مخالفت مصر با حمله رژیم صهیونیستی به رفح

کد خبر: 1274256

وزارت خارجه مصر بار دیگر بر مخالفت قاطع قاهره با طرح رژیم صهیونیستی برای حمله زمینی به «رفح» در جنوب نوار غزه را اعلام کرد.

مخالفت مصر با حمله رژیم صهیونیستی به رفح

وزارت خارجه مصر بار دیگر بر مخالفت قاطع قاهره با طرح رژیم صهیونیستی برای حمله زمینی به «رفح» در جنوب نوار غزه را اعلام کرد.

در بیانیه وزارت خارجه مصر در این باره آمده است: مصر توجیهات اسرائیل برای انجام عملیات نظامی در شهر رفح در نوار غزه را رد کرد و نسبت به عواقب وخیم آن هشدار می‌دهد.

طبق گزارش الجزیره مباشر، وزارت امور خارجه مصر در بیانیه خود تاکید کرد: ما خواستار ضرورت اتحاد تلاش‌های بین‌المللی و منطقه‌ای برای جلوگیری از هدف قرار دادن شهر رفح هستیم؛ چراکه رفح محل زندگی حدود یک و نیم میلیون فلسطینی است.

رژیم صهیونیستی درحال زمینه‌چینی برای یورش به «رفح» است و در همین راستا، «هرتی هالوی» رئیس ستاد ارتش این رژیم عصر امروز اعلام کرد که طرح حمله زمینی به رفح را تایید کرده است.

رفح در حال حاضر میزبان بیش از نیمی از جمعیت غزه است که بر اثر جنگ آواره شده‌اند و همچنین مسیر اصلی کمک‌های بشردوستانه به حدود ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر است که نیاز مبرمی به این کمک‌ها دارند.

ارتش رژیم صهیونیستی با آغاز حملات به شمال نوار غزه مدعی شد جنوب این منطقه تحت‌محاصره امن است و ساکنان شمال می‌توانند به این منطقه بروند، اما با ادامه جنگ حملات زمینی و هوایی را نیز به جنوب نوار غزه و به‌ویژه خان یونس انجام داد تا بار دیگر آواره‌های فلسطینی را آواره کند.

این آوارگان پس از حملات به خان یونس در حال حاضر به رفح منتقل شده‌اند و رژیم صهیونیستی درصدد کوچاندن اجباری آنها به خارج سرزمین‌های فلسطین است. در همین رابطه، اخیرا «فولکر تورک» کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل این تهدیدهای مقامات رژیم صهیونیستی را نگران‌کننده ارزیابی کرد.

وزارت خارجه مصر همچنین خبر داد «ارتباط و تحرکات ما با طرف‌های مختلف به منظور دستیابی به آتش‌بس فوری در غزه ادامه دارد».

ارتش مصر طی روزهای گذشته با ایجاد موانع و سیم خاردار در مرز تدابیر امنیتی در این مناطق را تشدید کرده است.

گزارش‌ رسانه‌ای حاکی از آن است که مصر طی ۲ هفته گذشته و در چارچوب تدابیر امنیتی مرزی، حدود ۴۰ دستگاه تانک و نفربر زرهی به شمال شرق سینا گسیل کرده است.

در همین حال نشریه «اسرائیل هیوم» گزارش داد، مصر به تازگی پیام‌های جدی به صهیونیست‌ها داده، مبنی بر اینکه عبور پناهجویان فلسطینی از غزه به سیناء توافقنامه صلح میان دو طرف را به خطر خواهد انداخت و مصر تاکید دارد که هرگز با عبور پناهجویان از سیناء به خاکش موافقت نخواهد کرد.

این رسانه رژیم صهیونیستی گزارش داد، نگرانی مصر از انتقال صدها هزار فلسطینی از غزه به سیناء و ماندن آنها در آنجاست، به همین دلیل مصر به تل‌آویو اطلاع داده که به شدت مخالف گسترش دامنه درگیری تا رفح و کنترل تل‌آویو بر محور فیلادلفیا است.

به نوشته«اسرائیل هیوم، در حال حاضر حدود ۱.۴ میلیون نفر از ساکنان نوار غزه که جمعیتشان حدود ۲.۲ میلیون نفر است، در رفح حضور دارند و مصر نگران است که عملیات رژیم صهیونیستی در این شهر به فرار دسته‌جمعی به سمت سیناء منجر شود و از آنجایی که تل‌آویو به فلسطینی‌ها اجازه نمی‌دهد به خانه‌های خود واقع در بخش شمالی نوار غزه بازگردند، در واقع آنها گزینه دیگری جز فرار به سمت جنوب نخواهند داشت./ایسنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها