لاهه حکم خود را درباره حمله رژیم صهیونیستی به رفح غزه صادر کرد

کد خبر: 1275251

دیوان لاهه طی بیانیه‌ای با رد درخواست دولت آفریقای جنوبی برای صدور تدابیر اضطراری جدید در حمایت از فلسطینیان در رفح اعلام کرد:تل‌آویو ملزم به اجرای تدابیر پیشین صادره از دیوان است.

لاهه حکم خود را درباره حمله رژیم صهیونیستی به رفح غزه صادر کرد

دیوان دادگستری بین‌المللی:وضعیت خطرناک غزه مستلزم اجرای فوری اقداماتی است که در حکم صادره در ۲۶ ژانویه به آن اشاره شده است.

تحولات به ویژه در شهر رفح، کابوس انسانی را تشدید می‌کند که عواقب نامشخصی دارد.

دیوان بین‌المللی دادگستری مستقر در لاهه ۲۶ ژانویه درمورد شکایت آفریقای جنوبی از رژیم صهیونیستی مبنی بر ارتکاب نسل‌کشی، حکمی اولیه علیه این رژیم صادر کرد و از این رژیم خواست اقدامات لازم برای جلوگیری از نسل‌کشی در غزه انجام دهد./ مهر

لاهه تصمیم خود درباره درخواست جدید آفریقای جنوبی ضد اسرائیل را اعلام کرد

دیوان بین‌المللی دادگستری تصمیم خود را درباره درخواست جدید آفریقای جنوبی برای صدور تدابیر موقت اضافی در خصوص جلوگیری از اقدام احتمالی اسرائیل در رفح اعلام کرد.

دادگاه لاهه در این حکم گفته وضعیت خطرناک در غزه نیازمند اجرای فوری تدابیر تصریح‌شده در حکم صادرشده به تاریخ ۲۶ ژانویه است. برخی از تحلیلگران گفته‌اند این به معنی آن است که دادگاه لاهه حکم جدیدی صادر نکرده و آفریقای جنوبی و اسرائیل را به حکم پیشین صادرشده ارجاع داده است. این تصمیم همچنین تصریح می‌کند اسرائیل متعهد به پیروی از کنوانسیون ژنو و از جمله تضمین امنیت فلسطینی‌ها در غزه است. آفریقای جنوبی روز سه‌شنبه اعلام کرد از دیوان بین‌المللی دادگستری (دادگاه لاهه) خواسته صدور تدابیر اضطراری جدید برای محافظت از فلسطینی‌ها را با توجه به قصد اسرائیل برای گسترش دادن عملیات نظامی خود به شهر پرتراکم رفح مد نظر قرار دهد. دیوان بین‌المللی دادگستری ماه پیش (۲۶ ژانویه) در حکم اولیه خود برای رسیدگی به شکایت آفریقای جنوبی به اسرائیل دستور داد تمامی اقدامات لازم را برای جلوگیری از ارتکاب نسل‌کشی علیه فلسطینی‌ها در منطقه تحت حصر غزه انجام دهد.  اسرائیل تمامی اتهامات مطرح‌شده درباره ارتکاب جنایت نسل‌کشی در غزه را انکار کرده و از دادگاه لاهه خواسته بود به سرعت شکایت آفریقای جنوبی را رد کند. رژیم اسرائیل به تازگی اعلام کرده قصد دارد عملیات زمینی خود در غزه را به شهر رفح در جنوبی‌ترین نقطه نوار غزه گسترش دهد. در حال حاضر بیش از ۱ میلیون فلسطینی آواره از جنگ به این شهر پناهنده شده‌اند. دفتر ریاست‌جمهوری آفریقای جنوبی در بیانیه‌ خود در روز سه‌شنبه گفته بود عملیات اسرائیل در رفح نقض آشکار کنوانسیون منع نسل‌کشی و همچنین دستور صادرشده از سوی دادگاه در مورخه ۲۶ ژانویه ۲۰۲۴ خواهد بود./ فارس

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها