واکنش ها در بغداد به حمله به سوریه و عراق

کد خبر: 1272621

پارلمان عراق به حمله آمریکا واکنش نشان داد و آنرا اهانت غیرقابل قبول دانست.

واکنش ها در بغداد  به حمله به سوریه و عراق

پارلمان عراق به حمله آمریکا واکنش نشان داد و آنرا اهانت غیرقابل قبول دانست.

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی مجلس عراق، پارلمان عراق به حمله آمریکا واکنش نشان داد و آنرا اهانت غیرقابل قبول دانست.

بر اساس این گزارش، ریاست پارلمان عراق امروز شنبه، حمله آمریکا به مواضع امنیتی عراق در دو منطقه عکاشات و القائم و اماکن غیرنظامی مجاوز آن را که منجر به شهادت ۱۶ نفر و مجروح شدن ۲۵ نفر از جمله غیرنظامیان شد، به شدت محکوم کرد.

ریاست پارلمان بیان کرد که قصد دارد جلسه‌ای اضطراری طی روزهای آتی برای بررسی تکرار حملات آمریکا به کشور و جلوگیری از تجاوزات نیروهای ائتلاف بین المللی به حاکمیت و جان شهروندان عراقی تشکیل دهد.

پارلمان عراق اعلام کرد: تکرار حملات آمریکا به مقرهای امنیتی عراق، اهانتی بزرگ و غیر قابل قبول است.

ریاست پارلمان عراق از دولت خواست در اجرای مصوبه شماره ۱۸ پارلمان عراق در سال ۲۰۲۰ مبنی بر اخراج نیروهای ائتلاف بین المللی از کشور به دلیل عدم نیاز به حضور آنها و تهدیدی که برای امنیت و ثبات عراق ایجاد می‌کنند، اقدام عاجلی به عمل آورد.

پارلمان عراق تاکید کرد که اجرای این مصوبه، اراده ملی و مردمی است و اجرای آن ضرورتی بسیار برای حفظ حاکمیت کشور و حفاظت از جان شهروندان است

بغداد: حمله آمریکا نقض حاکمیت عراق است

تهران-ایرنا- ریاست جمهوری عراق در بیانیه‌ای حملات تجاوزکارانه بامداد امروز آمریکا به خاک این کشور را نقض حاکمیت آن دانست.

به گزارش روز شنبه ایرنا از شبکه الجزیره، ریاست جمهوری عراق اعلام کرد: تجاوز آمریکا به شهر «القائم» در استان الانبار و مناطق مرزی در غرب این کشور، نقض آشکار حاکمیت عراق است.

در این بیانیه آمده است: به طور کلی هدف از این حملات، تشدید تنش و تهدید امنیت و ثبات منطقه است.

ریاست جمهوری عراق همچنین با اشاره به مذاکرات بغداد و واشنگتن درباره برنامه خروج نظامیان آمریکا و پیامدهای این حملات برای مذاکرات، تاکید کرد: این حملات شانس موفقیت مذاکرات درباره سازماندهی فعالیت ائتلاف بین‌المللی در عراق را تضعیف می‌کند. این تهدیدهای مداوم ممکن است منجر به از بین رفتن امنیت و ثبات در منطقه شود.

این بیانیه پس از آن صادر شد که ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) بامداد امروز از انجام حملات به مواضعی در خاک سوریه و عراق خبر داد.

آمریکا مدعی است که این حملات در اقدامی تلافی جویانه نسبت به کشته شدن سه نظامی این کشور در پایگاهی در شمال شرق اردن صورت گرفته است.

«یحیی رسول» سخنگوی نیروهای مسلح عراق بامداد شنبه با تأیید حمله آمریکا به غرب کشورش گفت که این حملات نقض حاکمیت و تضعیف تلاش دولت بغداد برای برقراری ثبات در کشور است.

دولت عراق نیز در واکنش به حملات امروز آمریکا به مناطقی در غرب این کشور تاکید کرد که ائتلاف بین المللی از ماموریت و اختیارات محول شده به آن، فراتر رفته و به تهدیدی برای امنیت و ثبات عراق تبدیل شده است.

در همین راستا، وزارت کشور عراق نیز بعد از ظهر امروز اعلام کرد که در اعتراض به تجاوزات آمریکا به خاک این کشور، کاردار سفارت واشنگتن در بغداد را احضار کرده است./مهر

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها