تلاش برای رسیدن به توافق آتش‌بس در غزه تا قبل از ماه رمضان

کد خبر: 1276910

یک رسانه آمریکایی اعلام کرد که مقامات دولت آمریکا در تلاش هستند تا قبل از شروع ماه مبارک رمضان - کمی بیش از دو هفته دیگر - به توافق آتش بس موقت در غزه میان حماس و اسرائیل دست یابند.

تلاش برای رسیدن به توافق آتش‌بس در غزه تا قبل از ماه رمضان

یک رسانه آمریکایی اعلام کرد که مقامات دولت آمریکا در تلاش هستند تا قبل از شروع ماه مبارک رمضان - کمی بیش از دو هفته دیگر -  به توافق آتش بس موقت در غزه میان حماس و اسرائیل دست یابند.

تارنمای آمریکایی آکسیوس روز شنبه به وقت محلی به نقل از منابع آگاه گزارش داد: پیشنهاد جدید آمریکا منجر به پیشرفت در مذاکرات گروگان ها شده است.

آکسیوس نوشت: به گفته دو منبع آگاه، مقامات آمریکایی، قطری و مصری در جریان یک نشست مهم در روز جمعه در پاریس، چارچوب دقیق‌تری برای توافق آزادی گروگان ها به مذاکره‌کنندگان اسرائیلی ارائه کردند.

به گفته این منابع، چارچوب به روز شده پیشنهاد می کند که حماس در ازای آتش بس شش هفته ای و آزادی صدها اسیر فلسطینی در اسارت اسرائیل، حدود ۴۰ «گروگان» (اسیر اسرائیلی) را که در غزه نگهداری می شوند، آزاد کند.

این رسانه آمریکایی ادامه داد: پیشنهاد قبلی همچنین شامل یک آتش‌بس شش هفته‌ای بود، اما به اندازه پیشنهادی که روز جمعه ارائه شد مفصل نبود.مقامات دولت بایدن تلاش می کنند تا قبل از شروع ماه رمضان - کمی بیش از دو هفته دیگر - به توافق برسند.

این دو منبع گفتند در جریان مذاکرات پاریس پیشرفت هایی حاصل شده است که می تواند در چند روز آینده به مذاکرات جدی تری بر سر توافق منجر شود.

ویلیام برنز مشهور به بیل برنز، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا)، شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی نخست وزیر قطر و عباس کامل رئیس اطلاعات مصر در این مذاکرات شرکت کردند.

هیات اسرائیلی که شامل رئیس موساد، شین بت و اطلاعات نیروهای دفاعی اسرائیل بود، به اسرائیل بازگشت و اواخر شنبه یا یکشنبه به کابینه جنگ اسرائیل گزارش خواهد کرد.

در صورتی که کابینه چارچوب جدیدی را که آمریکا و سایر میانجیگران پیشنهاد کرده‌اند تصویب کند، در روزهای آینده جلسات پیگیری برگزار خواهد شد.

یک منبع آگاه از مذاکرات تاکید کرد که حرکت به سمت مذاکرات مفصل همچنان بستگی به این دارد که مذاکره کنندگان قطری و مصری موافقت حماس را نیز با چارچوب جدید بدست آورند.

به گزارش ایرنا، گروه‌های مقاومت فلسطین ۱۵ مهرماه ۱۴۰۲برابر با هفتم اکتبر ۲۰۲۳، عملیات غافلگیرکننده‌ای با نام «طوفان الاقصی» را از غزه (جنوب فلسطین) علیه مواضع رژیم اسرائیل آغاز کردند که سرانجام پس از ۴۵ روز نبرد و درگیری، سوم آذرماه ۱۴۰۲ برابر با ۲۴ نوامبر ۲۰۲۳، میان اسرائیل و حماس آتش بس موقت چهار روزه یا همان وقفه برای تبادل اسرا میان حماس و اسرائیل برقرار شد.

این وقفه در جنگ، ۷ روز ادامه یافت و سرانجام صبح جمعه ۱۰ آذر برابر با اول دسامبر ۲۰۲۳، آتش‌بس موقت به پایان رسید و رژیم اسرائیل حملات علیه غزه را از سرگرفت. این رژیم برای تلافی حملات غافلگیرکننده‌ «طوفان الاقصی» و جبران شکست خود و توقف عملیات مقاومت، تمام گذرگاه‌های نوار غزه را بسته و در حال بمباران این منطقه است.

وزارت بهداشت غزه اعلام کرد شمار شهدای غزه از آغاز جنگ اسرائیل در غزه در ۷ اکتبر(۱۵ مهر) تاکنون، به ۲۸ هزار و ۸۵۸ نفر و تعداد زخمی ها نیز به ۶۸ هزار و۶۷۷ نفر رسیده است./ایرنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها