واکنش جدید آمریکا در پی حمله یمنی ها به یک کشتی در خلیج عدن

کد خبر: 1279100

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پی حمله یمنی ها به یک کشتی آمریکا در خلیج عدن اعلام کرد که واشنگتن به مسئول کردن «حوثی ها» (انصارالله یمن) به دلیل حملات آنها به کشتی های بین المللی ادامه خواهد داد.

واکنش جدید آمریکا در پی حمله یمنی ها به یک کشتی در خلیج عدن

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پی حمله یمنی ها به یک کشتی آمریکا در خلیج عدن اعلام کرد که واشنگتن به مسئول کردن «حوثی ها» (انصارالله یمن) به دلیل حملات آنها به کشتی های بین المللی ادامه خواهد داد.

متیو (مت) میلر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه به وقت محلی در نشستی با خبرنگاران افزود: آمریکا به مسئول کردن حوثی ها به دلیل حملات آنها به کشتی های بین المللی ادامه خواهد داد.

میلر در این نشست خبری از اشاره به اینکه آیا حمله اخیر باعث دور جدیدی از انتقام‌جویی آمریکا خواهد شد، خودداری کرد.

این مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا گفت: حملات حوثی‌ها نه تنها ناوبری بین‌المللی را مختل کرد، بلکه اکنون باعث کشته شدن مردم بی‌گناه شده است. ما از کشورهای جهان می‌خواهیم که همراه ما در پاسخگویی به حوثی‌ها شرکت کنند و در این زمینه با شرکای خود هماهنگ می‌کنیم.

یک مقام نظامی آمریکا در پی اعلام ناپدید شدن سه ملوان کشتی آمریکایی هدف قرار گرفته در باب المندب مدعی شد دو ملوان این کشتی باری در حمله یمنی‌ها در خلیج عدن کشته شده اند.

به گزارش ایرنا، رسانه های آمریکایی به نقل از یک مقام ارشد دفاعی آمریکا روز چهارشنبه به وقت محلی اعلام کردند که دو ملوان آمریکایی در حمله یمنی ها به کشتی باری کشته شده اند.

این مقام نظامی آمریکا که خواست نامش فاش نشود، گفت که از کشتی ترو کانفیدنس دود منتشر می شود و یک قایق نجات در آب نزدیک کشتی دیده شده است.

این مقام نظامی آمریکایی همچنین افزود که میزان خسارت وارده به کشتی با پرچم لیبریا هنوز مشخص نیست، اما خدمه از کشتی گریخته اند و قایق های نجات را به آب انداخته اند که نشان دهنده یک حادثه جدی است.

دو مقام آمریکایی دیگر نیز که نخواستند نامشان فاش شود، بدون اشاره به جزئیات، اذعان کردند که این حمله "تلفات" داشته است.

خبرگزاری «رویترز» روز چهارشنبه به نقل از منابع آگاه اعلام کرد که سه دریانورد کشتی آمریکایی هدف قرار گرفته در باب المندب، ناپدید شده و چهار دریانورد دیگر دچار سوختگی شده اند و خدمه این کشتی باری هدف قرار گرفته، آن را ترک کرده اند.

آژانس رصد تجارت دریایی انگلستان نیز با انتشار بیانیه‌ای از وقوع حادثه امنیتی برای یک کشتی خبر داد و اعلام کرد که گزارشی مبنی بر وقوع انفجار در نزدیکی یک کشتی باری متعلق به آمریکا با پرچم باربادوس در ۵۷ مایل دریایی جنوب غربی عدن یمن دریافت کرده است.

شرکت امنیت دریایی انگلستان اعلام کرد یک کشتی باری آمریکایی که پرچم باربادوس را برافراشته بود، مجبور به انحراف از مسیرش شده است.

این حمله پس از آن صورت می گیرد که «یحیی سریع» سخنگوی ارتش ملی یمن سه شنبه شب در بیانیه‌ای اعلام کرد که نیروهای مسلح آن کشور در حمایت از مظلومیت ملت فلسطین و پاسخ به تجاوزات واشنگتن و لندن به کشورشان، دو ناوشکن آمریکایی را در دریای سرخ هدف قرار داده اند./ایرنا

مقام آمریکایی: حوثی‌ها همچنان ما را غافلگیر می‌کنند

یک مقام آمریکایی چهارشنبه شب درباره حمله ارتش یمن به کشتی این کشور در دریای سرخ، گفت: حوثی‌ها (انصارالله) همچنان ما را غافلگیر می‌کنند.

به گزارش ایرنا از سی ان ان، یک مقام آمریکایی که نامش ذکر نشده است با بیان اینکه حوثی ها (انصارالله) همچنان ما را غافلگیر می‌کنند، گفت: ما خوب نمی‌دانیم که حوثی‌ها چه سلاح‌هایی دارند.

پیش تر خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه به نقل از منابع آگاه اعلام کرد که سه دریانورد کشتی آمریکایی هدف قرار گرفته در باب المندب، ناپدید شده و چهار دریانورد دیگر دچار سوختگی شده‌اند.

در همین رابطه، سرتیپ «یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن، گفت: نیروهای دریایی کشورمان یک عملیات نظامی در جنوب غرب عدن انجام دادند که در آن کشتی آمریکایی «TRUE CONFIDENCE» هدف قرار گرفت.

سخنگوی نیروهای مسلح یمن، افزود: نیروی دریایی ارتش با استفاده از موشک‌های دریایی مناسب، این کشتی را در خلیج عدن هدف قرار داد و به لطف خدا این حمله دقیق و مستقیم بود و منجر به آتش‌سوزی در آن شد.

وی اعلام کرد که این حمله پس از آن صورت گرفت که خدمه کشتی به هشدارهای نیروهای مسلح یمن پاسخ ندادند و بی‌توجه به آن به مسیر خود ادامه دادند.

یحیی سریع افزود که عملیات منحصر به فرد ما علیه اهداف متخاصم آمریکایی و انگلیسی در دریاهای سرخ و عرب در چارچوب «حق مشروع پاسخ به تجاوز علیه یمن» و حق ما برای دفاع از یمن و ملت آن ادامه دارد.

وی همچنین خاطرنشان کرد: ما بر ادامه عملیات دریایی خود علیه کشتی‌های اسرائیلی یا کشتی‌های عازم بنادر فلسطین اشغالی، تا پایان تجاوز به غزه و رفع محاصره تاکید می‌کنیم.

به گزارش ایرنا، ارتش یمن در چند ماه گذشته در حمایت از مقاومت ملت فلسطین در نوار غزه چند کشتی صهیونیستی یا کشتی‌های عازم سرزمین‌های اشغالی را در دریای سرخ و تنگه باب‌المندب هدف قرار داد.

نیروهای ارتش یمن متعهد شده‌اند تا زمانی که رژیم اسرائیل حملات خود به غزه را متوقف نکند، حملات به کشتی‌های این رژیم یا کشتی‌های عازم سرزمین‌های اشغالی را در دریای سرخ ادامه خواهند داد.

نیروهای یمنی تاکید کرده‌اند که کشتیرانی در خلیج عدن و دریای سرخ برای سایر کشتی‌ها آزاد است و آنها از امنیت کامل برخوردار هستند.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها