لاوروف: روسیه هیچ تمایلی به حمله به کسی در اروپا ندارد

کد خبر: 1270829

وزیر امور خارجه روسیه با ابراز اطمینان از عدم قصد این کشور برای حمله به هیچ کشوری، درباره خطر "ایجاد بلوک نظامی" آمریکا با ژاپن و کره جنوبی هشدار داده، از نتانیاهو انتقاد کرده و گفت: اقدامات آمریکا در خاورمیانه بار دیگر به تراژدی منجر شده است.

 لاوروف: روسیه هیچ تمایلی به حمله به کسی در اروپا  ندارد

 به گزارش خبرگزاری «تاس»، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه تاکید کرد کرد که این کشور هرگز تمایل یا نیازی به حمله به هیچ کشوری در اروپا نداشته و ندارد.

 وی در یک کنفرانس مطبوعاتی پس از شرکت در رویدادهای شورای امنیت سازمان ملل درباره اوکراین و اوضاع خاورمیانه، گفت: «ما هیچ تمایلی و هیچ نیازی چه از لحاظ نظامی، سیاسی و اقتصادی نداریم که به کسی در جایی حمله کنیم.»

لاوروف این مسئله را در تفسیر این گزارش مطرح کرد که وزارت دفاع استونی، لیتوانی و لتونی تصمیم گرفته اند منطقه دفاعی مشترکی در مرز روسیه و بلاروس ایجاد کنند که هدف اط آن بازدارندگی و محافظت در برابر تهدیدات نظامی اعلام شده است. به گفته وی، روسیه حتی در صورتی که کشورهای غربی مسکو را در خصوص توافقات مینسک فریب نداده و مانع از  جنایات چندین ساله علیه مردم روس در جنوب و جنوب شرقی اوکراین میشدند، حتی نیازی به آغاز "عملیات نظامی ویژه در دونباس" پیش نمی‌آمد.

 عملاً دیگر هیچ تماسی بین روسیه و آمریکا وجود ندارد

سرگئی لاوروف اعلام کرد: «سطح روابط در پایین ترین نقطه است و عملاً هیچ تماسی بین روسیه و ایالات متحده وجود ندارد، به استثنای بحث در مورد شرایط عملکرد نمایندگی‌های دیپلماتیک. اکنون فقط یک گفتگوی "نسبتا خسته کننده" در مورد فعالیت سفارتخانه‌های دو کشور جریان دارد.»

وزیر خارجه در عین حال یادآور شد که مسکو و واشنگتن در موضوع ثبات استراتژیکی نیز چیزی برای گفتگو با یکدیگر ندارند.

لاوروف از سخنان نتانیاهو درباره تشکیل کشور فلسطین انتقاد کرد

سرگئی لاوروف در پاسخ به سئوال دیگری، اعلام کرد که مقامات مسکو از سخنان بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی مبنی بر اینکه صحبتی از تشکیل کشور فلسطینی وجود ندارد، نگران هستند. وی گفت: «مسلماً ما از اظهارات نخست وزیر  نتانیاهو مبنی بر اینکه صحبتی از تشکیل کشور فلسطین نیست، بسیار نگران هستیم، زیرا در هر صورت، حل و فصل مشکلات تنها از طریق یک فرآیند مذاکره امکان پذیر است.»

به گفته وی،  روسیه انتظار دارد کشورهای که دارای نفوذ بیشتر بر مقامات اسرائیل هستند، وظایف خود را انجام داده و مشارکت همراه با حسن نیت طرف اسرائیلی در روند مذاکرات را تضمین کنند.

یک روز قبل، لاوروف از جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا خواسته بود که مسئله تشکیل کشور مستقل فلسطین را به تعویق نیندازد. وی همچنین تاکید کرده بود که کوچ اجباری مردم فلسطین از سرزمین خود غیرقابل قبول است و با اشاره به افزایش شدید خطر انواع اپیدمی و تخریب شبکه فاضلاب غزه، در خصوص وقوع یک فاجعه زیست محیطی در این منطقه هشدار داد.

اقدامات آمریکا در خاورمیانه بار دیگر به تراژدی منجر شده است

سرگئی لاوروف تشدید درگیری کنونی بین فلسطین و اسرائیل را «نمونه دیگری از وضعیتی» خواند که در آن سیاست آمریکا در خاورمیانه منجر به تراژدی در منطقه خاورمیانه می شود.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه با اشاره به اینکه ایالات متحده خود فعالیت‌های "گروه چهارجانبه" میانجیگران بین المللی را متوقف کرده و "همه مسئولیت آن را به عهده گرفت"، افزود: و اکنون ما می بینیم که اقدامات آمریکا به کجا ختم شده است. این فقط نمونه دیگری از وضعیتی است که رهبری آمریکا، ما را به یک تراژدی دچار می‌کند.

لاوروف تاکید کرد: پیامدهای سیاست آمریکا در منطقه "برای همه تقریباً به یک شکل درک می‌شود" "هیچیک از ماجراجوییهای آمریکا به وضعیتی منجر نشده است که کشوری که مورد حمله قرار گرفته، زندگی بهتری داشته باشد. برخی کشورها عملا دیگر وجود ندارند. به عنوان مثال، لیبی - دولت آن به طور کامل نابود شده است. عراق - همه می‌دانند که دیپلماسی آمریکایی چقدر شرم آور تلاش کرد تا تجاوز نظامی خود را توجیه کند و در این رابطه کاملاً شکست خورده است.

وی همچنین یادآور شد که بطور کلی پس از حمله آمریکا به کشورهای خاورمیانه بود که سازمان‌های تروریستی در این منطقه ظاهر شدند. امروزه در حالی که آمریکایی‌ها به طور غیرقانونی در سوریه حضور دارند، نیروهای نظامی داعش را آموزش می‌دهند و سپس از آنها برای شرکت در عملیات علیه ارتش این کشور و حتی در اقدامات تروریستی بسیار فراتر از مرزهای خاورمیانه  استفاده می‌کنند.

هشدار درباره خطر "ایجاد بلوک نظامی" آمریکا با ژاپن و کره جنوبی

وزیر امور خارجه روسیه در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران، یادآور شد که ایالات متحده، ژاپن و کره جنوبی در حال تشکیل یک بلوک نظامی هستند که تمریناتی را برای آماده شدن برای جنگ با کره شمالی انجام می‌دهند.

سرگئی لاوروف گفت: ما شاهد هستیم که چگونه ایالات متحده در حال تشکیل یک بلوک نظامی جدید با ژاپن و کره جنوبی است، بلوکی که در حال افزایش فعالیت‌های نظامی است، مانورهای بی سابقه در مقیاس بزرگ را با هدف آشکارا اعلام شده آماده شدن برای جنگ با کره شمالی انجام می‌دهد.  به عقیده او، لفاظی‌های سئول و توکیو در مورد کره شمالی تندتر و تهاجمی‌تر از قبل شده و این در حالی است که کشورهای غربی سهم بزرگی در آخرین اظهارات کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی دارند.

غرب به طور فعال درصدد استقرار زیرساخت‌های ناتو در ژاپن است

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه یادآور شد که غرب به طور جدی امکان استقرار زیرساخت‌های ناتو در ژاپن را پس از افتتاح دفتر نمایندگی ائتلاف آتلانتیک شمالی در توکیو بررسی می‌کند.وی افزود: صحبت بر سر موضوع جدی ایجاد دفتر نمایندگی در ژاپن و به احتمال زیاد زیرساختارهای ناتو در این کشور است. آمریکایی‌ ها به طور فعال موضوع انتقال زیرساختارهای نظامی خود و هم زیرساخت‌های ناتو به این منطقه را دنبال می‌کنند.

در عین حال، لاوروف تاکید کرد که روابط بین روسیه و کره شمالی به طور پیوسته و فعال در حال توسعه است، آنها مستقل بوده و به آهنگ کسی نخواهند رقصید.

کره شمالی و ترکیه و برخی دیگر کشورها در انتظار سفر پوتین هستند

سرگئی لاوروف در این کنفرانس مطبوعاتی همچنین یادآور شد که رئیس جمهور ولادیمیر پوتین برای سفر از کره شمالی و ترکیه و همچنین بسیاری از دیگر شرکای خارجی خود دعوت نامه دریافت کرده است و کاخ کرملین که مسئولیت برنامه‌های او را بر عهده دارد، در حال بررسی و فراهم سازی مقدمات آنهاست.

سازمان ملل جزئیات مذاکرات لاوروف و گوترش را فاش کرد

استفان دوجاریک، سخنگوی رسمی دبیرکل سازمان ملل نیز شب گذشته اعلام کرد که وزیر خارجه روسیه و آنتونیو گوترش، بار دیگر روز چهارشنبه با یکدیگر دیدار کرده و توجه اصلی این مذاکرات روی وخامت اوضاع کنونی در منطقه خاورمیانه معطوف بود.

وی گفت: در دیدار امروز دبیرکل با آقای لاوروف،  وضعیت خاورمیانه در مرکز مذاکرات قرار داشت.

علاوه بر این، طبق اطلاعات وزارت خارجه روسیه، لاوروف و گوترش در مورد مسائل مربوط به اقدامات مخرب ایالات متحده به عنوان کشور میزبان مقر سازمان ملل گفتگو کردند. آنها همچنین بر اهمیت تقویت نقش هماهنگ کننده مرکزی سازمان ملل در سیاست جهانی تاکید کردند./ تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها