احضار سفیر روسیه در رومانی بخاطر مرگ ناوالنی

کد خبر: 1276388

وزارت امور خارجه رومانی در بیانیه‌ای اعلام کرد که سفیر روسیه را برای صحبت درباره مرگ «الکسی ناوالنی» منتقد سرشناس سیاست‌های کرملین احضار کرده است.

احضار سفیر روسیه در رومانی بخاطر مرگ ناوالنی

وزارت امور خارجه رومانی در بیانیه‌ای اعلام کرد که سفیر روسیه را برای صحبت درباره مرگ «الکسی ناوالنی» منتقد سرشناس سیاست‌های کرملین احضار کرده است.

به گزارش خبرگزاری تاس، در این بیانیه، نماینده وزارت امور خارجه رومانی بر لزوم تحقیقاتی آشکار، مستقل و همه جانبه در خصوص علت مرگ ناوالنی تاکید کرده است.

«والری کوزمین» سفیر روسیه در این باره به خبرگزاری تاس گفت: امروز به وزارت خارجه رومانی احضار شدم. کارکنان این وزارتخانه با اشاره به تصمیم مشترک وزرای خارجه شورای اتحادیه اروپا گفتند که از مرگ ناوالنی رهبر مخالفان روسیه شوکه شده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: من پاسخ دادم که این موضع به راستی ناراحت کننده است، با این حال باید منتظر نتیجه آزمایش باشیم.

سفیر روسیه اضافه کرد که در پاسخ به کنایه‌ها درباره اینکه این موضوع چقدر غیرانسانی و ضد دموکراتیک است، اعلام کردم این «دخالتی مستقیم و گستاخانه» در امور داخلی روسیه است.

برخی از کشورهای اروپایی دیگر نیز از جمله انگلیس، فنلاند، سوئد و نروژ سفیران روسیه در کشورهای خود را به دلیل مرگ ناوالنی احضار کردند.

ناوالنی منتقد سرشناس دولت روسیه که در حال طی کردن دوران محکومیت خود در زندانی در منطقه یامالو-نِنِتس روسیه بود، جمعه هفته گذشته جان خود را از دست داد.

خبرگزاری ریانووستی گزارش داد که او بعد از یک پیاده‌روی احساس ناخوشایندی کرد و بی‌درنگ هوشیاری خود را از دست داد.

بر اساس این گزارش، کارکنان پزشکی زندان برای احیای وی وارد عمل شدند و یک تیم فوریت‌های پزشکی فراخوانده شد؛ آنها سعی کردند ناوالنی را احیا کنند اما موفق نشدند.

در نهایت، پزشکان اورژانس، مرگ او را تأیید و منابع قضایی اعلام کردند که دلایل مرگ ناوالنی در حال بررسی است.

«دمیتری پسکوف» سخنگوی دفتر ریاست‌جمهوری روسیه نیز در این باره گفت: «سازمان زندان های فدرال روسیه همه بررسی‌ها را درباره مرگ ناوالنی انجام می دهد.» وی تاکید کرد که علت مرگ ناوالنی باید توسط پزشکان مشخص شود.

ناوالنی که به‌دلیل محکومیت‌های قبلی زندانی بود، ۱۳ مرداد در پایان یک محاکمه دیگر به ۱۹ سال زندان محکوم شده بود.

وی که در دهه اخیر سرسخت‌ ترین منتقد پوتین معرفی می‌شد، در دادگاه های قبلی به جرم «کلاهبرداری و سرپیچی از احکام قضایی» در مجموع به ۱۱ سال و ۶ ماه زندان محکوم و سازمان او به عنوان «سازمان افراطی» غیرقانونی اعلام شد.

ناوالنی و حامیانش معتقد بودند که این پرونده نیز همچون اتهامات قبلی انگیزه سیاسی داشت و هدف آن دور نگه داشتن او از عرصه سیاست برای مدتی طولانی‌تر است./ایرنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها