موافقت رئیس جمهور رومانی با استقرار نیروهای ناتو

کد خبر: 1273769

رئیس جمهور رومانی با ورود و استقرار نیروهای ناتو در خاک این کشور موافقت کرد.

 موافقت رئیس جمهور رومانی با استقرار نیروهای ناتو

«کلاوس یوهانیسم رئیس جمهور رومانی روز پنجشنبه استقرار نیروهای ناتو در خاک این کشور را در  ۲۰۲۴ تایید کرد.

به گزارش خبرگزاری «آناتولی»، یوهانیس در نامه‌ای به پارلمان رومانی طلاع داد که ورود، استقرار یا عبور نیروهای ناتو از خاک رومانی برای آماده‌سازی یا انجام عملیات نظامی در سال ۲۰۲۴ مورد قبول خواهد بود.

یوهانیس گفت که ائتلاف ناتو با توجه به احتمال بحران امنیتی جدی برای استقلال و حاکمیت رومانی، ممکن است تصمیم به استقرار نیرو بگیرد. این نامه در دستور کار جلسه عمومی بعدی سنا و انمایندگان پارلمان رومانی قرار خواهد گرفت.

منابع خبری اخیرا گزارش کردند که پنتاگون (وزارت دفاع آمریکا) شماری جنگنده «اف-۱۶» خود را برای محافظت از حریم هوایی ناتو در رومانی مستقر کرده است.

پنتاگون این جنگند‌های اف-۱۶ را با ادعای تامین امنیت حریم هوایی رومانی و از بیم حملات موشکی و پهپادی روسیه به این کشور واقع در اروپای شرقی اعزام کرده است.

ناتو مدعی است که این جنگنده‌های اف-۱۶ گشت هوایی ناتو در دریای سیاه را تقویت می‌کنند. این اقدام پس از حملات هوایی اخیر روسیه به بنادر و زیر ساخت‌های اوکراین انجام شد. رومانی از ایجاد منطقه پرواز ممنوع در مرزهای شرقی خود خبر داد.

استقرار جنگنده‌های غربی در اروپای شرقی نگرانی‌هایی را در مورد احتمال اشتباه محاسباتی یا تصادفی که می‌تواند به درگیری بزرگ‌تر بین روسیه و ایالات متحده تبدیل شود، افزایش داده است. هر دو طرف خواستار گفت‌وگو و ارتباط بیشتر برای جلوگیری از چنین حوادثی در آینده شده‌اند./فارس

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها