یاوه گویی نخست‌وزیر انگلیس علیه تهران

کد خبر: 1271599

نخست‌وزیر انگلیس پس از حمله روز یکشنبه نیروهای مقاومت عراق به نظامیان آمریکایی، خواستار ایفای نقش ایران در تنش‌زدایی در منطقه شد.

یاوه گویی نخست‌وزیر انگلیس علیه تهران

نخست‌وزیر انگلیس پس از حمله روز یکشنبه نیروهای مقاومت عراق به نظامیان آمریکایی، خواستار ایفای نقش ایران در تنش‌زدایی در منطقه شد.

در پی حمله مقاومت عراق به یک پایگاه نظامی آمریکا در اردن که به کشته‌شدن سه سرباز آمریکایی و مجروح شدن حداقل ۳۰ نفر دیگر انجامید، «ریشی سوناک» نخست‌وزیر انگلیس از ایران خواست که برای تنش‌زدایی در منطقه وارد عمل شود.

اظهارات نخست‌وزیر انگلیس، امروز(دوشنبه) در پی آن مطرح می‌شود که حمله انجام شده در نزدیکی مرز سوریه، منجر به افزایش نگرانی‌ها از گسترش درگیری نظامی در منطقه شده است.

«جو بایدن» رییس‌جمهور آمریکا آنچه «گروه‌های شبه‌نظامی تحت حمایت ایران» خواند را مسئول این حمله دانست.

در پی در گرفتن جنگ غزه و حمایت‌های تمام‌عیار آمریکا از رژیم صهیونیستی، نیروهای مقاومت منطقه در پاسخ به حمایت‌های واشنگتن از جنایت‌های رژیم صهیونیستی، پیش از حمله شامگاه یکشنبه، بیش از ۱۵۰ بار مواضع آمریکا در منطقه را هدف قرار داده‌اند. در پی این حملات حداقل ۷۰ مورد آسیب‌دیدگی نظامیان آمریکایی گزارش شده است که بیشترشان جراحات مغزی هستند.

روزنامه ایندیپندنت درباره اظهارات سوناک گزارش کرد که او در جمع خبرنگاران گفت: ما نگرانیم و از ایران می‌خواهیم در منطقه تنش‌زدایی کند.

سوناک که کشورش از حامیان اصلی رژیم صهیونیستی در جنگ با غزه است و همراه با آمریکا، در حملات علیه یمن نیز مشارکت دارد، با اشاره به مورد حمله قرار گرفتن مواضع آمریکا در منطقه گفت: ما، به طور مطلق، آنچه در چند روز گذشته رخ داده را محکوم می‌کنیم.

او با ابراز هم‌دردی نسبت به بازماندگان کشته‌شدگان در این حمله و مجروحان آن گفت: ما برای ایجاد ثبات و صلح در منطقه، با عزمی راسخ در کنار متحدانمان ایستاده‌ایم.

نظامیان آمریکایی سال‌ها است که در اردن که هم‌مرز عراق، اراضی اشغالی،‌ کرانه باختری فلسطین،‌عربستان سعودی و سوریه است، پایگاه نظامی دارند.

در پی حمله شب گذشته، مرکز فرماندهی نیروهای تروریستی آمریکا (سنتکام) اعلام کرد که، حداقل ۳۴ نیروی نظامی آمریکایی در این حمله مجروح شده‌اند، اما ممکن است تعداد آن‌ها با درخواست‌های بیشتر برای مراقبت‌های پزشکی افزایش بیابد. هشت نفر را نیز برای مراقبت‌های جدی‌تر از اردن خارج کرده‌اند اما وضعیتشان پایدار است.

درخواست سوناک از ایران در پی این مطرح شده است که غرب مدعی حمایت نظامی و مالی ایران از نیروهای مقاومت منطقه و کنترل اقدامات آن‌ها است. این در حالی است که مقامات ایران در پی اقدامات نیروهای مقاومت منطقه علیه مواضع آمریکا و رژیم صهیونیستی و مطرح شدن ادعاهایی درباره نقش ایران در این حملات، گفته‌اند نیروهای مقاومت به طور مستقل و بر اساس صلاحدید خود عمل می‌کنند و از ایران دستور نمی‌گیرند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز، امروز(دوشنبه) در نشستی خبری در این باره گفت: گروه‌های مقاومت در منطقه در تصمیمات و اقدامات خود از جمهوری اسلامی ایران دستور نمی‌گیرند و جمهوری اسلامی ایران ضمن اینکه از توسعه درگیری در منطقه استقبال نمی‌کند، در تصمیمات گروه‌های مقاومت برای نحوه‌ی حمایت از ملت فلسطین و یا دفاع از خود و مردم کشورشان در برابر هر گونه تجاوز و اشغالگری دخالتی ندارد.

او افزود: تکرار اتهام بی‌اساس به ایران، فرافکنی و نیز توطئه‌ی کسانی است که منافع خود را در کشیدن مجدد پای آمریکا به معرکه‌ای تازه در منطقه و تحریک آن در گسترش و تشدید بحران می‌بینند تا از این طریق مشکلات خود را پوشش دهند./ایسنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها