واکنش روسیه به تصمیم دادگاه لاهه در مورد رد شکایات اوکراین

کد خبر: 1272230

وزارت امور خارجه روسیه و دفتر نمایندگی این کشور در سازمان ملل به تصمیم دیوان بین‌المللی دادگستری درباره رد تقریباً تمامی اتهامات طرف اوکراینی در مورد رسیدگی به تبعیض علیه تاتارها و اوکراینی‌های ساکن منطقه کریمه واکنش نشان دادند.

 واکنش روسیه به تصمیم دادگاه لاهه در مورد رد شکایات اوکراین

به گزارش خبرگزاری «اینترفکس»، دیمیتری پولیانسکی، معاون اول نماینده دائم روسیه در سازمان ملل، اعلام کرد که مسکو منتظر عذرخواهی رسمی پس از تصمیم دیوان بین المللی دادگستری در لاهه در خصوص رد اکثر ادعاهای اوکراین علیه روسیه در رابطه با نقض ادعایی کنوانسیون بین المللی رفع همه اشکال تبعیض نژادی (ICERD) و کنوانسیون بین المللی مبارزه با تامین مالی تروریسم (ICFT) است.

این دیپلمات صبح امروز در کانال تلگرام خود نوشت: با این تصمیم، دیوان بین‌المللی دادگستری نادرستی ادعاهای مقامات کی‌یف و متولیان غربی آنها و همچنین برخی سازمان‌های غیر دولتی مالی در مورد سیاست ادعایی تبعیض روسیه علیه تاتارهای کریمه و اوکراینی‌ها در کریمه را اثبات کرد.وی افزود که تصمیم دیوان بین المللی دادگستری  یک بار دیگر این واقعیت را ثابت می‌کند که دروغ اساس سیاست طرف اوکراینی است.

روز چهارشنبه، دادگاه بین‌المللی دادگستری در لاهه تقریباً تمام ادعاهای اوکراین علیه روسیه در خصوص عدم رعایت کنوانسیون بین المللی رفع همه اشکال تبعیض نژادی  و کنوانسیون بین المللی مبارزه با تامین مالی تروریسم در منطقه دونباس و کریمه را رد کرد. اوکراین در رابطه با نقض این دو کنوانسیون بین المللی در ماه ژانویه 2017 علیه روسیه به دیوان بین المللی دادگستری شکایت کرده بود. سپس وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که قصد دارد از راه‌حل‌های حقوقی موجود برای رد این اتهامات استفاده کند.

وزارت امور خارجه روسیه نیز روز گذشته با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد، دیوان بین‌المللی دادگستری از ادعای کی‌یف پیروی نکرده و تقریباً تمام درخواست‌های اوکراین در مورد رسیدگی به تبعیض علیه تاتارها و اوکراینی‌ها در جمهوری کریمه را رد کرد، زیرا روسیه بطور دقیق از کلیه هنجارهای لازم حقوق بین‌الملل در منطقه شبه جزیره کریمه پیروی کرده است.

در این بیانیه توضیح داده شده: «اصلی ترین اتهامات نادرست مطرح شده علیه روسیه این بود که کی‌یف سعی داشت تا اقدامات مربوط به اجرای قانون علیه اعضای سازمان‌ تروریستی "حزب التحریر" و سازمان‌های افراط‌گرای "تبلیغ جماعت" و "مجلس مردم تاتار کریمه" را به عنوان آزار و اذیت تاتارهای ساکن کریمه بر اساس قومیت آنها جلوه دهد و دادگاه بین المللی لاهه با این ارزیابی موافقت نکرد. دادگاه همچنین اتهامات نادرست اوکراین علیه روسیه در مورد قتل و آدم ربایی تاتارها و اوکراینی‌های ساکن در کریمه و محدود کردن گروه‌های قومی فهرست شده از دسترسی به رسانه ملی و شرکت در اجتماعات و راهپیمایی‌های مسالمت آمیز را رد کرد.»

علاوه بر این، وزارت خارجه روسیه یادآور شد که دیوان بین‌المللی دادگستری بازسازی کاخ خان در باخچی‌سرای را به‌عنوان «فاجعه فرهنگی» به رسمیت نمی‌شناسد. دادگاه همچنین تشخیص داد که تاتارهای کریمه و اوکراینی‌های ساکن کریمه به آموزش زبان‌های ملی خود دسترسی کامل دارند.

فارس

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها