واکنش دبیرکل سازمان ملل به تنش بین ایران و پاکستان

کد خبر: 1269537

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در پی درگیری ها و حوادث مرزی میان جمهوری اسلامی ایران و پاکستان از دو کشور خواست حداکثر خویشتنداری را را برای جلوگیری از تشدید بیشتر تنش ها بکار گیرند.

واکنش دبیرکل سازمان ملل به تنش بین ایران و پاکستان

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در پی درگیری ها و حوادث مرزی میان جمهوری اسلامی ایران و پاکستان از دو کشور خواست حداکثر خویشتنداری را را برای جلوگیری از تشدید بیشتر تنش ها بکار گیرند.

به گزارش سازمان ملل، استفان دوجاریک سخنگوی سازمان ملل روز پنجشنبه به وقت محلی گفت: دبیرکل سازمان ملل متحد به شدت نگران حملات متقابل نظامی اخیر میان ایران و پاکستان است که بر اساس گزارش‌ها تلفاتی را به دو طرف وارد کرده است.

سخنگوی سازمان ملل تصریح کرد: دبیرکل سازمان ملل از هر دو کشور می خواهد تا حداکثر خویشتنداری را برای جلوگیری از تشدید بیشتر تنش ها به کار گیرند.

دوجاریک گفت: دبیرکل سازمان ملل تاکید کرد که همه نگرانی‌های امنیتی بین دو کشور باید از راه‌های مسالمت‌آمیز، از طریق گفت‌وگو و همکاری، مطابق با اصول حاکمیت، تمامیت ارضی و روابط حسن همجواری برطرف شود.

حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه در نشست سالانه مجمع جهانی اقتصاد در خصوص حملات اخیر ایران به گروه‌های تروریستی گفت: هیچ یک از شهروندان پاکستانی مورد حمله موشک و پهپادهای ایرانی قرار نگرفتند. گروه جیش العدل را هدف قرار دادیم نه شهروندان پاکستانی، هدف ما تروریست ها ی موسوم به جیش العدل در خاک پاکستان بوده اند.

وزارت خارجه پاکستان نیز اعلام کرد: صبح امروز پاکستان مجموعه‌ای از حملات نظامی دقیق و کاملاً هماهنگ و هدفمند را علیه مخفیگاه‌های تروریست‌ها در استان سیستان و بلوچستان ایران انجام داد. تعدادی از تروریست‌ها در جریان عملیات رزمی با اسم رمز "مرگ بر سرماچار" کشته شدند.

وزارت خارجه پاکستان افزود: طی چندین سال گذشته، پاکستان در تعاملات با ایران، همواره نگرانی‌های جدی خود را در مورد پناهگاه‌های تروریست‌های پاکستانی الاصل که خود را "سرماچار" می‌نامند در داخل ایران به اشتراک گذاشته است. پاکستان همچنین پرونده‌های متعددی را با شواهد عینی از حضور و فعالیت این تروریست ها به اشتراک گذاشت.

وزارت خارجه پاکستان گفت: با این حال، به دلیل عدم اقدام در مورد نگرانی‌های جدی ما، این تروریست ها به ریختن خون پاکستانی های بی گناه بدون مجازات ادامه دادند. اقدام صبح امروز با توجه به اطلاعات موثق فعالیت های تروریستی در مقیاس بزرگ قریب الوقوع توسط آنها انجام شد.

وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز  اقدام غیر متوازن و غیرقابل پذیرش پاکستان در حمله‌ی پهپادی به شهروندان غیر ایرانی روستایی در جدار مرزی دو کشور را محکوم کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران در عین حال که به سیاست حسن همجواری و برادری بین دو ملت و دو دولت ایران و پاکستان پایبند است و اجازه نمی‌دهد، دشمنان روابط خوب و برادرانه دو کشور را تیره کنند؛ امنیت مردم و تمامیت ارضی کشور را خط قرمز خود برمی شمرد و از دولت دوست و برادر پاکستان قویاً انتظار دارد که به تعهدات خود در ممانعت از استقرار پایگاه‌ها و گروه‌های مسلح تروریستی در خاک پاکستان پایبند باشد.

وزارت خارجه ایران تصریح کرد: در حادثه‌ی سه‌شنبه ۱۴۰۲/۱۰/۲۶، قرارگاه مرزی نیروی زمینی سپاه مسقر در استان سیستان و بلوچستان، با مشاهده‌ی آمادگی یک گروه تروریستی برای عزیمت به سمت خاک جمهوری اسلامی ایران جهت انجام عملیات تروریستی دیگری مانند اقدام جنایتکارانه راسک، اقدام به عملیات پیشگیرانه علیه این گروه تروریستی در پادگان و مقر استقراری آنان در ارتفاعات منطقه و کیلومترها دورتر از مناطق مسکونی نمود، که این رویه بخشی از وظایف ذاتی نیروهای مرزی ایران برای مقابله ی "متناسب با هرگونه تهدید تروریستی قریب الوقوع علیه مردم و شهروندان کشور است.

وزارت خارجه ایران تاکید کرد: حساب دولت دوست و برادر پاکستان از تروریستهای مسلح جداست و ایران همواره به سیاست همسایگی خود پایبند است و اجازه نمیدهد که دشمنان و ایادی تروریست آنها این روابط را به ویژه در زمانی که نسل کشی و جنایات رژیم صهونیستی مسأله‌ی اول جهان اسلام است، تیره نمایند./ایرنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نیازمندیها

  تازه های سایت

  سایر رسانه ها

   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد