وکنش چین به مرگ ناوالنی

کد خبر: 1275348

وزارت امور خارجه چین با رد اظهار نظر درباره مرگ آلکسی ناوالنی، منتقد مشهور کرملین این اتفاق را مربوط به «امور داخلی روسیه» دانست.

وکنش چین به مرگ ناوالنی

رسانه‌های روسیه روز جمعه از درگذشت آلکسی ناوالنی، منتقد و مخالف مشهور دولت روسیه در زندان خبر دادند. ناوالنی روز جمعه در زندان مشهور به «گرگ قطبی» واقع در حوزه شمالگان در حالی‌که حکم ۱۹ سال حبس خود را بابت تقلب و افراط گرایی سپری می‌کرد، درگذشت. تحقیقات درخصوص علت مرگ وی همچنان جریان داشته و مقام‌های زندان می‌گویند علت مرگ او در دست بررسی است.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین امروز شنبه در پاسخ به پرسشی از سوی «خبرگزاری فرانسه» درباره این اتفاق گفت: «این اتفاق در زمره امور داخلی روسیه است. من درباره آن اظهار نظر نخواهم کرد.»

مرگ ناوالنی بعد از سه سال زندانی بودن وی و یک ماه مانده تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری روسیه رخ داد.

او در ماه اوت سال ۲۰۲۰ دچار مسمومیت شده و برای درمان به برلین رفت و کرملین را مقصر این اتفاق دانست.

برخی از رهبران غربی مستقیما پوتین و دولت مسکو را مقصر مرگ ناوالنی در ۴۷ سالگی اعلام کرده‌اند در حالی که این مرگ بعد از چند ماه وخیم شدن وضعیت سلامت او در زندان رخ داد.

وزارت امور خارجه روسیه اظهارات سیاستمداران غربی در این مورد را توهین آمیز و غیرقابل قبول دانست و اعلام کرد: جالب است که دولت آمریکا مرگ ناوالنی را مهمتر از مرگ «گونزالو لیرا» روزنامه نگار و شهروند آمریکایی می‌داند که در زندان اوکراین و دلیل انتقاد از دولت کی‌یف، شکنجه شد و درگذشت.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها