اظهارات مجدد اردوغان علیه یونان

کد خبر: 1271458

رسانه‌های یونانی روز یکشنبه ازسخنان رئیس جمهور ترکیه علیه آتن پس از موافقت آمریکا با فروش جنگنده‌های «اف-16» به آنکارا خبر دادند.

 اظهارات مجدد اردوغان علیه یونان

هنوز ۲۴ ساعت از چراغ سبز آمریکا برای فروش ۴۰ فروند جنگنده «اف-۱۶» به ترکیه نگذشته است که «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه لفاظی‌های تحریک آمیز علیه یونان را از سر گرفت.

به گزارش روزنامه «پروتوثما» رئیس جمهور ترکیه روز یکشنبه در گفت‌وگو با نامزدهای حزب خود برای انتخابات شهرداری  در «ازمیر» گفت: «مبارزه ما با انداختن دشمن به دریا در ازمیر خاتمه نیافته است.»

اردوغان گفت:«مرمره و دریای اژه مناطقی هستند که اولین پایه‌های تاریخ هزار ساله ما در آن کاشته شد.»

ترکیه در حالی به ۴۰ فروند «اف-۱۶» تجهیز می‌شود و این حرکت در راستای اهداف واشنگتن در منطقه عنوان شده و یونان نیز با دقت آنکارا را زیر نظر دارد.

نهاد همکاری امنیتی دفاعی آمریکا اطلاعات دقیقی در مورد فروش جنگنده‌های «اف-۱۶» به ترکیه ارائه کرده است. در این اطلاعیه تاکید شده است که این فروش  جهت افزایش قابلیت‌های نیروی هوایی ترکیه و تقویت بالقوه همکاری با ناتو در راستای همسویی نزدیک با اهداف سیاست خارجی ایالات متحده است.

قرار است ۴۰ فروند جنگنده اف-۱۶ و کیت‌های نوسازی به ارزش ۲۳ میلیارد دلار به ترکیه صادر شود.

این در حالی است که یونان به تازگی ۲۴ فروند جنگنده «رافال» ساخت فرانسه، ۶ فروند جدید و ۱۸ فروند دست دوم و همچنین سه فروند ناوچه فرانسوی سفارش داده است.

چندی قبل، «کریاکاس میتسوتاکیس» رهبر حزب «دموکراسی نو» یونان و نخست وزیر سابق این کشور گفت که با توجه به تحرکات ترکیه، یونان باید توان نیروهای مسلح خود را تقویت کند.

جنگنده اف-۱۶، به‌عنوان نسل  چهار و نیم شناخته می‌شوند و دارای رادار پیشرفته الکترونیکی هستند.

آمریکا با فروش جنگنده‌های نسل پنجم اف-۳۵ به یونان نیز موافقت کرده و باید به انتظار نشست برتری هوایی متعلق به کدام کشور خواهد شد.

«مسعود حکی کاشین» افسر سابق نیروی هوایی ترکیه گفت که برتری هوایی پس از خرید هواپیماهای جنگنده جدید به یونان خواهد رسید.

طبق اعلام ستاد نیروی هوایی یونان، پیشنهاد ایالات متحده مربوط به فروش ۲۰ جنگنده اف-۳۵ لایتنینگ۲ به مبلغ ۳.۵ میلیارد دلار است. اولین جنگنده از ۲۰ جنگنده اف-۳۵ باید سال ۲۰۲۶ به نیروی هوایی این کشور تحویل داده شود و آخرین آن نیز پنج سال بعد خواهد بود.

به گفته یونان، دستیابی به جنگنده اف-۳۵ امکان برداشتن گام بزرگ دیگری جهت برتری مطلق هوایی برابر ترکیه است./فارس

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها