ترامپ اعضای ناتو را تهدید کرد

کد خبر: 1274192

کاخ سفید به صحبت‌های ترامپ مبنی بر اینکه «به روسیه خواهم گفت به کشورهایی که سهم خود به ناتو را پرداخت نمی‌کنند، حمله کند»، واکنش نشان داد.

ترامپ اعضای ناتو را تهدید کرد

کاخ سفید به صحبت‌های ترامپ مبنی بر اینکه «به روسیه خواهم گفت به کشورهایی که سهم خود به ناتو را پرداخت نمی‌کنند، حمله کند»، واکنش نشان داد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده آمریکا و نامزد پیشتاز جمهوری‌خواهان برای انتخابات آتی این کشور هشدار داد که مسکو می‌تواند با آن دسته از اعضای ناتو که به حد کافی در پرداخت سهم خود از هزینه‌های این پیمان مشارکت نمی‌کنند، «هر کاری که می‌خواهد بکند.»

به گزارش یورونیوز، این سیاستمدار و تاجر آمریکایی در جریان سخنرانی در یک گردهمایی سیاسی در روز شنبه 10 فوریه (21 بهمن) در کارولینای جنوبی، گفت که در نشستی با حضور رهبران ناتو رئیس جمهوری «یک کشور بزرگ» از او پرسیده: «خوب آقا، اگر ما (سهم‌مان به ناتو را) نپرداخته باشیم و روسیه هم به ما حمله کند، آیا در آن صورت شما از ما حمایت می‌کنید؟»

و او گفته: «شما پول ندادید؟ یعنی شما مجرم هستید؟ نه من از شما حمایت نمی‌کنم. در واقع، من آنها را تشویق می‌کنم که هر کاری می‌خواهند با شما انجام دهند. شما باید پول بدهید، باید صورت‌حساب‌هایتان را بپردازید.»

پیمان آتلانتیک شمالی شامل ماده‌ای است که کشورهای عضو را به دفاع متقابل از یکدیگر در صورت حمله به هر یک از آنها ملزم می‌کند.

واکنش کاخ سفید

اندرو بیتس، سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به پرسشی درباره این اظهارنظر دونالد ترامپ مدعی شد: «تشویق حکومت‌های آدمکش به تهاجم علیه نزدیکترین متحدان ما جنون‌آمیز و ترسناک است و امنیت ملی آمریکا، ثبات جهانی و اقتصاد ما را از درون به خطر می‌اندازد.»

ترامپ در زمان ریاست جمهوری‌اش از منتقدان سرسخت ناتو بود و بارها تهدید به خروج از این ائتلاف کرد. او کمک مالی دفاعی به ناتو را قطع کرد و بارها از این که ایالات متحده به شکلی غیرمنصفانه، بیشتر از سهم خود پرداخت می‌کند، شکایت کرده بود.

بیتس با یادآوری این که رئیس جمهوری، جو بایدن از زمان روی کار آمدن در سال 2021 پیوندهای اتحاد آمریکا با هم‌پیمانانش را احیا کرده، تأکید کرد که ناتو امروز در «بالاترین و حیاتی‌ترین» وضعیت خود قرار دارد.

او در سخنانی که اواخر روز شنبه منتشر شد، گفت: «رئیس جمهور بایدن به جای دعوت به جنگ و ترویج هرج و مرج، به تقویت رهبری آمریکا و دفاع از منافع امنیت ملی ما، نه علیه آن، ادامه خواهد داد.»/تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها