ادعای صهیونیست‌ها درباره پیشرفت در مذاکرات پاریس

کد خبر: 1276856

منابع رسانه‌ای عبری از پیشرفت در مذاکرات پاریس درباره جنگ غزه و دستیابی به توافقات جدید در این مذاکرات خبر دادند.


ادعای صهیونیست‌ها درباره پیشرفت در مذاکرات پاریس

رسانه‌های عبری به نقل از منابع آگاه از مذاکرات در پاریس مدعی شدند «در مذاکرات پاریس بر سر خطوط کلی جدید توافق شده است».

این منابع گفتند: «پیشرفت‌هایی وجود دارد که ممکن است اجازه حرکت برای مذاکره درباره جزئیات را بدهد».

منابع رسانه‌ای جمعه از آغاز دور جدیدی از مذاکرات با حضور نمایندگانی از مصر، قطر، آمریکا و رژیم صهیونیستی در پاریس با هدف دستیابی به آتش‌بس در نوار غزه خبر داده بودند.

شبکه تلویزیونی قاهره مصر گزارش داد که این دور از مذاکرات با هدف ایجاد آتش‌بس در غزه، تبادل اسرا و حمایت از اوضاع انسانی در نوار غزه انجام می‌شود.

یک منبع مطلع به خبرگزاری رویترز اعلام کرد مذاکرات هر یک از میانجی‌گران - آمریکا، مصر و قطر - بر سر آتش‌بس در غزه به طور جداگانه با رئیس سرویس اطلاعاتی موساد آغاز شده است.

این منبع مطلع در رابطه با آغاز مذاکرات جدی درخصوص برقراری آتش‌بس در غزه ابراز خوشبینی کرد.

وبگاه «واللا» به نقل از ۲ مقام مطلع از روند مذاکرات گزارش داد: «در جریان مذاکرات در پاریس میان نمایندگان آمریکا، اسرائیل، مصر و قطر، طرحی جدید و به روز شده برای توافق آزادی اسرا مورد توافق قرار گرفت».

این منابع مطلع درباره جزئیات پیشرفت در مذاکرات گفتند: «در مذاکرات پیشرفت‌هایی حاصل شده است» به‌طوری‌که ممکن است اجازه دهد به مرحله توافق بر سر جزئیات توافق، از جمله تعداد و هویت اسرا رفت و انتظار می‌رود کابینه جنگ اطلاعات تکمیلی را از تیم مذاکره کننده دریافت و شاید طی امروز عصر درباره گام‌های بعدی تصمیم گیری کند.

یک مقام دیگر مطلع از مذاکرات تایید کرد که پیشرفت در جهت مذاکرات مفصل‌تر در حال انجام است و ادعا کرد «توانایی میانجی‌ها بر متقاعد کردن حماس به منظور موافقت با چارچوب جدید به دست آمده متمرکز شده است».

دور قبلی مذاکرات بر سر آتش‌بس در غزه، به دلیل مخالفت تل‌آویو با پیشنهادهای حماس، به نتیجه نرسید.

مقاومت حماس تاکید کرده بود با طرح پیشنهادی نشست پاریس با روحیه مثبت برخورد کرده است، با این هدف که شامل آتش‌بس کامل، پایان دادن به جنگ غزه، بازسازی آن، لغو محاصره این باریکه و تبادل اسرا باشد.

از هفتم اکتبر ۲۰۲۳ تاکنون، حملات رژیم صهیونیستی علیه غیرنظامیان و به‌ویژه زنان و کودکان در نوار غزه بیش از ۲۸ هزار شهید و ده‌ها هزار مجروح بر جای گذاشته است.

مصر: نشست‌های تکمیلی مذاکرات پاریس برای آتش‌بس در غزه برگزار می‌شود

رسانه‌های مصری به نقل از منابع آگاه از برگزاری نشست‌های تکمیلی مذاکرات پاریس برای آتش‌بس در غزه در روزهای آینده خبر دادند.

به گزارش روز شنبه ایرنا، شبکه خبری قاهره به نقل از یک منبع رژیم صهیونیستی گزارش داد که نشست‌های تکمیلی مذاکرات پاریس در مورد آتش‌بس در نوار غزه برگزار خواهد شد.

همچنین پایگاه خبری «الیوم السابع» به نقل از یک منبع مسئول مصری از پایان دیدارهای پاریس بین مصر، قطر، آمریکا و رژیم اسرائیل در خصوص آتش بس در نوار غزه خبر داد و افزود: تلاش ها در این زمینه در هفته جاری ادامه می یابد.

رسانه های رژیم اسرائیل نیز گزارش دادند: این احتمال وجود دارد که نشست پاریس به پیشرفتی در جهت دستیابی به توافق تبادل اسیران و بازداشت شدگان منجر شود.

الیوم السابع مصر با اشاره به اینکه این کشور دور جدید مذاکرات برای آزادی اسیران و بازداشت شدگان و اجرای طرح جدید برای آتش بس در نوار غزه در ماه مبارک رمضان را رهبری می کند، افزود: قاهره به تلاش های خود برای دستیابی به آتش بس در نوار غزه ادامه می دهد.

پاریس پایتخت فرانسه از طریق میانجی ها بین رژیم اسرائیل و جنبش فلسطینی حماس میزبان نشست های جدید مذاکرات طرفین برای توافق مبادله اسیران دو طرف و برقراری آتش بس بشردوستانه است.

تا پیش از این مذاکرات برای برقراری آتش بس و مبادله اسیران میان حماس و رژیم صهیونیستی بی نتیجه‌ بوده است.

روزنامه صهونیستی «هاآرتص» پیشتر گزارش داده بود که توافق حماس و اسرائیل در زمینه تبادل اسیران تا پیش از فرارسیدن ماه مبارک رمضان قطعی خواهد شد.

یک دیپلمات خارجی که در مذاکرات برای تبادل اسرا میان اسرائیل و حماس حضور داشت و خواست نامش فاش نشود به این روزنامه گفته‌ بود که بهترین زمان برای اجرای این توافق، ماه مبارک رمضان خواهد بود.

در حالی که از آغاز حملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه ( ۱۵ مهر) تلاش‌های میانجی‌ها برای حل این بحران ادامه دارد، نظامیان اشغالگر رژیم اسرائیل همچنان به جنایت در این باریکه ادامه می دهند و در حال خلق یک تراژدی و فاجعه‌ای دیگر، این بار در شهر «رفح» در جنوب نوار غزه هستند.

وزارت بهداشت غزه امروز اعلام کرد که از زمان آغاز حملات وحشیانه رژیم صهیونیستی علیه ساکنان غزه تاکنون ۲۹ هزار و ۶۰۶ فلسطینی شهید و ۶۹ هزار و ۷۳۷ نفر مجروح شدند.

گروه‌های مقاومت فلسطین ۱۵ مهرماه برابر با هفتم اکتبر ۲۰۲۳، در پاسخ به چند دهه جنایت رژیم اسرائیل علیه فلسطینیان، عملیات غافلگیرکننده‌ای با نام «طوفان الاقصی» را از غزه (جنوب فلسطین) علیه مواضع این رژیم اشغالگر آغاز کردند که سرانجام پس از ۴۵ روز نبرد و درگیری، سوم آذرماه ۱۴۰۲ برابر با ۲۴ نوامبر ۲۰۲۳، میان اسرائیل و حماس آتش‌بس موقت چهار روزه یا همان وقفه برای تبادل اسرا میان حماس و رژیم اسرائیل برقرار شد.

این وقفه در جنگ، ۷ روز ادامه یافت و سرانجام صبح جمعه ۱۰ آذر برابر با اول دسامبر ۲۰۲۳، آتش‌بس موقت به پایان رسید و رژیم اسرائیل حملات علیه غزه را از سرگرفت. این رژیم برای تلافی حملات غافلگیرکننده‌ «طوفان الاقصی» و جبران شکست خود و توقف عملیات مقاومت، گذرگاه‌های نوار غزه را بسته و در حال بمباران این منطقه است. در مقابل نیز، رزمندگان مقاومت فلسطین تلفات و خسارت‌های زیادی به نظامیان صهیونیست در نبرد زمینی وارد کرده‌اند.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها