واکنش‌ مقامات اروپایی به امکان اعزام نظامیان ناتو به اوکراین

کد خبر: 1277406

در حالی‌که فرانسه اعزام نیرو به اوکراین را رد نکرده، نخست وزیران جمهوری چک و لهستان گفتند که اعزام سرباز به اوکراین را بررسی نمی‌کنند، نخست وزیر سوئد چنین تصمیمی را منتفی دانست و نخست وزیر اسلواکی هم از این قصد و عدم تمایل غرب به صلح بشدت انتقاد کرد.

 واکنش‌ مقامات اروپایی به امکان اعزام نظامیان ناتو به اوکراین

در حالی‌که فرانسه اعزام نیرو به اوکراین را رد نکرده، نخست وزیران جمهوری چک و لهستان گفتند که اعزام سرباز به اوکراین را بررسی نمی‌کنند، نخست وزیر سوئد چنین تصمیمی را منتفی دانست و نخست وزیر اسلواکی هم از این قصد و عدم تمایل غرب به صلح بشدت انتقاد کرد.

به نقل از خبرگزاری «نووستی»، پیتر فیالا، نخست وزیر جمهوری چک و دونالد تاسک، همتای لهستانی وی امروز در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک، تاکید کردند که پراگ و ورشو امکان اعزام نیرو به اوکراین را بررسی نمی‌کنند. این سیاستمداران بدین ترتیب به اظهارات امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه درباره امکان اعزام نظامیان کشورهای اروپایی به جبهه اوکراین، واکنش نشان دادند.

فیالا در پاسخ به سوال خبرنگاران در این باره گفت: ما به اعزام نیروی نظامی به اوکراین فکر نمی‌ کنیم.

تاسک نیز به نوبه خود اشاره کرد که طرف لهستانی "در نظر ندارد واحدهای نظامی خود را به اوکراین بفرستد".

وزارت دفاع لهستان نیز پیشتر اعلام کرد که این کشور هیچ طرح یا نظریه‌ای برای اعزام نیروی نظامی به اوکراین ندارد. تسزاری تامچیک، معاون وزیر دفاع امروز در یک گفتگوی تلویزیونی در پاسخ به سئوالی در این خصوص گفت: رهبری لهستان هیچ قصد و برنامه‌ای ندارد که نیروهای نظامی خود را برای شرکت در درگیری به اوکراین اعزام کند.

رئیس جمهور فرانسه، شب گذشته در کنفرانس حمایت از اوکراین در پاریس اعلام کرد که رهبران کشورهای غربی در مورد امکان اعزام نیروی نظامی به اوکراین گفتگو کرده اند، البته در حال حاضر توافقی در این زمینه حاصل نشده است. ماکرون در عین حال یادآور شد: «با توسعه روند اوضاع هیچ چیزی را نمی توان رد کرد.»

پاریس دخالت مستقیم در درگیری اوکراین در آینده را بعید نمی‌داند

این در حالی است گابریل آتال، نخست‌وزیر فرانسه نیز احتمال اعزام پرسنل نظامی به اوکراین در آینده را رد نکرد. او در یک مصاحبه رادیویی، با تکرار اظهارات امانوئل ماکرون، به امکان اعزام نیرو به اوکراین در آینده اعتراف کرد. وی مدعی شد که پس از اوکراین، ظاهراً فرانسه در مسیر  حرکت روسیه قرار خواهد داشت.

اظهارات ماکرون همان دیروز نیز با واکنش شدید سیاستمداران اروپایی مواجه شد. در حاشیه همان کنفرانس، آندری دودا، رئیس جمهور لهستان گفت که کشورهای عضو ناتو نمی توانند به یک دیدگاه مشترک در مورد اعزام نیروی نظامی به اوکراین دست یابند.

رابرت فیکو، نخست وزیر اسلواکی نیز ابراز عقیده کرد که اعزام احتمالی نظامیان ناتو و ارتش اتحادیه اروپا به اوکراین منجر به تشدید درگیری خواهد شد.

سوئد موضوع اعزام نیرو به اوکراین را منتفی دانست

اولف کریسترسون، نخست وزیر سوئد امروز در یک مصاحبه تلویزیونی در مورد سخنان امانوئل ماکرون در رابطه با امکان اعزام گروهی از نیروهای زمینی به خاک اوکراین تاکید کرد که موضوع دخالت نظامی در مناقشه اوکراین برای سوئد اصلاً مطرح نیست.

وی گفت: «ما اکنون به طور کامل درگیر ارسال تجهیزات نظامی پیشرفته از سوئد به اوکراین به روش های مختلف هستیم، همانطور که بسیاری از کشورهای دیگر انجام می دهند <...> اوکراین نیز  خواستار (ارسال نیرو) از خارج نشده و این موضوع اکنون ضروری نیست.»

به گفته کریسترسون، کشورهای مختلف سنت های متفاوتی برای مشارکت در امور  دیگر کشورها دارند و سنت فرانسه با سوئد متفاوت است.

نخست وزیر اسلواکی: در پاریس حتی یک کلمه در مورد صلح در اوکراین گفته نشد

در همین رابظه، رابرت فیکو، نخست وزیر اسلواکی از نشست روز گذشته در مورد اوکراین که در پاریس برگزار شد، ابراز ناامیدی کرد، برای اینکه، به گفته او، "هیچ کلمه‌ای درباره صلح در اوکراین" در آنجا وجود نداشت.

فیکو که فضای کنفرانس پاریس را "نظامی" توصیف کرد، ابراز متعجب کرد که در این نشست بین المللی هیچ کس حتی به موضوع طرح احتمالی برای حل و فصل مناقشه و گفتگوی صلح اشاره هم نکرد و این جای تاسف دارد. به گفته وی، این احساس وجود دارد که بسیاری از کشورهای غربی مایلند که به هر قیمت و با انجام هر کاری از "درگیری نظامی" در اوکراین و ادامه این وضعیت وحشتناک حمایت کنند.

فیکو همچنین به این واقعیت نیز اشاره کرد که حتی  کشورهایی هستند که آماده اعزام سرباز به اوکراین هستند. او از این اقدام انتقاد و تاکید کرد که اسلواکی هرگز به این طرح نخواهد پیوست./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها