پاسخ بایدن به انتقاد ترامپ: چرا او همیشه آمریکا را مقصر می داند

کد خبر: 1276291

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا با انتقاد از واکنش دونالد ترامپ، همتای پیشین خود نسبت به مرگ ناوالنی، گفت: چرا او همیشه آمریکا را مقصر می داند.

پاسخ بایدن به انتقاد ترامپ: چرا او همیشه آمریکا را مقصر می داند

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا با انتقاد از واکنش دونالد ترامپ، همتای پیشین خود نسبت به مرگ ناوالنی، گفت: چرا او همیشه آمریکا را مقصر می داند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در مصاحبه با شبکه فاکس نیوز، با انتقاد از واکنش دونالد ترامپ نسبت به مرگ الکسی ناوالنی، مخالف سرشناس دولت روسیه، اظهار کرد چرا او همیشه آمریکا را مقصر می داند.

این در حالی است که پس از مرگ ناوالنی، جو بایدن، به طور مستقیم پوتین را مقصر مرگ او دانست. نیکی هیلی تنها رقیب ترامپ در بین جمهوری خواهان نیز همین موضع را درباره مرگ ناوالنی داشت و پوتین را مسئول این حادثه دانست.

اما دونالد ترامپ نامزد پیشتاز جمهوری خواهان برای انتخابات 2024، در نخستین اظهارنظر خود درباره مرگ الکسی ناوالنی مخالف سرشناس ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه، هیچ تقصیری را متوجه پوتین ندانست.

وی که در دوران ریاست جمهوری اش به دلیل ستایش و تمجید از پوتین مورد انتقاد بود، در پستی در شبکه اجتماعی تروث سوشیال سرانجام سکوت خود درباره مرگ ناوالنی را شکست و گفت: پوتین را برای مرگ این مخالف سرزنش نمی‌کند.

ترامپ با مرتبط کردن مرگ ناوالنی با مشکلات حقوقی خود افزود: مرگ ناگهانی الکسی ناوالنی، من را بیشتر و بیشتر از آنچه که در کشور ما رخ می دهد، آگاه کرد.

ترامپ خاطرنشان کرد: این یک پیشروی آهسته و پیوسته با سیاستمداران، بازرسان و قضات احمق و چپ گرایی است که ما را به سمت نابودی هدایت می‌کنند. مرزهای باز، تقلب در انتخابات و احکام کاملا غیرمنصفانه از سوی دادگاه‌ها، در حال نابود کردن آمریکاست. ما ملتی در حال سقوط و در حال افول هستیم و باید بار دیگر عظمت را به آمریکا بازگردانیم.

بایدن در ادامه مصاحبه خود تصریح کرد: ترامپ و دیگر جمهوری خواهان از پاسخگو کردن پوتین درباره مرگ ناوالنی خودداری کرده و به جای آن، ترامپ گفته مرگ ناوالنی او را آگاه کرده که آمریکا چقدر بد است.

بایدن خاطرنشان کرد: او این حرف‌ها را گفت و من نقل قول می‌کنم. ما ملتی در حال افول هستیم ما در حال سقوط هستیم. چرا ترامپ همیشه آمریکا را مقصر می‌داند؟ پوتین مسئول مرگ ناوالنی است. چرا ترامپ نمی‌تواند این را بگوید؟

این در حالی است که بایدن روز گذشته ابراز امیدواری کرد که مرگ آلکسی ناوالنی، جمهوری خواهان آمریکایی را تشویق به حمایت از اوکراین در برابر روسیه بکند اما گفت که مطمئن نیست این موضوع تفاوتی ایجاد کند.

وی تصریح کرد: ایالات متحده به دنبال اعمال تحریم‌های بیشتر بر روسیه به دلیل مرگ ناوالنی است.

رئیس جمهور آمریکا در این مصاحبه ناوالنی را فردی بسیار شجاع برای بازگشت داوطلبانه از آلمان به روسیه در سال 2021 دانست.

اما دونالد ترامپ در این باره گفت: شاید بهتر بود که ناوالنی برخلاف نیاز به بازگشت به داخل کشورش، از روسیه دور بود و از خارج از کشورش صحبت می کرد زیرا مردم فکر کردند که ممکن است او جان خود را از دست بدهد و همین اتفاق نیز افتاد.

الکسی ناوالنی فعال سیاسی روس اوایل روز جمعه توسط سرویس فدرال مجازات روسیه در منطقه خودمختار یامالو ـ ننتسکو گزارش شد. مشخص شد که وی پس از پیاده‌روی احساس ناراحتی کرد و تقریباً بلافاصله از هوش رفت. کادر درمانی زندان بلافاصله در محل حاضر شدند و یک آمبولانس نیز فراخوانده شد، پزشکان مرگ ناوالنی را تأیید کردند.

سخنگوی کرملین گفت که علت مرگ ناوالنی را نمی‌داند و گفت که پزشکان باید این مسئله را تعیین کنند.

وزارت امور خارجه روسیه نیز با انتشار بیانیه‌ای واکنش مقامات آمریکایی به مرگ آلکسی ناوالنی را چیزی فراتر از بدبینی و بسیار مغرضانه خواند. این وزارتخانه به اظهارات مقامات دولت آمریکا از کاخ سفید در مورد موضوع مرگ ناوالنی استناد کرد و آنها را با واکنش واشنگتن به مرگ گونزالو لیرا، روزنامه‌نگار آمریکایی مقایسه کرد.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه نیز یادآور شد که واکنش فوری رهبران کشورهای ناتو به مرگ ناوالنی که در قالب اتهامات مستقیم علیه روسیه بیان شده، عمدی است.

او توضیح داد: هنوز هیچ بررسی پزشکی قانونی وجود ندارد، اما نتیجه‌گیری غرب از قبل آماده شده است.

این در حالی است که ترامپ هفته گذشته کشورهای عضو ناتو را تهدید کرد که اگر هر کشوری سهم کافی خود در این سازمان دفاعی را نپردازد، از آنها در برابر تهاجم احتمالی روسیه دفاع نخواهد کرد./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها