آسوشیتدپرس:

بغداد و واشنگتن بر سر تقویم خروج نیروهای آمریکا اختلاف دارند

کد خبر: 1270926

یک رسانه آمریکایی به نقل از یک مقام عراقی مدعی وجود اختلاف میان دولت‌های واشنگتن و بغداد بر سر زمان‌بندی خروج نیروهای ائتلاف بین‌المللی از عراق شده است.

بغداد و واشنگتن بر سر تقویم خروج نیروهای آمریکا اختلاف دارند

 یک رسانه آمریکایی به نقل از یک مقام عراقی مدعی وجود اختلاف میان دولت‌های واشنگتن و بغداد بر سر زمان‌بندی خروج نیروهای ائتلاف بین‌المللی از عراق شده است.

دولت عراق عصر پنجشنبه اعلام کرد قرار است گفت‌وگوهای رسمی را با آمریکا برای کاهش حضور نیروهای ائتلاف بین‌المللی تحت رهبری آمریکا در خاک عراق را آغاز کند.

وزارت دفاع آمریکا هم در بیانیه‌ای بدون اشاره مستقیم به قصد خود برای کاهش حضور در عراق تأیید کرد که  جلسات کارگروه کمیته عالی نظامی (HMC) میان دو طرف از روزهای آینده آغاز خواهد شد.

در حالی که در بیانیه وزارت خارجه عراق تصریح شده دو طرف بر سر کاهش تدریجی تعداد «مستشاران ائتلاف بین‌المللی» و پایان یافتن «مأموریت مبارزه با داعش» با ایالات متحده آمریکا به توافق رسیده‌اند در بیانیه پنتاگون اشاره‌ای به این موضوع نشده و در عوض تصریح شده که برگزاری جلسات کارگروه HMC، امکان حرکت به سمت «شراکت امنیتی پایدار و دوجانبه» میان دو طرف را امکان‌پذیر خواهد کرد.

آمریکا از سال ۲۰۰۳ به این سو در عراق حضور مستمر داشته است. اگرچه تمامی نیروهای رزمی آمریکا در سال ۲۰۱۱ از عراق خارج شدند اما بخشی از آنها در سال ۲۰۱۴ به بهانه مبارزه با داعش به این کشور بازگشتند.

یک مقام دولتی عراق امروز پنجشنبه به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که عراق نوامبر ۲۰۲۳ نامه‌ای رسمی به کاخ سفی برای خروج نیروهای ائتلاف ارسال کرده است.

این مقام عراقی که به شرط عدم افشای نام با رسانه آمریکایی گفت‌وگو کرده مدعی شه که مقام‌های آمریکایی بر سر زمان خروج با مقام‌های بغداد اختلاف نظر دارند. آمریکا خواستار یک چارچوب زمانی ۲ تا ۵ ساله برای خروج شده در حالی که عراقی‌ها خروج سریعتر را مطالبه می‌کنند.

شمار نظامیان غیر آمریکایی در عراق به ۲۴۰۰ نفر می رسد که به نمایندگی از سایر کشورها تحت عنوان ائتلاف مبارزه با تروریسم وارد کشور شده‌اند که تا به این لحظه در خصوص آن‌ها به صراحت سخنی گفته نشده است.

بغداد و واشنگتن در ۲۶ ژوئیه گذشته، به توافق رسیدند که نیروهای رزمی آمریکا تا پایان سال جاری میلادی از عراق خارج شوند و تنها تعدادی  از نیروهای آمریکایی برای مشاوره و آموزش نیروهای عراقی باقی بمانند.

تأکید مردم عراق بر اخراج آمریکا زمانی شدت گرفت که  آمریکا سپهبد «قاسم سلیمانی» فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و «ابومهدی المهندس» نائب رئیس سازمان الحشد الشعبی عراق را به شهادت رساند. در واکنش به این جنایت،  پارلمان عراق در دی ماه سال ۹۸، طرح اخراج نظامیان آمریکایی از خاک این کشور را تصویب کرد.

با وجود  چند دور مذاکره راهبردی میان بغداد و واشنگتن برای پایان دادن به حضور نظامی آمریکا در عراق،  آمریکا هنوز با نقض این مصوبه در خاک عراق حضور دارد. هرچند که مقامات مسئول عراقی از آغاز روند خروج نظامیان آمریکایی خبر داده‌اند وگاهی خبر عقب‌نشینی چندین یگان رزمی آمریکا رسانه‌ای می‌شود.

یک مقام وزارت دفاع آمریکا در گفت‌وگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس مدعی شده که گفت‌وگوهای دو کشور بر سر زمان خروج نیروهای ائتلاف ارتباطی به حملات اخیر آمریکا به نیروهای مقاومت ندارد. او مدعی شده که این مذاکرات از چندین ماه پیش در جریان بوده است.

آسوشیتدپرس نوشته حتی در صورت خروج آمریکا از پایگاه‌های این کشور در عراق آنها احتمالاً حضورشان را در اقلیم کردستان عراق که رابطه بهتری با واشنگتن دارند حفظ خواهند کرد./فارس

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها