به تجاوز جنایتکارانه در غزه و رساندن کمک‌های بشردوستانه مانند غذا و دارو به شمال و جنوب این باریکه است.

با آغاز جنگ رژیم اسرائیل علیه غزه و بمباران‌های بی‌وقفه مناطق مسکونی، آموزشی و درمانی این منطقه از سوی بمب افکن‌های رژیم تل آویو، هر یک از گروه‌های مقاومت اسلامی منطقه وظیفه‌ای را در حمایت از مردم مظلوم غزه بر عهده گرفته است. در این میان، گروه‌های عراقی بیش از ۱۰۰ بار پایگاه‌های آمریکایی در عراق و سوریه را هدف قرار گرفته‌اند تا به آمریکایی‌ها تفهیم کنند که هزینه حمایت از رژیم اسرائیل در کشتار مردم غزه بسیار بالا است.

نیروهای دریایی یمن نیز هشدار داده‌اند که عملیات نظامی علیه کشتی‌ها و منافع دشمن اسرائیلی را در دریای سرخ تا زمانی که تجاوزات آن به غزه و جنایاتش علیه ملت فلسطین متوقف شود، ادامه خواهند داد. آمریکا مدعی است که ائتلافی دریایی برای مقابله با عملیات ارتش یمن در دریایی سرخ ایجاد کرده است اما فرانسه، اسپانیا و ایتالیا با تایید خروج خود از این ائتلاف، از تحویل کشتی‌های جنگی خود به فرماندهی ایالات متحده خودداری کرده‌اند و تنها کشور عربی که حاضر به عضویت در آن شد، بحرین بود.

آمریکا و انگلیس با همراهی ۸ کشور دیگر، ۲۱ دی ماه جاری برابر با ۱۱ ژانویه ۲۰۲۴ در پی قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل، به مواضع انصارالله یمن حمله کردند.

شورای امنیت سازمان ملل ۲۰ دی ماه جاری برابر با ۱۰ ژانویه ۲۰۲۴، قطعنامه پیشنهادی ایالات متحده آمریکا و ژاپن را با شماره ۲۷۲۲ علیه انصارالله یمن درباره حملات در دریای سرخ بدون اشاره به دلیل اصلی این حملات و حمایت‌های واشنگتن از رژیم اسرائیل در بمباران غزه، تصویب کرد. این قطعنامه، ۱۱ رای موافق ۱۵ عضو شورای امنیت را بدست آورد و بدون هیچ مخالفتی انجام شد و چهار عضو شورای امنیت از جمله روسیه و چین و الجزایر به آن رای ممتنع دادند. روسیه و چین از حق وتوی خود استفاده نکردند.

قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل از انصارالله یمن خواسته است حملات به محموله‌های تجاری و خطوط کشتیرانی را متوقف کند. این قطعنامه خواستار خویشتنداری برای جلوگیری از تشدید تنش‌ها در دریای سرخ و منطقه است و از همه طرف‌ها می‌خواهد تلاش‌های دیپلماتیک برای پایان دادن به بحران شامل حمایت از گفت‌ وگو و روند صلح یمن را تقویت کنند./ایرنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نیازمندیها

  تازه های سایت

  سایر رسانه ها

   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد