۴ کشته بر اثر تیراندازی در کالیفرنیا

کد خبر: 1278579

بر اثر تیراندازی در یک ساختمان مسکونی در کالیفرنیای آمریکا، دستکم ۴ نفر کشته و شمار دیگری زخمی شدند.

 ۴ کشته بر اثر تیراندازی در کالیفرنیا

مقامات کالیفرنیا اعلام کردند بر اثر تیراندازی در یک ساختمان مسکونی در شهر کینگ سیتی در این ایالت، دستکم 4 نفر کشته و شمار دیگری زخمی شدند.

مقامات افزودند: این حادثه در یک میهمانی در حیاط یک منزل مسکونی رخ داد که بر اثر آن سه مرد در صحنه حادثه کشته و یک زن مجروح هم پس از انتقال به بیمارستان جان خود را از دست داد.

آنها تصریح کردند سه مرد دیگر نیز که دچار جراحاتی شده بودند برای درمان به نزدیکترین مرکز درمانی منتقل شدند.

اداره پلیس در بیانیه ای اظهار کرد سه مرد که هویت آنها مشخص نشده، از خودرویی پیاده و ناگهان به سمت افرادی که در حیاط جلویی خانه جمع شده بودند، شلیک کردند.

تاکنون اطلاعات بیشتری درباره این حادثه و انگیزه ضاربان منتشر نشده و پلیس تحقیقات خود را در این زمینه آغاز کرده است.   

بالا گرفتن خشونت‌های مسلحانه در آمریکا تا حدی است که هر هفته شاهد تیراندازی‌های خونین در نقطه‌ای از ایالات متحده هستیم. این تیراندازی‌ها در مکان‌های عمومی مانند مدارس، مراکز خرید و کلیساها به شکل چشمگیری افزایش یافته است.

گفته می‌شود آمار بالای تیراندازی‌ها در آمریکا موجب اضطراب و ناامنی مردم شده و بحث‌های سیاسی زیادی را به راه انداخته است. منتقدان، افراطی‌های جمهوری‌خواه حامی سلاح را به همکاری خیانت‌آمیز با لابی‌های اسلحه متهم می‌کنند.

در سال‌های اخیر، گروه‌های لابی ضد اسلحه البته در آمریکا نفوذ پیدا کرده‌اند ، اما در راس سیاست، به دلیل توازن قوا در سنا و محدودیت‌های سیستمی، هنوز کار چندانی انجام نشده است. بنابراین جمهوری خواهان همچنان در کنار صاحبان اسلحه هستند و دموکرات ها با پروژه های خود به جایی نمی رسند. برخی می گویند، بایدن به سادگی می تواند دستورات اجرایی صادر کند، یا وضعیت اضطراری بهداشت عمومی را اعلام کند و با توجه به تلفات خشونت با سلاح، اقدامات متقابل را انجام دهد. با این حال، در هر دو مورد، لغو این امر آسان خواهد بود و تا انتخابات بعدی هم تنها چند ماه دیگر باقی مانده است.

انجمن ملی سلاح آمریکا (NRA) یکی از قدرتمندترین سازمان های غیرنظامی در این کشور است که منافع صاحبان اسلحه و کسانی را که آن را ضروری می دانند هدایت می کند.

این انجمن ممکن است در سال‌های اخیر بخشی از نفوذ خود را از دست داده باشد و دیگر به اندازه سال 2016 که حدود 54 میلیون دلار برای مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری هزینه کرد قدرت مالی نداشته باشند. اما لابی اسلحه و حامیان آن پس از آن هم حدود 33 میلیون دلار در انتخابات ریاست جمهوری 2020 سرمایه گذاری کردند. یکی از اهداف اصلی آن ها جلوگیری از قوانین سختگیرانه علیه صاحبان اسلحه است.

در این شرایط، دموکرات های حاکم به ویژه طرفدار قوانین سخت گیرانه حمل اسلحه هستند، در حالی که جمهوری خواهان مخالف آن هستند. اما اکثریت نمایندگان سیاسی آمریکا علیه کشیدن دیوار قانونگذاری در مجلس سنای ایالات متحده در برابر این مسئله هستند. برای اجرای چنین پروژه ای اکثریت 60 درصدی در کنگره لازم است که وجود ندارد.

همچنین مقامات اف‌بی‌آی اظهار کردند که در دو دهه گذشته به طور کلی شاهد افزایش تعداد تیراندازی های جمعی صرف نظر از معیارهای بکارگرفته برای این ارزیابی بوده‌ایم./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها