دادگاه ترامپ دردسرساز شد

کد خبر: 1278157

دونالد ترامپ خواستار به تعویق افتادن دادگاه رسیدگی به اتهام نگه داری اسناد طبقه بندی شده پس از ترک کاخ سفید شد.

دادگاه ترامپ دردسرساز شد

دونالد ترامپ خواستار به تعویق افتادن دادگاه رسیدگی به اتهام نگه داری اسناد طبقه بندی شده پس از ترک کاخ سفید شد.

دونالد ترامپ نامزد پیشتاز جمهوری خواهان در انتخابات 2024، با حضور در یک دادگاه فدرال در فلوریدا از قاضی دادگاه خواست تا دادگاه کیفری رسیدگی به اتهاماتش درباره نگه داری اسناد طبقه بندی شده پس از ترک کاخ سفید را تا زمانی که در کشاکش برگزاری کمپین های انتخابی است، به تعویق بیاندازد.

براساس این گزارش، وکلای وی از قاضی منطقه‌ای فلوریدا آیلین کانن، خواستند تا این دادگاه از 20 ماه مه به 12 اوت به تعویق بیافتد زیرا رئیس جمهور سابق درگیر برگزاری کمپین های انتخاباتی برای راه یابی دوباره به کاخ سفید است.

در همین حال دادستان های فدرال اظهار کردند این دادگاه باید در تاریخ 8 جولای که تنها چند هفته به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ماه نوامبر باقی می ماند، برگزار شود، زمانی که ممکن است ترامپ نامزد نهایی جمهوری خواهان باشد.

قاضی کانن اعلام نکرده که در صورت موافقت با درخواست ترامپ، چه تاریخی را برای برگزاری دادگاه او تعیین خواهد کرد.

این در حالی است که ترامپ پیشتر نیز خواستار به تعویق افتادن تمام 4 پرونده کیفری خود شده بود تا بتواند به فعالیت های انتخاباتی خود بپردازد. اگر او بار دیگر رئیس جمهور شود، می تواند این پرونده کیفری علیه خود را بسته و پرونده دیگری تحت قوانین فدرال برای او باز شود.

وکلای ترامپ مدعی شدند رئیس جمهور سابق نمی تواند دادگاهی منصفانه داشته باشد در حالی که در تلاش برای راه یابی به کاخ سفید است.

یکی از وکلای ترامپ در این باره به قاضی گفت: ما همچنان بسیار معتقدیم که دادگاهی که پیش از انتخابات نوامبر برگزار شود، اشتباه است و نباید اتفاق بیافتد.

در همین حال جی برت دادستان فدرال فلوریدا، اظهار کرد برگزاری دادگاه در ماه اوت که که مورد درخواست وکلای ترامپ است، یک تاریخ جعلی محسوب می شود و هدف از آن دخالت در دو پرونده کیفری دیگر وی است که ممکن است در همین زمین برگزار شود.

این در حالی است که دادگاه رسیدگی به اتهامات ترامپ درباره تلاش برای تغییر نتایج انتخابات 2020 که قرار بود روز دوشنبه برگزار شود، به تعویق افتاده است زیرا دادگاه عالی آمریکا در حال بررسی ادعای ترامپ در این باره است که او نباید به دلیل اقداماتش در دوران ریاست جمهوری مورد پرسش قرار گیرد و از مصونیت سیاسی برخوردار است.

در پرونده نگه داری اسناد طبقه بندی شده، ترامپ متهم است پس از ترک کاخ سفید در ژانویه 2021، اسناد طبقه بندی شده را به طور غیرقانونی نزد خود نگه داشته و مقامات را در این باره گمراه کرده است.

در حال حاضر دونالد ترامپ نامزد پیشتاز جمهوری خواهان با اتهامات کیفری متعددی روبروست: تلاش برای ابطال نتایج انتخابات 2020 و حمله طرفدارانش به ساختمان کنگره در ژانویه 2021،  نگه داری اسناد طبقه بندی شده در ویلای شخصی اش در فلوریدا پس از ترک کاخ سفید، پرداخت حق السکوت به یک بازیگر فیلم های غیراخلاقی، و تلاش برای تغییر نتایج انتخابات در ایالت جورجیا. وی همچنین درگیر پرونده کلاهبرداری و اتهامات مالی است. علاوه بر این رئیس جمهور سابق آمریکا با پرونده پرداخت خسارت به یک نویسنده که او را به تجاوز جنسی متهم کرده بود، روبروست.

اما ترامپ انجام هر اقدام نادرست در این پرونده ها را رد و طرح این اتهامات را تنها با انگیزه سیاسی و با هدف کنار گذاشتن او از رقابت‌های انتخاباتی 2024 می‌داند.

اگر ترامپ بار دیگر به عنوان رئیس جمهور انتخاب شود، می تواند برای هر گونه اتهام فدرال علیه خود درخواست عفو بدهد.

این در حالی است که ترامپ در انتخابات اولیه درون حزبی در ایالت های آیووا، نیوهمپشایر و نوادا و کارولینای جنوبی و میشیگان با اختلاف چشمگیری نسبت به سایر رقبای خود پیروز شده است.

در همین حال نتایج تازه ترین نظرسنجی نشان می‌دهد حدود 32 درصد جمهوری خواهان کارولینای جنوبی درصورت محکومیت ترامپ، از او حمایت نمی کنند.

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در پنجم نوامبر سال 2024 برگزار می شود. در حال حاضر جو بایدن نامزد پیشتاز دموکرات ها و دونالد ترامپ نامزد پیشتاز جمهوری خواهان در نظرسنجی ها هستند./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها