سالیوان: حملات جمعه پایان کار نیست

کد خبر: 1272834

مقام‌های کاخ سفید امروز یکشنبه تهدید کردند که ایالات متحده در واکنش به آنچه که حمله به نیروهای آمریکا در مرز اردن خواند اقدام‌های بیشتری به غیر از اقدام نظامی روز جمعه انجام خواهد داد.

سالیوان: حملات جمعه پایان کار نیست

مقام‌های کاخ سفید امروز یکشنبه تهدید کردند که ایالات متحده در واکنش به آنچه که حمله به نیروهای آمریکا در مرز اردن خواند اقدام‌های بیشتری به غیر از اقدام نظامی روز جمعه انجام خواهد داد.

جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید به شبکه ان‌بی‌سی نیوز گفت که اقدام‌های بیشتری در واکنش به کشته شدن سه سرباز آمریکایی در مرز اردن وجود خواهد داشت.

سالیوان همچنین با اشاره به اینکه آمریکا به ارزیابی تلفات و خسارت میدانی ادامه می‌دهد، بیان کرد: اگر واشنگتن شاهد تهدید‌ها و حملات باشد به آنها پاسخ خواهد داد که این واکنش بزرگ و مناسب خواهد بود.

وی مدعی شد که ایالات متحده قصد انجام حملات بیشتر را دارد و معتقد است حملات تا کنون تاثیر خوبی بر کاهش قابلیت‌های «شبه نظامیان» داشته است.

همچنین جان کربی هماهنگ کننده امور راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید به شبکه فاکس نیوز گفت که حملات جمعه شب علیه عراق و سوریه تازه اولین دور از حملات بوده و اقدام بیشتری را به همراه خواهد داشت.

گفتگوها در مورد توافق آتش بس در غزه

سالیوان در خصوص احتمال دستیابی به یک توافق آتش بس در غزه، گفت که توافق آزادی اسرا که در درگیری‌های غزه وقفه ایجاد می‌کند به نفع منافع ملی آمریکا است.

وی درحالی که آمریکا و اسرائیل به دنبال بهره‌برداری از منافع حداکثری خود در مذاکرات توافق آتش بس در غزه هستند، بیان کرد که در خصوص پیشنهاد آزادی اسرا توپ در زمین حماس است.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید مدعی شد که مسائل بشردوستانه اولویت اصلی سفر آتی آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا به منطقه است.

سالیوان: حملات جمعه پایان کار نیست اما دنبال جنگ در خاورمیانه نیستیم

مشاور امنیت ملی آمریکا در اظهاراتی متناقض گفت حملات روز جمعه «پایان کار نیست و به حملات خود ادامه می‌دهیم اما به دنبال گسترش جنگ در منطقه نیستیم».

به گزارش ایسنا، «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی کاخ سفید می‌گوید «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا از همان ابتدا شفاف بود و به صراحت اعلام کرد که اگر نیروهایمان هدف قرار گیرند پاسخ خواهیم داد.

سالیوان به شبکه ان‌بی‌سی گفت دستور رئیس‌جمهور آمریکا برای پاسخ به حملات به نظامیان آمریکایی در اردن، «قاطعانه و جدی است» و این امر اکنون درحال رخ دادن است.

سالیوان افزود: حملاتی که روز جمعه آغاز کردیم پایان کار نیست و حملات و اقدامات بیشتری انجام خواهیم داد. برآورد ما این است که شبه‌نظامیان در این حملات تلفات داده‌اند و معتقدیم این امر تاثیر خوبی بر تضعیف قدرت آن‌ها دارد.

ستاد فرماندهی تروریستی مرکزی آمریکا (سنتکام) اخیرا اعلام کرد در پاسخ به کشته‌شدن سه نظامی خود در حمله چند روز گذشته به پایگاه این کشور در خاک اردن، مواضعی را در سوریه و عراق هدف قرار داده است. سنتکام مدعی هدف قرار دادن ۸۵ موضع در این تجاوزات شد.

مقاومت عراق نیز در پاسخ اولیه به این تجاوزات پایگاه «عین الاسد» و سپس پایگاه «حریر» در اربیل را هدف قرار داد.

این مقام آمریکایی همچنین گفت: رئیس‌جمهور آمریکا مصمم به پاسخ به حملات است اما به دنبال جنگ گسترده‌تر در منطقه خاورمیانه نیستیم. اطلاعاتی وجود ندارد که نشان دهد ایران سیاست‌هایش نسبت به گروه‌های مسلح را تغییر داده باشد.

مشاور امنیت ملی آمریکا در ادامه مدعی شد: اهداف ما نظامی و مشروع بود و آمریکا اقدام خود را یک حمله نظامی گسترده توصیف نمی‌کند.

وی در بخش دیگری از اظهارات گفت: توافق در مورد اسرا که منجر به توقف جنگ در غزه می‌شود، به سود امنیت ملی ماست و توپ اکنون در زمین حماس است./ایسنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها