ادامه حواشی پیشنهاد ماکرون به متحدان اوکراین

کد خبر: 1278776

رئیس‌جمهور فرانسه در ادامه حواشی پیرامون ایده خود برای ارسال نیروهای ناتو به اوکراین و مخالفت اکثر کشورهای عضو ائتلاف، از متحدان کی‌یف خواست «بزدل نباشند».

ادامه حواشی پیشنهاد ماکرون به متحدان اوکراین

 «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه که امروز سه‌شنبه به پراگ سفر کرده است، از متحدان اوکراین خواست درباره حمایت از کی‌یف در مقابل «تجاوز نظامی روسیه، بزدل نباشند».

ماکرون طی سخنرانی در جمع فرانسوی‌ها در پراگ گفت: «ما مطمئنا به لحظه‌ای (سرنوشت‌ساز) برای اروپا نزدیک می‌شویم که در آن، لازم است بزدل نباشیم».

رئیس‌جمهور فرانسه همچنین گفت: «جنگ به سرزمین ما بازگشته است».

ماکرون چندی پیش و با ارائه ایده جنجالی خود برای  ارسال نیرو به اوکراین، گفته بود: «امروز هیچ اتفاق‌نظری برای اعزام نیروهای زمینی به‌صورت رسمی، فرضی و تایید شده وجود ندارد. اما هیچ‌چیز نباید از روی میز حذف شود. ما هر کاری که لازم باشد انجام خواهیم داد تا اطمینان حاصل کنیم که روسیه نتواند در این جنگ پیروز شود».

اکثر متحدین ناتو از جمله جمهوری چک، آن را رد کرده بودند.

ماکرون در سفر به پراگ قرار است موضع پاریس درباره طرح جمهوری چک برای خرید ۸۰۰ هزار گلوله توپ برای اوکراین از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا را اعلام کند.

هزینه این طرح ۱.۵ میلیارد دلار خواهد بود. در حال حاضر حدود ۱۵ کشور از طرح جمهوری چک برای اوکراین حمایت می‌کنند. بلژیک و هلند به ترتیب ۲۰۰ و ۱۰۰ میلیون یورو متعهد شده‌اند. ماکرون  پیش‌ازاین گفته بود از این طرح حمایت می‌کند.

۲۷ عضو اتحادیه اروپا، در مارس ۲۰۲۳، تخصیص ۲ میلیارد یورو برای تحویل یک میلیون گلوله توپ ۱۵۵ میلی‌متری، در مارس ۲۰۲۴ را تصویب کرده بودند اما تنها ۳۰ درصد آن تحویل داده شد.

این در حالی است که کمبود مهمات در حال تبدیل‌شدن به یک موضوع مهم برای اوکراین است. اوکراین حدود ۴۵ هزار گلوله توپ در هفته شلیک می‌کند و صنعت دفاعی آن که مرتباً توسط روس‌ها هدف قرار می‌گیرد، نمی‌تواند با این میزان تولید همراهی کند.

خبرگزاری فرانسه در ادامه نوشت ماکرون همچنین در کنفرانس خبری با «پتر پاول» همتای چکی خود، قرار است درباره اظهارات جنجالی‌اش در مورد اعزام نیروهای رزمی به اوکراین صحبت کند.

رئیس‌جمهور فرانسه همچنین امروز عنوان کرد: «من همیشه در مورد چارچوب خود صریح بوده‌ام؛ ما در حال جنگ با مردم روسیه نیستیم و از واردشدن به منطق تشدید تنش خودداری می‌کنیم».

او در مصاحبه‌ای بیان کرد: «فرانسه قصد ندارد در آینده نزدیک سربازی به اوکراین بفرستد. بااین‌حال، ما بحث را باز می‌کنیم و به هر کاری که می‌توان برای حمایت از اوکراین انجام داد فکر می‌کنیم.»/ایسنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها