دادگاه لاهه جمعه درباره اسرائیل حکم صادر می‌کند

کد خبر: 1270701

یک رسانه صهیونیستی از صدور حکم دادگاه دیوان بین‌المللی دادگستری در رابطه با پرونده رژیم صهیونیستی طی جمعه هفته جاری خبر داد.

دادگاه لاهه جمعه درباره اسرائیل حکم صادر می‌کند

 یک رسانه صهیونیستی از صدور حکم دادگاه دیوان بین‌المللی دادگستری در رابطه با پرونده رژیم صهیونیستی طی جمعه هفته جاری خبر داد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، شبکه صهیونیستی «کان» در این باره اعلام کرد: دیوان بین‌المللی دادگستری در لاهه جمعه هفته جاری درباره پرونده شکایت کشور آفریقای جنوبی از اسرائیل به اتهام نسل‌کُشی در غزه حکم صادر خواهد کرد.

در همین راستا، خبرگزاری رویترز نیز با تایید این خبر، به نقل از منابع مطلع خود گزارش داد: آفریقای جنوبی پیش‌بینی می‌کند که دیوان بین‌المللی دادگستری جمعه در رابطه با اتخاذ اقدامات فوری برای توقف جنگ در نوار غزه تصمیم‌گیری کند.

پیشتر آفریقای جنوبی شکایتی علیه رژیم صهیونیستی به دلیل نقض کنوانسیون نسل کشی به دیوان بین المللی دادگستری ارائه کرده بود.

نخستین جلسه دیوان بین‌المللی دادگستری درباره بررسی شکایت آفریقای جنوبی از رژیم صهیونیستی در پرونده نسل کشی این رژیم در نوار غزه روز پنجشنبه ۲۱ دی برگزار شد و نماینده آفریقای جنوبی و تیم حقوقی این کشور به طور جداگانه تاکید کردند که اسرائیل کشتار جمعی را تشدید کرده است و نسل کشی و قتل فلسطینیان در غزه باید متوقف شود.

جلسه دوم نیز فردای همان روز (جمعه ۲۲ دی) برگزار شد و چند هفته به قضات دادگاه فرصت داده شد تا حکم نهایی را در این پرونده صادر کنند.

«رونالد لامولا» وزیر دادگستری و نماینده آفریقای جنوبی در جریان نخستین جلسه این دادگاه اعلام کرد: اسرائیل جنایات و اقدامات کشتار جمعی در فلسطین را از سال ۱۹۴۸ تشدید کرده است. ملت فلسطین از سال ۱۹۴۸ تاکنون از حق تعیین سرنوشت خود محروم شده است، قوانین اسرائیل برای تحمیل آپارتاید بر فلسطینیان طراحی شده است و ما در آفریقای جنوبی از ابتدا از جنایات نسل کشی اسرائیل علیه مردم فلسطین آگاه بودیم.

دیپلمات فلسطینی: حکم دادگاه لاهه علیه اسرائیل بزودی صادر می‌شود

سفیر فلسطین در مجارستان خبر داد حکم دیوان دادگستری بین‌المللی علیه رژیم صهیونیستی ظرف یک هفته اعلام خواهد شد.

به گزارش ایسنا، «فادی الحسینی» سفیر فلسطین در بوداپست روز چهارشنبه گفت: حکم دیوان دادگستری بین‌المللی درباره شکایت آفریقای جنوبی علیه اسرائیل به اتهام کشتار جمعی در غزه ظرف یک هفته صادر شده و به شورای امنیت ارجاع داده خواهد شد.

الحسینی در پاسخ به سوالی درباره تاریخ دور این حکم گفت: محاکمه به زودی ظرف یک هفته انجام خواهد شد و فلسطین امیدوار است که حکم دادگاه به نفع ما باشد.

دیوان دادگستری بین‌المللی روزهای پنج‌شنبه و جمعه هفته گذشته در لاهه ۲ جلسه استماع علنی برای رسیدگی به شکایت ماه گذشته آفریقای جنوبی علیه رژیم صهیونیستی به اتهام ارتکاب جنایات کشتار جمعی در حق فلسطینی‌ها در نوار غزه را برگزار کرد.

آفریقای جنوبی این رژیم را به نقض توافق ممنوعیت کشتار جمعی امضا شده در سال ۱۹۴۸ متهم کرده است.

سفیر فلسطین در بوداپست افزود: حکم به شورای امنیت ارسال خواهد شد و احتمالا آمریکا از حق وتوی خود علیه اجرای حکم دادگاه استفاده کند.

آفریقای جنوبی نیز پیش‌بینی کرد که دیوان دادگستری بین‌الملل روز جمعه حکم خود را در خصوص اتخاذ اقداماتی فوق‌العاده‌ برای متوقف کردن جنگ در غزه صادر خواهد کرد.

سخنگوی وزارت دادگستری آفریقای جنوبی در این خصوص اظهار کرد: هنوز بیانیه‌ای صادر نشده است.

سخنگوی وزارت خارجه رژیم صهیونیستی اما مدعی شد که اطلاعی از موضوع ندارد و در حال تحقیق درباره آن است./ایرنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها