طرح پمپاژ آب درون تونل‌های حماس در غزه شکست خورد

کد خبر: 1272065

رسانه‌های اسرائیلی نوشته‌اند که ارتش این رژیم در غرق کردن تونل‌های حماس در غزه به بن بست رسیده است.

 طرح پمپاژ آب درون تونل‌های حماس در غزه شکست خورد

 «در برخی نقاط، دیوارها و موانع غیرمنتظره‌ای کشف شده که جریان آب را کند یا متوقف کرده است»، این روایت رسانه‌های اسرائیلی به نقل از مقامات ارتش این رژیم در مواجهه با تونل‌های حماس است، تونل‌هایی که قرار بود برای از کار انداختن آن‌ها از پمپاژ قوی آب استفاده شود.

روزنامه معاریو نوشته است در برخی مناطق دیگر ارتش اسرائیل برای پمپاژ قوی آب با موانع متعددی مواجه است و تونل‌های عزالدین قسام، علی‌رغم ادامه درگیری‌های شدید در خان یونس به مانع مهم ارتش اسرائیل تبدیل شده است.

در بخشی از گزارش این روزنامه آمده است: «برآوردهای ارتش اسرائیل نشان می‌دهد که زیرساخت‌های زیرزمینی حماس بسیار بزرگ‌تر از آن چیزی است که فرماندهی ارتش در ابتدا تصور می‌کردند، شبکه پیچ در پیچی که ۴۸۰ کیلومتر امتداد دارد».

معاریو افزود: «ما نمی‌توانیم همه تونل‌ها را منفجر کنیم».

ایده پمپاژ آب درون شبکه تونلی حماس دو ماهی است که از سوی ارتش اسرائیل مطرح شده و در تاریخ چهارم دسامبر روزنامه وال استریت ژورنال خبر داد اسرائیل یک سیستم پمپاژ بزرگ و پیشرفته تهیه کرده تا آب دریا را به داخل شبکه تونلی حماس هدایت و بدین ترتیب تونل‌ها را ویران و سران حماس را مجبور کند از آن خارج شوند.

روزنامه انگلیسی تایمز نیز در ششم دسامبر نوشت که مهندسان ذی‌ربط به نوار غزه رسیده‌اند تا بر مأموریت استفاده از سیستم پمپاژ آب پیشرفته برای ارسال آب به داخل تونل‌های غزه نظارت کنند.

 البته برای مقابله با تونل‌های حماس در غزه، فقط این ایده مطرح نشده؛ انداختن بمب‌های سنگرشکن، رها کردن گاز اعصاب در تونل‌ها، استفاده از سگ‌های ردیاب همه مطرح و اجرا هم شده و ناموفق بوده است؛ تا جایی که روزنامه وال استریت ژورنال روز دوشنبه گزارش داد که حدود ۸۰ درصد شبکه تونلی حماس پس از گذشت ماهها از آغاز جنگ هنوز سالم هستند که این مسأله تحقق اهداف اسرائیل را با مانع مواجه کرده است.

اسامه حمدان،از رهبران جنبش حماس، پیشتر گفته بود که تونل‌های مقاومت در غزه «توسط مهندسان آموزش دیده و تحصیلکرده ساخته شده است که همه حملات احتمالی اشغالگران از جمله پمپاژ آب را مورد مطالعه قرار داده‌اند».

در تاریخ ۱۶ دی ماه نیز منابع ارتش اسرائیل در گفت‌و‌گو با رسانه‌های این رژیم در خصوص حجم، طول عمق و پیچیدگی تونل‌های نیروهای عزالدین القسام (شاخه نظامی حماس) ابراز حیرت می‌کنند؛ آن‌ها صراحتا می‌گویند که تصورات پیشین ارتش اسرائیل به شکل گسترده اشتباه از آب در آمده است.

روزنامه یدیعوت احارانوت نوشت که ارتش اسرائیل از حجم شبکه تونلی مقاومت فلسطین در غزه غافلگیر شده است؛ منابع نظامی اسرائیلی به این روزنامه گفته‌اند که به نظر می‌رسد گستردگی تونل‌های حماس صدها برابر بیش از آن‌چیزی است پیش‌بینی می‌شد.

رسانه‌های اسرائیلی طی روزهای ابتدایی ورود زمینی ارتش به غزه به نقل از مقامات و منابع این رژیم نوشتند که برآوردها نشان می‌دهد که حجم تونل‌های حماس ۱۰۰ الی ۲۰۰ کیلومتر است؛ حتی تا سال ۲۰۲۰ نیز هیچ اطلاعی از اینکه تونل‌های حماس تا نزدیک شهرک‌ها کشیده شده است، وجود نداشت؛ اما اکنون ارتش اسرائیل با واقعیتی ترسناک مواجه شده است، اینکه هیچ ایده‌ای درباره اینکه حجم تونل‌ها چه مقدار است ندارد./فارس

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها