ارزیابی لاوروف از نقش فعلی گروه 20 در جهان

کد خبر: 1276314

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه با اشاره به افزایش نقش و اعتبار گروه بریکس در جهان و اشتباه اتحادیه اروپا در نابودی روابطش با مسکو، گفت: کی‌یف و حامیان غربی آن نمی‌خواهند مناقشه در اوکراین حل شود، بنابراین عملیات ویژه ادامه خواهد داشت.

ارزیابی لاوروف از نقش فعلی گروه 20 در جهان

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه با اشاره به افزایش نقش و اعتبار گروه بریکس در جهان و اشتباه اتحادیه اروپا در نابودی روابطش با مسکو، گفت: کی‌یف و حامیان غربی آن نمی‌خواهند مناقشه در اوکراین حل شود، بنابراین عملیات ویژه ادامه خواهد داشت.

به نقل از خبرگزاری «تاس»، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، امروز، چهارشنبه، در مصاحبه با روزنامه برزیلی "گلوبو" (Globo) ابراز عقیده کرد که اعتبار بین المللی گروه بریکس - BRICS به طور پیوسته در حال رشد است و این انجمن به یکی از ستون‌های جهان چندقطبی تبدیل شده است.

وی گفت: «در چارچوب گروه بریکس، تعامل برابر بین کشورهایی که نظام‌های اقتصادی و سیاسی، مذاهب و مناطق مختلفی را نمایندگی می‌کنند، انجام می‌شود و بر همین اساس، اعتبار بین المللی آن به طور پیوسته در حال افزایش است. اضافه شدن پنج عضو جدید از اول ژانویه سال جاری گواه بر این امر است و اکنون بریکس یکی از ارکان جهان چندقطبی است.»

لاوروف یادآور شد که روسیه در سال 2024 ریاست این سازمان را برعهده دارد و افزود که اولویت این کشور تقویت پتانسیل و نقش بریکس در  مسائل جهانی است و برای این منظور  در برنامه 2024 بریکس بیش از 200 رویداددر نظر گرفته شده است.

 وزیر خارجه روسیه در بخش دیگری از این مصاحبه، به این واقعیت اشاره کرد: مقامات کی‌یف و  حامیان غربی آنها اراده سیاسی برای حل مناقشه در اوکراین از خود نشان نمی دهند، بنابراین طرف روسی چاره‌ای ندارد به جز اینکه عملیات ویژه نظامی را تا رسیدن به اهداف تعیین شده آن ادامه دهد.

سرگئی لاوروف در عین حال یادآور شد که اهداف عملیات ویژه غیرنظامی کردن و نازی‌زدایی اوکراین و همچنین از بین بردن تهدیدات امنیتی ناشی از آن برای کشور روسیه  است. وی با اشاره به اینکه برای حل و فصل پایدار و عادلانه بحران اوکراین، باید به علل ریشه‌ای آن پرداخته شود، تاکید کرد که کشورهای غربی باید تحویل سلاح به کی‌یف را متوقف کنند و اوکراین باید درگیری‌ها را متوقف کند و به وضعیت غیرمتعهد و عاری از سلاح هسته ای بازگردد.ضمن اینکه در نظر گرفتن واقعیت‌های جدید سرزمینی نیز، به عقیده او، اهمیت زیادی دارد.

وزیر خارجه روسیه تاکید کرد که مسکو آماده حل و فصل مسالمت آمیز مناقشه از طریق گفتگو است، اما کی‌یف و غرب همچنان روی ترویج "فرمول صلح" رئیس جمهور اوکراین ولادیمیر زلنسکی متمرکز هستند که این نشان دهنده اولتیماتوم است و روسیه آن را نمی پذیرد و سایر ابتکارات مطرح شده از سوی کشورهای دیگر نیز از طرف غرب و مقامات کیف رد می شوند.

کشورهای اتحادیه اروپا دشمنی با روسیه را به خود تحمیل کرده‌اند

سرگئی لاوروف همچنین معتقد است که کشورهای اتحادیه اروپا دشمنی با روسیه را بر خود تحمیل کردند. وی در پاسخ به سوالی درباره چشم انداز احیای روابط در آینده گفت: «کشورهای اتحادیه اروپا دشمنی با روسیه را به خود تحمیل کرده‌اند. این مسئله به آنها بستگی دارد که با این انتخاب چه کنند. با توجه به قصد بروکسل برای تحمیل "شکست استراتژیک" بر ما، نیازی به صحبت در مورد دورنمای احیای روابط نیست.»

به گفته لاوروف، اگر کشورهای اروپایی خط‌مشی روس‌هراسی را کنار گذاشته و ایده‌های واقع بینانه در مورد اصول جدید روابط را مطرح کنند، مسکو آنها را مورد مطالعه قرار خواهد داد. با این حال، روسیه تنها بر اساس منافع ملی خود در این باره تصمیم گیری خواهد کرد.

وزیر خارجه در مورد رقابت انتخاباتی در ایالات متحده که بین دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق این کشور و جو بایدن، ر ئیس جمهور کنونی این کشور شکل گرفته، نیز یادآور شد که روسیه بدون توجه به وابستگی حزبی، از سوی مقامات واشنگتن به عنوان یک دشمن و یک تهدید در نظر گرفته شده، بنابراین فرقی نمی‌کند که چه کسی در کاخ سفید باشد.

ارزیابی لاوروف از نقش فعلی گروه 20 در جهان

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه، در مصاحبه با روزنامه گلوبو، دیدگاه خود درباره  نقش کنونی گروه 20 را نیز تشریح کرده و وظایف این انجمن را در سال ریاست جمهوری برزیل برشمرد. به عقیده او، مهم است که کشورهای گروه 20 متعهد شوند که از اقتصاد به عنوان سلاح استفاده نکنند و از رقابت ناعادلانه خودداری کنند.

سرگئی لاوروف یادآور شد که G20 در ابتدا به عنوان یک قالب اقتصادی ایجاد شد، زیرا در سال 2008 ایالات متحده با یک بحران مالی جدی مواجه شده بود. سپس بزرگترین اقتصادهای جهان توانستند راه حل های موثری را ارائه دهند و در همان زمان مشخص شد که نمی توان تنها روی یک مرکز قدرت اقتصادی تکیه کرد.

به گفته او،  مسکو ابتکار برزیل برای برگزاری نشست سران آژانس های روابط خارجی گروه 20 در حاشیه بخش بلندپایه مجمع عمومی سازمان ملل را مثبت ارزیابی می‌کند و نتیجه گرفت که تمرکز روی غلبه بر چالش‌ها در راستای اهداف توسعه پایدار کاملا موجه است./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها