هشدار متحدان ناتو به مواضع مجارستان در مورد سوئد

کد خبر: 1273770

متحدان ناتو به مجارستان در باب کارشکنی‌هایش در ماجرای عضویت سوئد در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی هشدار جدی دادند.

 هشدار متحدان ناتو به مواضع مجارستان در مورد سوئد

متحدان ناتو ضمن اشاره به پایان رسیدن صبر آمریکا در ماجرای سنگ‌اندازی های مجارستان بر سر راه عضویت سوئد در این پیمان به این کشور برای تغییر مواضعش هشدار جدی می‌دهند.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا عنوان کرده است که او و همتایانش در ناتو به مجارستان نسبت به تاخیر بیش از حدش در ماجرای عضویت سوئد در این ائتلاف نظامی هشدار داده و عنوان کرده‌اند که صبر آمریکا در برابر اقدامات این کشور به پایان رسیده است.

این در حالی است که قانونگذاران حزب ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان جلسه اضطراری پارلمان این کشور را که قرار بود در آن پیشنهاد سوئد جهت پیوستن به ناتو در دستور کار قانونگذاران قرار گیرد، تحریم کردند. اقدامی که بر روند تاخیر ۱۸ ماهه این کشور برای بررسی عضویت سوئد در ناتو افزود.

حزب حاکم مجارستان با نام فیدز که اکثریت مطلق پارلمان این کشور را در اختیار دارد از ژوئیه سال ۲۰۲۲ پیشنهاد پذیرش سوئد در ناتو را متوقف کرده و ادعا می‌کند سیاستمداران سوئدی در رابطه با شرایط دموکراسی در مجارستان «دروغ‌های آشکاری» گفته‌اند. حزب حاکم در این کشور اصرار دارد که نخست وزیر سوئد برای رفع این اتهامات وارد شده ابتدا باید به مجارستان سفر کند.

از زمان آغاز جنگ میان اوکراین و روسیه، دو کشور سوئد و فنلاند از تاریخ ۲۴ فوریه برای عضویت در ناتو ابراز تمایل کرده‌اند. لازمه عضویت در این ائتلاف موافقت همه اعضای ناتوست با این حال مجارستان تنها کشور عضوی است که با عضویت سوئد مخالفت می‌کند.

سالیوان در اظهاراتش علیه مواضع مجارستان در این موضوع عنوان کرده است که صبر ما در این ماجرا  همیشگی نیست و خواستار ارائه راه‌حلی سازنده برای حل این موضوع درکوتاه مدت شده است.

ویکتور اوربان با اتخاذ مواضع دوستانه در قبال کرملین در جریان جنگ این کشور با اوکراین خلاف مواضع متحدانش در ناتو عمل کرده است و اکنون هم عنوان کرده از اولف کریسترسون نخست وزیر سوئد خواسته است تا برای همکاری های امنیتی و دفاعی در آینده به بوداپست سفر کند. اوربان پیشتر هم اعلام کرده بود که عجله‌ای برای تصویب پیشنهاد سوئد در ناتو ندارد./فارس

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها