بلینکن: کشورهای عربی نمی‌خواهند وارد کار بازسازی غزه شوند

کد خبر: 1269112

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که کشورهای عربی نمی‌خواهند وارد کار بازسازی غزه شوند.

 بلینکن: کشورهای عربی نمی‌خواهند وارد کار بازسازی غزه شوند

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که کشورهای عربی نمی‌خواهند وارد کار بازسازی غزه شوند.

بلینکن امروز سه‌شنبه اعلام کرد که کشورهای عربی می‌گویند که نمی‌خواهند در کار بازسازی غزه وارد شوند، فقط برای اینکه دوباره در یک سال ممکن است ویران شود.

بلینکن در مصاحبه ای با سی‌ان‌بی‌سی در داووس سوئیس گفت: معادله جدیدی در خاورمیانه وجود دارد که در آن همسایگان عرب و مسلمان اسرائیل آماده ادغام اسرائیل در منطقه هستند، اما آنها به همان اندازه متعهد به مسیری به سوی یک کشور فلسطینی هستند.

وی اضافه کرد: هم کشورهای عربی و هم واشنگتن معتقدند تا زمانی که به این موضوع رسیدگی نشود، نه اسرائیل و نه منطقه صلح، ثبات و امنیت نخواهند داشت.

وزیر خارجه آمریکا افزود: شما باید مسئله فلسطین را حل کنید. کشورهای عربی این را می گویند، «ببینید، ما قصد نداریم وارد کار مثلاً بازسازی غزه شویم که فقط یک یا پنج سال دیگر دوباره با خاک یکسان شود و سپس از ما بخواهند دوباره آن را بسازیم.»

فیصل بن فرحان وزیر خارجه عربستان سعودی نیز در سخنانی در داووس گفت که ریاض می‌تواند اسرائیل را به رسمیت بشناسد، اگر توافق جامعی شامل تشکیل کشور فلسطینی‌، حاصل شود.

بلینکن در آخرین سفر خود به خاورمیانه، همین یک هفته پیش، توافقی را با رژیم صهیونیستی به امضا رساند که همسایگان مسلمان آن به بازسازی غزه پس از جنگ و ادامه یکپارچگی اقتصادی با تل آویو کمک خواهند کرد، اما تنها در صورتی که متعهد شود در نهایت اجازه ایجاد یک کشور مستقل فلسطینی را بدهد.

مذاکرات با میانجیگری ایالات متحده در مورد تشکیل کشور فلسطینی در سرزمینی که اکنون توسط رژیم صهیونیستی اشغال شده است، تقریباً یک دهه پیش شکست خورد. سیاسیون جناح راست در ائتلاف حاکم کنونی تل آویو مخالف کشور فلسطینی هستند./فارس

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها