المقداد: بدون حمایت مستقیم آمریکا تجاوز به غزه ادامه نمی‌یافت

کد خبر: 1277782

وزیرخارجه سوریه با انتقاد از استانداردهای دوگانه و سکوت بین‌المللی در قبال برخورداری رژیم صهیونیستی از سلاح هسته‌ای و تهدید به استفاده از آن علیه مردم فلسطین اعلام کرد اگر حمایت‌های مستقیم غرب و آمریکا نبود تجاوزات وحشیانه علیه غزه ادامه نمی‌یافت.

المقداد:  بدون حمایت مستقیم آمریکا تجاوز به غزه ادامه نمی‌یافت

 «فیصل المقداد» وزیر امور خارجه سوریه در سخنرانی مجازی خود در کنفرانس خلع سلاح در ژنو اعلام کرد که کشورهای غربی به تعهدات خود در زمینه خلع سلاح و کنترل تسلیحات به ویژه تسلیحات هسته‌ای عمل نمی‌کنند و اصرار دارند که رویکردی را با هدف تداوم هژمونی و نظامی خود دنبال کنند و برای رسیدن به این هدف خود به ثبات و موجودیت سایر کشورها و ملت‌ها آسیب می‌زنند.

المقداد با انتقاد از سکوت جامعه جهانی در برابر اظهارات مسئولان صهیونیست مبنی بر تهدید به استفاده از بمب هسته‌ای علیه مردم فلسطین در نوار غزه گفت که غرب به صورت آشکارا در برابر برخورداری اسرائیل از سلاح هسته‌ای سکوت کرده و آن را نادیده می‌گیرد.

وی با اشاره به دو رویی کشورهای غربی در قبال مسئله تسلیحات ممنوعه اظهار داشت که سخنان برخی طرف‌ها در این کنفرانس با عملکرد آنها کاملا مغایرت دارد؛ چرا که ما هر ساله می‌بینیم این طرف‌‌ها بیش از قبل به تعهدات خود عمل نمی‌کنند. علت این امر آن است که کشورهای غربی به دنبال ادامه هژمونی و برتری نظامی خود به قیمت آسیب زدن به ثبات و موجودیت دیگر کشورها و ملت‌ها هستند.

بدون حمایت مستقیم غرب و آمریکا تجاوزات وحشیانه اسرائیل علیه غزه ادامه پیدا نمی‌کرد

این مقام سوری تصریح کرد، تجاوزات وحشیانه اسرائیل با سلاح‌هایی که برخی کشورهای غربی در اختیار این رژیم قرار داده‌اند تا ملت محاصره شده فلسطین را قتل عام کند، برای پنجمین ماه متوالی فصل جدیدی از رنج‌های فلسطینی‌ها را آغاز کرده است. اگر این دو رویی و استانداردهای دوگانه در مواضع آمریکا و کشورهای وابسته به آن نبود و این طرف‌ها حمایت نظامی مستقیم از رژیم اشغالگر اسرائیل نمی‌کردند و پوشش سیاسی برای نسل‌کشی آن علیه مردم فلسطین به وجود نمی‌آوردند، این تجاوزات وحشیانه نمی‌توانست ادامه پیدا کند.

وزیر خارجه سوریه تاکید کرد که کشورها غربی از گذشته در همین کنفرانس خلع سلاح با فراخوان‌های گمراه کننده درباره ضرورت عدم اشاعه تسلیحات هسته‌ای صحبت کرده‌اند اما به شکل آشکار برخورداری اسرائیل از امکانات هسته‌ای خارج از چارچوب معاهده منع اشاعه تسلیحات هسته‌ای و توافق‌های مربوطه را نادیده می‌گیرند. آنها همچنین اظهارات یک وزیر صهیونیست در 5 نوامبر درباره احتمال استفاده از بمب هسته‌ای علیه مردم فلسطین در غزه را نادیده گرفته و کاملا به استانداردهای بین‌المللی تعیین شده درباره منع استفاده از سلاح هسته‌ای یا تهدید به استفاده از آن بی‌توجهند.

فیصل المقداد گفت، اما به جای محکوم کردن این اظهارات یا تلاش برای پایان دادن به رفتار جنایتکارانه اسرائیل و تحقیق درباره مسئله امکانات هسته‌ای این رژیم، شاهد یک سکوت مشکوک بین‌المللی در این زمینه هستیم و می‌بینیم که این کشورها (غرب) هیچ توجهی به صداها و خواسته‌های شهروندان خود که در خیابان‌ها و میادین تظاهرات می‌کنند و خواستار توقف نسل‌کشی علیه مردم غزه و محاکمه اسرائیل هستند، هیچ توجهی ندارند.

المقداد افزود، کنفرانس سازمان ملل برای ایجاد منطقه‌ای عاری از سلاح‌های هسته‌ای و سایر سلاح‌های کشتار جمعی در خاورمیانه در حالی که ایالات متحده و رژیم صهیونیستی از شرکت در آن امتناع می‌ورزند، جایگزین مناسبی برای قطعنامه صادر شده در سال 1995 نیست.

وی در ادامه به تجریه سوریه با سازمان منع تسلیحات شیمیایی اشاره کرد که قطب‌بندی‌های خطرناک در آن و سیطره کشورهای غربی بر کار دبیرخانه فنی این سازمان را آشکار کرده و نشان داد سازمان منع تسلیحات شیمیایی فاقد کمترین استانداردهای بی‌طرفی و حرفه‌ای بودن است.

وزیر خارجه سوریه در پایان تاکید کرد که رفتارهای غرب خطر تروریسم شیمیایی را دوچندان کرد و گروه‌های تروریستی را به داشتن تسلیحات شیمیایی و توسعه و استفاده از این تسلیحات علیه غیرنظامیان سوری و ارتش سوریه سوق داد؛ مسئله‌ای که غرب کاملا آن را نادیده گرفته و تروریست‌ها را پذیرفت و از آنها به عنوان دستاویزی برای تجاوز نظامی به سوریه استفاده کرد.

هفته گذشته سازمان منع تسلیحات شیمیایی سازمان ملل طی گزارشی گروه تروریستی داعش را مسئول حمله شیمیایی در تاریخ یکم سپتامبر 2015 به شهر «مارع» سوریه واقع در استان حلب در نزدیکی مرز با ترکیه اعلام کرد.

این سازمان در گزارش خود تاکید کرد که دلایل معقولی وجود دارد مبنی بر اینکه عناصر داعش در حملات مستمر خود با هدف کنترل شهرک مارع، از گاز خردل استفاده کردند. شهرک مارع در اول و سوم سپتامبر 2015 از مناطق تحت کنترل داعش هدف این حمله قرار گرفته است. این گزارش به دنبال تحقیقاتی در سال 2015 منتشر شد که نشان می‌دهد در حمله به مارع با استفاده از گاز خردل، دست کم یک نوزاد جان باخته است.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها